Zvišali so se prispevki za socialno varnost samozaposlenih

Uspešna prva javna ponudba kriptožetonov podjetja OriginTrail

Ljubljansko podjetje OriginTrail, ki je razvilo sistem preverjanja porekla, je v svojo rešitev vključilo tudi tehnologijo veriženja blokov. Pred nekaj dnevi so uspešno zaključili svojo ICO kampanjo.
OriginTrail Cover

Uspešna prva javna ponudba kriptožetonov podjetja OriginTrail. (Vir slike: OriginTrail)

Unikatni protokol OriginTrail omogoča ponudnikom informacijske tehnologije na področju dobavnih verig hitro implementacijo izmenjave podatkov, ki temelji na tehnologiji veriženja blokov (angl. blockchain), v večorganizacijska okolja. OriginTrail tako povečuje zaupanje med partnerji v dobavni verigi, transparentnost in sledljivost ter verodostojnost podatkov.

Prva javna ponudba kriptožetonov Trace podjetja OriginTrail se je pred nekaj dnevi uspešno zaključila. Nova uspešna slovenska ICO kampanja je skupno zbrala 22,5 milijona dolarjev. Zbrana sredstva bodo v podjetju vložili v nadaljnji razvoj prvega namenskega protokola za dobavne verige, ki temelji na tehnologiji veriženja blokov.

Razmišljaš o ICO kampanji? Pridruži se mentorskemu programu ICOrelator!

Od preverjanja porekla do tehnologije veriženja blokov

Podjetje OriginTrail je pred nekaj leti, takrat še pod drugim imenom, začelo razvijati sistem za preverjanje porekla prehrambnih izdelkov in sledljivost v vseh točkah dobavne verige. Rezultat je mobilna aplikacija Izvor. Z njeno pomočjo lahko uporabniki preverijo izvor živil in pot, ki jo je izdelek prepotoval na poti do trgovine, v kateri so ga kupili.

OriginTrail Izvor

Aplikacija Izvor. (Vir slike: OriginTrail)

OriginTrail za dokazovanje porekla svojih izdelkov že uporabljajo nekatera slovenska prehrambna podjetja, med katerimi so Perutnina Ptuj ter mlekarni Celeia in Planika.

Tehnologija veriženja blokov bo omogočila povečanje transparentnosti kompleksnih dobavnih verig na različnih področjih.

Za povečevanje zaupanja med partnerji v dobavni verigi

OriginTrail je tako prvi namenski protokol za dobavne verige, ki temelji na tehnologiji blockchain. Protokol se sooča s ključnimi izzivi, ki omejujejo izmenjavo in integriteto podatkov v produktnih dobavnih verigah.

Dobavne verige, ki potrošnikom prinašajo različne dobrine, postajajo z globalizacijo trgovanja vse bolj kompleksne. Podatki v dobavnih verigah so namreč vedno bolj razdrobljeni, trenutno obstoječe decentralizirane rešitve pa so neprimerne za sledenje večjim količinam podatkov in niso stroškovno učinkovite. Morebitne nepravilnosti je v globalnih dobavnih verigah vse težje izslediti, partnerji v verigah pa delujejo izolirano drug od drugega.

Zastavljenega izziva so se v podjetju OriginTrail lotili z razvojem rešitve, ki podatke vseh sodelujočih v dobavni verigi združuje na decentraliziranem omrežju. Ker tehnologija veriženja blokov še ne omogoča obravnave večjega števila transakcij in večjih količin podatkov, so razvili t. i. off-chain omrežje. Na posebni bločni verigi so tako shranjeni samo prstni odtisi podatkov.

Svojo rešitev razvijajo kot odprt protokol. Originalni podatki so hranjeni na decentraliziranem omrežju, ki bo omogočilo nadaljnji razvoj aplikacij za nadzor dobavnih verig, večjo optimizacijo, certificiranje itd. Protokol temelji na globalnih standardih za izmenjavo podatkov, standardih za internet stvari in skladnost poslovanja. Zagotavlja tudi kompatibilnost z vsemi informacijskimi sistemi.

Kako deluje decentralizirano omrežje OriginTrail, si lahko ogledate tudi na spodnjem posnetku.

Prva različica OriginTraila je trenutno v uporabi v prehrambni industriji. Odprtokodna in decentralizirana različica, ki bo po napovedih predstavnikov podjetja na voljo v drugi polovici letošnjega leta, pa bo primerna za implementacijo v katerokoli dobavno verigo.

Mednarodna prepoznavnost in pilotni projekti

Podjetje OriginTrail je doslej prejela že več mednarodnih priznanj za svoje delovanje. Lani jih je tako na tekmovanju Food+City v Teksasu nagradilo občinstvo, prejeli pa so tudi glavno nagrado Open Data Incubator for Europe.

Pohvalijo se lahko tudi z nagrado Walmartovega centra za varno hrano na Kitajskem. Walmart, največja trgovska družba na svetu, je podjetje sprejel tudi v svoj program za inovacije na področju prehranske varnosti.

Prav na Kitajskem se odvija tudi pilotno uvajanje tehnologije veriženja blokov v nadzorovanje dobavnih verig. Eden od pilotnih projektov je sodelovanje s kitajsko spletno tržnico Yimishiji, ki jo že podpira bločna veriga OriginTrail.

Prva javna ponudba kriptožetonov

V podjetju so se pred časom odločili tudi za vključitev zainteresiranih podpornikov v delovanje in razvoj protokola OriginTrail. Zato so oblikovali kriptožeton Trace in pripravili prvo javno ponudbo kriptožetonov oziroma kampanjo ICO (angl. initial coin offering). Žetoni se bodo uporabljali za interakcijo z OriginTrail decentraliziranim omrežjem ter za shranjevanje in branje podatkov v protokolu.

Kampanja se je pred nekaj dnevi uspešno predčasno zaključila, saj je ekipa dosegla svoj končni cilj. Zbrali so namreč kar 22,5 milijona dolarjev. Žetone Trace bodo med podpornike razdelili v naslednjih mesecih.

Za portal startup.si je soustanovitelj in direktor OriginTraila ob tem povedal: »V čast nam je, da je bila naša tehnologija tako pozitivno sprejeta. Grajenje produkta, ki inspirira samozavest tolikih podpornikov, nas ohranja skromne in nam odpira oči.«

Dodal je, da lahko na podlagi izkazane podpore ekipa začne izvrševati svoje načrte in zagotovi, da bo decentralizirano omrežje OriginTrail postalo »odprtokodni standard za grajenje transparentnosti v dobavnih verigah«.

Viri: OriginTrail, Startup.si

Morda vas zanima tudi sorodna vsebina
Z blockchainom do lastne sončne elektrarne?

Z blockchainom do lastne sončne elektrarne?

Pred slabim letom dni je zaživela prva energetska tržnica SunContract, ki temelji na tehnologiji veriženja blokov ali blockchaina. Danes ima slovensko podjetje sklenjenih že za milijon evrov pogodb na področju nakupa in prodaje električne energije ter realiziranih za več sto tisoč evrov naročil za izdelavo sončnih elektrarn in toplotnih črpalk. Preberite več >>

Zakaj uveljavljena podjetja ne posegajo po množičnem financiranju?

Zakaj uveljavljena podjetja ne posegajo po množičnem financiranju?

Lahko pretresi na področju kriptovalut in kriptožetonov ponovno prebudijo zanimanje za množično financiranje na platformah, kot sta Kickstarter in Indiegogo? Preberite več >>

Je TAIA prevajalska rešitev za 21. stoletje?

Je TAIA prevajalska rešitev za 21. stoletje?

Konec oktobra je skupina prevajalskih strokovnjakov, uspešnih podjetnikov in blockchain svetovalcev predstavila prevajalsko platformo TAIA. Z uporabo umetne inteligence bo trajanje prevajanja prepolovljeno. Preberite več >>

Slovenija kot aktivna članica European Blockchain HUB

Slovenija kot aktivna članica European Blockchain HUB

Z organizacijo konzorcija European Blockchain HUB je Slovenija naznanila vodilno vlogo pri globalnem povezovanju vlad, stroke, podjetij, tehnologij, poslovnih eko-sistemov, raziskovalcev in ustvarjalcev na področju blockchain tehnologije. Preberite več >>

Bitnik – od bitcoin bankomatov do lokalne menjave kriptovalut

Bitnik – od bitcoin bankomatov do lokalne menjave kriptovalut

Podjetje Bitnik že od leta 2014 deluje na področju kriptovalut in tehnologije veriženja blokov. Njihova osnovna dejavnost je povezana z menjavo in nakupovanjem kriptovalut, obenem pa želijo širši javnosti čim bolje predstaviti svet kriptovalut in povezanih tehnologij. Preberite več >>

0xcert prepričal vlagatelje širom sveta

0xcert prepričal vlagatelje širom sveta

Slovensko podjetje Oxcert, ki je razvilo prvi protokol za upravljanje nedenarnih sredstev na blockchainu, je s prodajo kriptožetonov zbralo 10 milijonov dolarjev. Preberite več >>

Lahko SunContract sproži energetsko revolucijo?

Lahko SunContract sproži energetsko revolucijo?

Z uporabo platforme SunContract lahko uporabniki dostopajo do električne energije po nižji ceni. Gre za produkt slovenskega znanja, ki temelji na blockchain tehnologiji. Preberite več >>

S predavanjem Nika Slavniča se je zaključil prvi program ICOrelator

S predavanjem Nika Slavniča se je zaključil prvi program ICOrelator

V sredo, 20. junija 2018, se je s predavanjem Nika Slavniča zaključil večmesečni brezplačni mentorski program ICOrelator v organizaciji Tehnološkega parka Ljubljana, IRP (Tovarna podjemov) in Zavoda mladi podjetnik, z vsebinsko podporo Blockchain Think Tanka, Bitcoin društva Slovenije in podjetja Bitnik. Rezultati programa so vzpodbudni, odzivi udeležencev, tako mentorjev kot podjetniških ekip, pa pozitivni. Preberite več >>

Bo Slovenija ostala privlačno okolje za blockchain projekte?

Bo Slovenija ostala privlačno okolje za blockchain projekte?

Vlada Republike Slovenije je konec maja sprejela Akcijski načrt glede blockchain tehnologije. "Med državami EU že poteka tekma, katera bo svoje okolje naredila najbolj privlačno za blockchain projekte," pojasnjuje slovenski strokovnjak za blockchain tehnologijo, dr. Peter Merc. Preberite več >>

Kolumna: insajderski pogled iz kripto industrije

Kolumna: insajderski pogled iz kripto industrije

Po podatkih Coindeska je bilo v prvih treh mesecih letošnjega leta s primarnimi izdajami kripto žetonov (ICO) zbranih za 6,3 mrd USD sredstev. Ta znesek presega vsoto vseh zbranih sredstev v letu 2017. Samo v januarju so slovenski ICO projekti (CargoX, X8Currency, InsurePal, Origin Trail in ostali) zbrali za več kot 50 mio EUR sredstev. Ponudba na kripto trgu v obliki ICO projektov torej obstaja, prav tako obstaja povpraševanje (investitorji). Površen opazovalec ICO industrije bi lahko na osnovi prej navedenih dejstev hitro sklepal, da je svoj ICO vedno lažje izpeljati. Ali je res tako? Preberite več >>

Oznake:, ,

Brezplačne e-novice!
Vse za podjetje