Vir slike: Pixabay
Letošnji ETM poteka pod sloganom »Trajnostno povezani«.
Naložbe v aktivno mobilnost z visoko stopnjo udeleženosti se dokazano obrestujejo v večjem zadovoljstvu in zdravju prebivalcev. Predstavljajo pomemben korak v smeri trajnostne mobilnosti. Mobilnost je namreč ključen dejavnik pri ohranjanju čistejšega okolja za naslednje generacije.
Leto 2022 je Evropsko leto mladih, zato bo tudi ETM letos posebej nagovoril posameznike, stare med 15 in 29 let. Mlade bodo občine, sodelujoče v Evropskem tednu mobilnosti, povabile k dialogu in organizirale aktivnosti. S svojo prisotnostjo bodo lahko izpostavili svoje težave oziroma predloge rešitev na področju mobilnosti.
Ta teden se odločite za kolesarjenje, hojo in uporabo javnega prevoza.
Državni sekretar z ministrstva za infrastrukturo Aleš Mihelič poudarja pomen prometnega sistema, ki mora postati bolj trajnosten in ljudem prijaznejši, obenem pa imeti tudi manjši vpliv na okolje.
Katera področja lahko najbolj optimiziramo?
Pomembna je ne le optimizacija mobilnosti oseb, ampak tudi optimizacija pri dostavi blaga, ki predstavlja pomemben delež v globalni logistiki.
Kdaj je porast prometa najbolj opazen?
V Sloveniji je trend porasta prometa največji v jeseni. Otroci se vračajo v šole, študenti na univerze, konec je letnih dopustov in podjetja aktivno poslujejo v svojem polnem obsegu. Na dobavnih poteh so nove surovine in izdelki.
Cilj ETM je ozaveščati o pomenu trajnostne mobilnosti splošno populacijo in občine. Le-te so vključene v različne projekte, ki jih sofinancira Evropska unija. Občine naj bi se s svojim pristopom in poznavanjem prebivalcev znale še bolj približati ljudem ter vplivati na način njihovega razmišljanja.
Vir: Ministrstvo za infrastrukturo RS