Zvišali so se prispevki za socialno varnost samozaposlenih

Pogoji za opravljanje frizerske in kozmetične dejavnosti

Želite odpreti svoj lastni frizerski ali kozmetični salon, pa ne veste, kako? Postopek je razmeroma enostaven. V članku predstavljamo pogoje, ki jih morate izpolniti, da bo vaš cilj dosežen.
Pogoji za frizerske in kozmetične dejavnosti

Pogoji za opravljanje frizerske in kozmetične dejavnosti

a.) Frizerska dejavnost

Frizerska dejavnost je obrtna dejavnost, torej pridobitna dejavnost, ki se opravlja v skladu z določili Obrtnega zakona. Pod frizersko dejavnost v skladu z Uredbo o standardni kvalifikaciji dejavnost (v nadaljevanju: Uredba) in Pojasnili k SKD 2008 spadajo:

  • umivanje las, striženje, česanje, barvanje, kodranje in ravnanje las ter podobne storitve,
  • brivske storitve, prirezovanje brade.

Obrtnik lahko strankam proda določeno blago na drobno, vendar mora iti za blago, ki ga obrtnik uporablja pri opravljanju dejavnosti (npr. šamponi, krtača za lase, sponke za lase …). V 4. odstavku 5. člena Obrtnega zakona je določeno, da mora biti opravljanje prodaje teh izdelkov (ki se prodajajo na drobno) prav tako vpisano v obrtno dovoljenje.

Frizerska dejavnost ima v Standardni klasifikaciji dejavnosti oznako 96.021.

Zmotno je mišljenje, da pod frizersko dejavnost spada izdelovanje lasulj, saj je ta dejavnost v Uredbi o standardni kvalifikaciji dejavnosti razvrščena v drugo skupino, natančneje v skupino drugje nerazvrščenih pridelovalnih dejavnosti (pod naslednji oddelek, skupino in razred: 32.990). Frizerska dejavnost je v Uredbi označena s številko 96.021.

Za pravico do opravljanja obrtne dejavnosti je potrebna ustrezna poklicna usposobljenost, pridobi pa se na podlagi obrtnega dovoljenja in vpisa v obrtni register. Obrtno dovoljenje je dokazilo o izpolnjevanju pogojev za opravljanje dejavnosti in se pridobi po naslednjem postopku:

1. Najprej morate ustanoviti in registrirati podjetje.

2. Nato vložite vlogo za pridobitev OBRTNEGA DOVOLJENJA.

Vlogo za pridobitev obrtnega dovoljenja vloži zastopnik družbe. Vloga se lahko vloži:

  • neposredno pri organu Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije ali območne obrtno-podjetniške zbornice po sedežu družbe (na območju Republike Slovenije),
  • pisno prek pošte na Obrtno-podjetniško zbornico Slovenije ali območno obrtno-podjetniško zbornico po sedežu družbe,
  • z elektronsko vlogo preko portala e-VEM (pogoj za vložitev vloge po elektronski poti je uporaba kvalificiranega digitalnega potrdila),
  • neposredno na točki VEM ali
  • pri notarju.

Vloga mora vsebovati naslednje priloge:

  • dokazila o vpisu v sodni register ali v Poslovni register Slovenije,
  • dokazila o izpolnjeni minimalni poklicni usposobljenosti – npr. spričevalo ALI potrdilo delodajalca o opravljanju dela poslovodne osebe ali kopijo pogodbe o zaposlitvi ali potrjen obrazec Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije.

3. Izpolnjevati morate določene izobrazbene pogoje.

Obrtno dovoljenje za opravljanje frizerske dejavnosti lahko pridobi oseba, ki ima

  • ustrezno izobrazbo – najmanj srednjo poklicno izobrazbo ustrezne smeri (frizer ali frizerski mojster) oziroma nacionalno poklicno prekvalifikacijo ali
  • ustrezne delovne izkušnje, ki so določene v 2. odstavku 9. člena Obrtnega zakona.

4. Poskrbeti morate za izpolnjevanje pogojev za prostor in opremo.

Dejavnost se mora izvajati na mestih, v prostorih ali objektih, namenjenih za opravljanje dejavnosti. Prostori morajo ustrezati minimalnim zdravstvenim, higienskim in tehničnim pogojem, in sicer glede na vrsto dejavnosti, ki se v njih opravlja. Pogoje za prostor in opremo ureja Pravilnik o minimalnih sanitarno zdravstvenih pogojih za opravljanje dejavnosti higienske nege in drugih podobnih dejavnosti.

S prepovedjo sosedske pomoči po Zakonu o preprečevanju dela in zaposlovanju na črno se od leta 2012 naprej frizersko dejavnost lahko opravlja le v poslovnih prostorih dejavnosti. Izjemo od tega pravila dopušča 34. člen Pravilnika o minimalnih sanitarno zdravstvenih pogojih za opravljanje dejavnosti higienske nega in drugih podobnih dejavnosti, v skladu s katerim se lahko frizerska dejavnost opravlja izven poslovnih prostorov in na domovih uporabnikov, ki zaradi telesne prizadetosti, duševne motnje ali iz drugih razlogov ne morejo priti v prostore, kjer se opravljajo dejavnosti.

Strošek pridobitve obrtnega dovoljenja

Strošek za pridobitev obrtnega dovoljenja znaša 111,00 EUR.

Vpis v obrtni register

Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije opravi vpis v obrtni register po uradni dolžnosti, ko prejme obvestilo upravljavca poslovnega registra o vpisu majhne družbe oziroma samostojnega podjetnika posameznika, ki opravlja obrtno dejavnost, za katero ni potrebna poklicna usposobljenost oziroma ki ima kot glavno dejavnost opredeljeno obrti podobno dejavnost, v poslovni register. Upravljavec poslovnega registra je dolžan Obrtno-podjetniško zbornico Slovenije o vpisu v poslovni register obvestiti v roku petih dni po vpisu. Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije o vpisu v obrtni register izda sklep (6. člen Obrtnega zakona).

b.) Kozmetična dejavnost

Za opravljanje kozmetične dejavnosti je postopek skoraj povsem enak zgoraj opisanemu postopku izpolnitve pogojev za opravljanje frizerske dejavnosti, saj prav tako potrebujete obrtno dovoljenje, poleg tega pa je treba izvesti vpis v obrtni register. Potrebno je torej:

Kozmetična dejavnost ima v Standardni klasifikaciji dejavnosti oznako 96.022.

1. Ustanoviti in registrirati podjetje.

Kozmetično (in pedikersko dejavnost) je treba registrirati pod številko 96.022.

2. Pridobiti obrtno dovoljenje (glej zgoraj).

3. Izpolnjevati izobrazbeni pogoj.

Obrtno dovoljenje za opravljanje kozmetične in pedikerske dejavnosti lahko pridobi oseba, ki ima srednjo strokovno izobrazbo ustrezne smeri.

4. Izpolnjevati pogoje za prostor in opremo.

Dejavnost se mora izvajati na mestih, v prostorih ali objektih, namenjenih za opravljanje dejavnosti. Prostori morajo ustrezati minimalnim zdravstvenim, higienskim in tehničnim pogojem, in sicer glede na vrsto dejavnosti, ki se v njih opravlja. Pogoje za prostor in opremo ureja Pravilnik o minimalnih sanitarno zdravstvenih pogojih za opravljanje higienske nege in drugih podobnih dejavnosti. V pravilniku je med drugim tudi določeno:

  • delovni in pomožni prostor morata biti razporejena tako, da omogočata učinkovito čiščenje in razkuževanje,
  • omogočeno mora biti tudi primerno naravno ali umetno prezračevanje in primerna osvetlitev,
  • površine, na katerih se pripravljajo barve ali drugi proizvodi za nego, morajo biti odporne proti kemikalijam …

Vpis v obrtni register

Za opravljanje frizerske ali kozmetične dejavnosti je nujen vpis v obrtni register. Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije opravi vpis v obrtni register po uradni dolžnosti, ko prejme obvestilo upravljavca poslovnega registra o vpisu majhne družbe oziroma samostojnega podjetnika posameznika, ki opravlja obrtno dejavnost, za katero ni potrebna poklicna usposobljenost oziroma ki ima kot glavno dejavnost opredeljeno obrti podobno dejavnost, v poslovni register. Upravljavec poslovnega registra je dolžan Obrtno-podjetniško zbornico Slovenije o vpisu v poslovni register obvestiti v roku petih dni po vpisu.

Zaključek

Izpolnitev pogojev in s tem možnost opravljanja frizerske ali kozmetične dejavnosti lahko dosežete le v nekaj korakih, ob tem pa si lahko pomagate s tem člankom. Postopek je relativno ugoden in hiter, saj je Obrtno-podjetniška zbornica zavezana o vaši popolni vlogi za pridobitev obrtnega dovoljenja odločiti v 15 dneh. Naj vam le ne zmanjka poguma in vztrajnosti na poti doseganja lastnih ciljev.

Preberite tudi: Opravljanje dejavnosti v stanovanju.

Viri in literatura:

  • Državni portal RS
  • Obrtni zakon (Ur. list RS, št. 40/2004, z nadaljnjimi spremembami)
  • Pravilnik o minimalnih sanitarno zdravstvenih pogojih za opravljanje dejavnosti higienske nege in drugih podobnih dejavnosti (Ur. list RS, št. 104/2009, z nadaljnjimi spremembami)
  • Zakon o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno (Ur. list RS, št. 12/2007 z nadaljnjimi spremembami)
  • Uredba k standardni kvalifikaciji (Ur. list RS, št. 69/2007, z nadaljnjimi spremembami)
Morda vas zanima tudi sorodna vsebina
Ustanovitev podjeta in registracija podjetja (SPOT točka)

Ustanovitev podjeta in registracija podjetja (SPOT točka)

Ustanovitev podjetja se zaćne z izbiro oblike podjatja. Ob registraciji podjetja se je najprej potrebno odločiti za obliko podjetja. Najpogostejša je odločitev za samostojnega podjetnika (s.p.), predvsem popoldanskega s.p.. Sledi odprtje družbe z omejeno odgovornostjo (d.o.o.). Po pridobitvi vseh informacij sledi registracija podjetja na SPOT točki. Preberite več >>


Delna oprostitev plačila prispevkov ob odprtju prvega s.p.

Delna oprostitev plačila prispevkov ob odprtju prvega s.p.

Ob 1. vpisu v poslovni register je mogoče uveljavljati delno oprostitev plačila prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje za odprtje s.p. Kakšna je delna oprostitev v praksi, si lahko preberete v spodnjem prispevku. Preberite več >>

Koliko znašajo prispevki za s.p.?

Koliko znašajo prispevki za s.p.?

Na tem mestu si lahko ogledate stopnjo oziroma višino prispevkov za socialno varnost, ki jih mora davčnemu uradu mesečno plačevati vsak samostojni podjetnik. Podatki o višini prispevkov se že nekaj let avtomatsko oddajajo v sistem eDavki, kjer lahko zmeraj preverite svoje obveznosti. Preberite več >>

Obdavčitev d.o.o.

Obdavčitev d.o.o.

Družba z omejeno odgovornostjo (d.o.o.) je pravna oseba in je posledično obdavčena z davkom od dohodkov pravnih oseb (DDPO). Obdavčitev pravnih oseb ureja Zakon o davku od dohodka pravnih oseb (ZDDPO-2) in na njegovi podlagi izdani podzakonski predpisi. Na voljo je d.o.o. z dejanskimi stroški in d.o.o. z normiranimi stroški. Preberite več >>

S.p. za upokojence

S.p. za upokojence

Samostojni podjetnik lahko uveljavi pravico do pokojnine in tudi po upokojitvi nadaljuje s svojo dejavnostjo, za kar obstaja več načinov. Od delne pokojnine, do izplačevanja 20 odstotkov pokojnine oziroma do izplačevanja sorazmernega dela pokojnine. Preberite več >>

Ustanovitev s.p.

Ustanovitev s.p.

Ustanovitev s.p. je enostaven postopek, ki ga opravimo prek sistema VEM / SPOT. Koraki za ustanovitev "polnega" in "popoldanskega s.p." so zelo podobni, obstajajo pa razlike, predvsem kar se tiče plačevanja davkov in prispevkov. Preberite več >>

Odgovor strokovnjaka: Mladoletni ustanovitelj podjetja

Odgovor strokovnjaka: Mladoletni ustanovitelj podjetja

V tem članku se bomo ukvarjali z vprašanjem mladoletnosti kot ovire pri ustanavljanju podjetja. Pravo mladoletnega posameznika obravnava kot poslovno nesposobnega oz. delno sposobnega. V nadaljevanju preberite, kako to vpliva na mladoletnikovo željo po vstopu v podjetništvo. Preberite več >>

Odpirate podjetje? Pripravite se na davčno oddajo podatkov

Odpirate podjetje? Pripravite se na davčno oddajo podatkov

Pri samem postopku ustanovitve podjetja se bodoči podjetniki med drugim soočijo tudi z vprašanji o poslovnih prostorih, kapitalskih naložbah, povezanih osebah ipd. Odgovore na ta in še nekatera druga vprašanja je treba imeti že pri samem postopku ustanovitve s.p. ali druge oblike gospodarske družbe, ko se prvič oddaja davčne podatke. Preberite več >>

Odgovor strokovnjaka: Je popoldanski s.p. mogoč brez redne zaposlitve?

Odgovor strokovnjaka: Je popoldanski s.p. mogoč brez redne zaposlitve?

Tokratno rubriko smo posvetili odgovoru na vprašanje, ki nam ga stranke pogosto zastavljajo. Preverili smo, ali je mogoče odpreti popoldanski s.p., če oseba še ni zaposlena kje drugje. Preberite več >>

Izbira imena za vaše novo ustanovljeno podjetje

Izbira imena za vaše novo ustanovljeno podjetje

Končno ste se odločili, da boste ustanovili podjetje. Odlično, kako pa se bo vaše podjetje imenovalo? Pred registracijo vas čaka pomembna odločitev o poimenovanju podjetja. Preberite več >>

Oznake:, , , ,

Brezplačne e-novice!
Vse za podjetje