Za Switch Stance se zanimajo Američani!
Sašo Kastelic je s svojo stoječo mizo Switch Stance že presegel zastavljeni cilj (Vir slike: switchstnc.com).
»Projekt precej visoko kotira na seznamu projektov, zato so ga podporniki dokaj enostavno našli,« pravi Sašo Kastelic, ki je idejo o izdelavi stoječe mize dobil potem, ko je na novo opremil domačo pisarno. Ker je treba za tovrstne mize pošteno odpreti denarnico, stanejo tudi tisoč in več evrov, se je odločil, da izdela svojo, za katero ne bo treba odšteti celega premoženja. Tisti prvi podporniki so si lahko svojo zagotovili že za 22 dolarjev. O Switch Stancu smo pisali v članku Za stoječo mizo vam ni potrebno odšteti tisoč evrov.
Podporniki so v produktu poleg njegove prvotne uporabne vrednosti, prepoznali tudi nekakšen pripomoček (ang. Gadget). »Nekaj podpornikov mi je napisalo, da so projekt podprli zaradi zanimive izbire materiala,« pravi sogovornik.
Stoječo mizo, ki nudi menjavo iz stoječega v stoječ položaj, lahko podprete tukaj >>
Zataknilo se je pri objavah
Cilj 4.300 dolarjev je dosegel v desetih dnevih. Priznava, da so bili njegovi načrti malce bolj ambiciozni, pričakoval je, da bo cilj dosegel v prvih dveh ali treh dneh. »Zataknilo se je pri objavah tujih medijev, saj mi ni uspelo pravočasno dobiti objav. Šele zdaj, ko je jasno, da bo projekt uspešno podprt, se odpirajo možnosti, da prispevke o Switch Stance objavijo tudi kakšni večji tuji mediji.«
Posledice prekomernega sedenja so predvsem zdravstvene. Bolečine v križu, ima pa tudi velik vpliv na prekomerno težo, celo na pojav sladkorne bolezni (Vir slike: switchstnc.com).
Zanj se zanima tudi ameriška družba, ki se ukvarja s televizijsko prodajo. Želijo si posneti TV infomercial in izdelek licencirati. »Ampak pogovori so še povsem neformalni.«
Kampanja, ki bo trajala do 7. maja, bo postregla še z nekaterimi presenečenji: »Dve dodatni barvi, obe iz naravno obarvanega kartona ter vrečo za nošenje iz naravne, reciklirane jute.« Ravno v zvezi s slednjo je v pogovorih z nemškim podjetjem, ki reciklicira uporabljene vreče za riž, kavo in podobno. »Uporaba naravnih materialov, ki znižujejo vpliv na okolje, je eno od glavnih vodil pri projektu,« dodaja.
Poštnina razjezila nekatere podpornike, kaj pravi Kastelic?
Poleg Slovencev so projekt množično podprli Američani, Nemci in Italijani. Je pa med nekaterimi podporniki prišlo tudi do negodovanja. Vzrok je visoka poštnina – 12 dolarjev morajo odšteti podporniki iz ZDA, Avstralije in Azije. »Cene letalske dostave niso nizke, naša dostava pa je na primer nižja kot dostava podobnih izdelkov znotraj ZDA,« pravi Kastelic, ki dodaja, da ta cena za zdaj ne pokrije dejanskih stroškov pošiljanja. Cena za dostavo v Sloveniji in po Evropski uniji je nižja – doma 3,5 evra, po EU pa 8.
Nasvet za vse tiste, ki se podajate na Kickstarter:
»Pogovarjal sem se s praktično vsemi večjimi dostavnimi službami. Dejstvo je, da je čezoceanska dostava draga. V mojem primeru je problem velikost paketa. Kljub temu, da Switch Stance tehta okoli 800 gramov, pa zaradi dimenzij dostavne službe računajo t.i. volumetrično težo, ki jo izračunajo na podlagi volumna paketa,« zato vsem, ki se bodo podali na Kickstarter svetuje, da naredijo čim manjši in lažji izdelek. Za čim nižjo poštnino, se nasmeji.