Vir slike: Pixabay
Temeljni cilj je spodbujanje digitalne preobrazbe Slovenije v vseh segmentih – v družbi, državi, lokalnih skupnostih in gospodarstvu.
Med epidemijo covida-19 so bili družabni stiki omejeni na minimum. Posledično se je po eni strani potrdil pomen digitalizacije, po drugi strani pa so se jasno razkrile razvojne pomanjkljivosti digitalizacije Slovenije.
V središče strategije Digitalna Slovenija sta postavljena posameznik in okolje, v katerem ta živi. Posebej so izpostavljena načela Evropske deklaracije o digitalnih načelih in pravicah. Poudarek je tudi na zavedanju o pomenu digitalne preobrazbe, interneta kot strateškega orodja digitalne preobrazbe in zaščite svobodnega odprtega interneta.
Od kje pobuda?
Septembra 2021 je Evropska komisija objavila predlog za sklep Evropskega parlamenta in Sveta o vzpostavitvi političnega programa »Pot v digitalno desetletje« do leta 2030. Namen le-tega je doseganje, pospeševanje in oblikovanje uspešne digitalne preobrazbe EU gospodarstva in družbe. Predlog predvideva, da oddajo vse države članice Evropski komisiji strateški načrt do leta 2030. V načrtu predlagajo nacionalne poti k doseganju digitalnih ciljev na ravni EU.
Evropska komisija bo napredek redno spremljala prek indeksa digitalnega gospodarstva in družbe. Državam članicam bo po potrebi svetovala, kako ukrepati za vidnejši napredek.
Za namen uspešne realizacije projekta bo na Slovenskem Ministrstvu za digitalno preobrazbo imenovana medresorska delovna skupina, ki bo delovala na projektu digitalne preobrazbe.