
Video: Spoznajte Blockchain v dveh minutah. (Vir slike: Pixabay)
Ali ste se kdaj spraševali, ali je bila glasovnica, ki ste jo izpolnili na volitvah, dejansko upoštevana? Kako se lahko prepričate, da je neznanec s spleta dejansko tista oseba, za katero se izdaja? Ali ste prepričani, da je kava iz pravične trgovine dejansko pridelana na okolju in ljudem prijazen način?
Da bi bili sploh lahko prepričani v resničnost česarkoli, bi potrebovali sistem, v okviru katerega bi bili zapisi shranjeni, dejstva bi lahko preveril vsakdo, varnost pa bi bila zagotovljena. Tako nihče ne bi mogel ogoljufati sistema s spreminjanjem zapisov, saj bi takšne procese spremljali vsi uporabniki sistema.
Je rešitev tehnologija veriženja blokov?
Takšni sistemi vedno bolj postajajo resničnost. Programska oprema oziroma tehnologija, ki jih poganja, se imenuje blockchain ali tehnologija veriženja blokov.
Bločne verige ali verige blokov shranjujejo podatke v mreži osebnih računalnikov. To pomeni, da niso le decentralizirane, temveč tudi razpršene. Tako si nobena osrednja institucija ali posameznik ne more lastiti sistema, ki ga lahko uporablja in pomaga soupravljati vsakdo.
Vsi računalniki, povezani v mrežo, shranjujejo informacije, ki so jih prejeli, v obliki blokov. Bloki se kronološko povezujejo v verigo – tako nastane bločna veriga oziroma veriga blokov.
Tehnologija blockchain uporablja kriptografijo oziroma šifriranje za zagotovitev varnosti, preverljivosti in sledljivosti shranjenih informacij. Tako nihče ne more spremeniti posameznega bloka, saj bi se posledično spremenila celotna veriga.
Če želite razumeti tehnologijo blockchain in spoznati, kako bo vplivala na našo prihodnost, si oglejte spodnji posnetek.