Vir slike: Pixabay.com.
SunContract je prva delujoča P2P platforma, ki temelji na tehnologiji veriženja blokov, in hkrati vodilna globalna decentralizirana infrastruktura, ki spodbuja uporabo energije iz obnovljivih virov ter energetsko samozadostnost posameznikov in skupnosti. Ker omogoča možnost neposrednega dogovora za ceno elektrike med proizvajalci in porabniki, omogoča prihranke pri stroških električne energije, saj med kupci in prodajalci ni več posrednika.
Podjetje izkorišča prednosti blockchaina
Vse transakcije na platformi so izvedene v SNC žetonih, ki že postajajo kredibilna kriptovaluta. Kljub precejšnjim nihanjem cen na trgu kriptovalut njihova vrednost ostaja precej bolj stabilna v primerjavi z večino ostalih žetonov.
»Uporabniki imajo možnost plačevanja v evrih, sama transakcija pa je izvedena z žetoni, kar je tehnična zahteva tehnologije blockchain. To omogoča transparentnost in neposredna plačila med kupci in prodajalci vse dni v letu, za razliko od bank tudi med vikendi in prazniki. Sicer pa lahko uporabniki s SNC žetoni, ki so jih kupili na menjalnicah ali borzah, plačajo električno energijo in celo lastno sončno elektrarno na ključ prek partnerskega podjetja SONCE energija,« je povedala Mojca Bajec, soustanoviteljica in finančnica platforme SunContract.
Platforma si je že utrdila položaj v zagonskem svetu energetike
Postala je svojevrstno stičišče potrošnika in proizvajalca na skupnem energetskem trgu. Priključijo se ji lahko vsi, ki stremijo k obnovljivim virom energije in svobodni in fleksibilni izbiri cen in tako nižjim stroškom električne energije.
Ekipa SunContract, ki jo sestavljajo domači in tuji strokovnjaki, želi s platformo dolgoročno decentralizirati porazdelitev virov pridobivanja elektrike, jo »demokratizirati« in postaviti temelje za digitalizacijo v energetiki. »S platformo prinašamo prednosti tehnologije blockchain v domove uporabnikov in v podjetja. Blockchain tehnologija uporablja kriptografijo oziroma šifriranje za zagotovitev transparentnosti, preverljivosti in sledljivosti shranjenih informacij. Hkrati pa ta tehnologija omogoča nadgradnjo in povezovanje platforme z drugimi področji, pomembnimi za njene uporabniki – prihodnosti brez IOT tehnologij in umetne inteligence si verjetno že danes marsikdo več ne predstavlja,” izpostavlja njeno vizionarstvo soustanovitelj in direktor platforme Gregor Novak.
Potrebe po električni energiji nenehno naraščajo
Ker je posledično potencial na več milijard vrednem trgu izjemen, se nenehnemu razvoju prilagaja tudi ekipa SunContracta. Med prioritetami v prihodnje so tako predstavitev nove globalne storitve SunContract 2.0, širitev P2P trgovanja v tujino ter razvoj novih storitev.
Začetni koraki v Sloveniji vodijo k vzpostavitvi neposrednega trgovanja tudi v tujini, in sicer ne le v Evropi, ampak tudi Aziji in J. Ameriki. Ekipa večje korake načrtuje še v tem letu, predvsem na EU trgu zaradi podobne zakonodaje in pri lansiranju novih storitev t.i. “energetske uberizacije”.