Video: Kako tehnologija blockchain spreminja denar in posel. (Vir slike: Pixabay)
Don Tapscott je kanadski poslovnež, avtor, svetovalec in govornik. Osredotoča se na poslovne strategije, spremembe v organizacijah ter vlogo tehnologije v poslu in družbi. V letu 2017 se je pridružil interdisciplinarnim skupinam, ki razvijajo rešitve za problematiko upravljanja v okviru hitro rastočega področja tehnologije veriženja tehnologij.
Tehnologija z največjim potencialnim učinkom
»Pred nami je tehnologija, ki bo verjetno najbolj vplivala na naslednjih nekaj desetletij. Ne družbena omrežja. Ne množični podatki. Ne robotika. Niti ne umetna inteligenca. Presenečeni boste, ko boste slišali, da gre za tehnologijo, ki poganja kriptovalute, kot je bitcoin. Gre za veriženje blokov, t. i. blockchain,« je junija 2016 svoj govor na TED konferenci začel Don Tapscott.
Internet informacij, posredniki in njihove omejitve
Svetovni splet, ki ga poznamo trenutno, Tapscott imenuje internet informacij. Po njem lahko pošiljamo kopije dokumentov, kar pomeni demokratizacijo informacij. Vendar pa prek interneta informacij ne moremo pošiljati kopij stvari, ki imajo vrednost – torej dobrin, kot so denar, vrednostni papirji, intelektualna lastnina, glasba, umetniška dela … Vrednost takšnih dobrin se s kopiranjem namreč ne ohranja.
Zato za prenašanje vrednosti in ustvarjanje zaupanja v današnji družbi uporabljamo posrednike – kot so banke, vlade, velika družbena podjetja, finančne organizacije itd. Ti posredniki opravljajo vse transakcije v okviru različnih procesov, od avtentikacije, identifikacije posameznikov do shranjevanja podatkov o opravljenih transakcijah.
Čeprav posredniki svojo vlogo opravljajo relativno uspešno, pa se pojavljajo vedno večji problemi. Njihova centraliziranost pomeni, da je v njihove sisteme mogoče vdreti – kar so v zadnjem času izkusila števila velika podjetja in celo vlade določenih držav. Poleg tega je zaradi posrednikov iz svetovne ekonomije izključenih na milijone posameznikov, ki si na primer ne morejo privoščiti bančnega računa.
Transakcije prek posrednikov potekajo počasi, hkrati pa si posredniki za opravljanje svojega dela odrežejo velik kos pogače. Velike organizacije shranjujejo naše podatke in lahko upravljajo z njimi. Največji problem trenutne ureditve pa je dejstvo, da se svetovno bogastvo povečuje, hkrati pa se veča tudi neenakost med skupinami ljudi.
Internet vrednosti
Na vse omenjene izzive odgovarja internet vrednosti, kot ga poimenuje Tapscott: ogromna svetovna razpršena evidenca, ki jo poganja na milijone računalnikov in je dostopna vsem. Takšno evidenco bi lahko uporabljali za shranjevanje, premikanje, menjavo in upravljanje različnih dobrin – od denarja do glasbe. In za piko na i pri tem ne bi potrebovali vsemogočnih posrednikov.
Tu se začne zgodba tehnologije veriženja blokov. Vas zanima, kako deluje omenjena tehnologija, koliko bločnih verig poznamo in kakšne so razlike med njimi ter kako bo blockchain spremenil finančno industrijo in celotno družbo? V celoti si oglejte zanimivi posnetek.