Najbogatejši Slovenci leta 2017

Časopis Finance ponovno objavlja lestvico 100 najbogatejših Slovencev. Na vrhu letos ni sprememb, za največji skok pa sta poskrbela ustanovitelja kriptoborze Bitstamp.
Najbogatejši Slovenci leta 2017

Najbogatejši Slovenci leta 2017.

Bogastvo najbogatejših 100 Slovencev se je v primerjavi z lanskim letom povečalo, in sicer za 12,5 odstotka. Njihovo skupno premoženje je namreč prvič preseglo 5 milijard evrov.

Tudi prag za vstop na lestvico je najvišji doslej: prvič je presegel 20 milijonov evrov. Časnik Finance je v reviji Manager za primerjavo objavil zanimiv podatek: leta 2007, ko so prvič objavili seznam najbogatejših Slovencev, je za uvrstitev na lestvico zadostovalo 7,3 milijona evrov.

Na prvem mestu vse po starem

Prvo mesto sta ponovno zasedla zakonca Iza in Samo Login, ustanovitelja podjetja Outfit7, ki je najbolj znano po mobilni aplikaciji Talking Tom. V letošnjem letu sta svoje podjetje prodala kitajskem skladu. Njuno premoženje letos pri Financah ocenjujejo na 689 milijonov evrov, kar je odstotek manj kot v lanskem letu. Ta znesek vključuje tako kupnino za podjetje kot tudi dividende, ki ju prejemata.

Tudi ostala mesta v prvi deseterici so večinoma zasedli stari znanci lestvice. Premoženje trikratnega najbogatejšega Slovenca Sandija Češka, ustanovitelja Studia Moderna, se je v zadnjem letu povečalo za kar 63 odstotkov. Letos je tako njegovo premoženje ocenjeno na 300 milijonov evrov, s čimer je izboljšal lanski rezultat in se uvrstil na drugo mesto.

Dva najbogatejša Slovenca v prvi deseterici sta svojo uvrstitev izboljšala za eno mesto. Eden nekdanjih solastnikov podjetja Outfit7 Marko Pistotnik (210 milijonov evrov) je letos na tretjem mestu. Igor Akrapovič, lastnik proizvajalca izpušnih sistemov Akrapovič (113 milijonov evrov) pa se je uvrstil na sedmo mesto.

S 190 milijoni evrov in četrtino manjšim premoženjem je znani podjetnik Joc Pečečnik zdrsnil z drugega na četrto mesto. 181 milijon evrov zakoncev Tatjane in Albina Doberška je letos zadostoval za peto mesto. Gabrijel in Petra Rejc iz podjetja Efaflex si delita osmo mesto, deseterico pa s 110 milijoni evrov zaključuje družina Lah, ki se je lani uvrstila na sedmo mesto.

Za največje presenečenje poskrbela ustanovitelja kriptoborze Bitstamp

Ugodna gospodarska situacija je bila znak, da bo tudi premoženje najbogatejših naraslo. Vendar je rast njihovega premoženja kar štirikrat večja od 3,1-odstotne rasti slovenskega bruto domačega proizvoda.

V časniku Finance navajajo dva razloga za takšen rezultat. Prvi je pravzaprav že tradicionalen: na to lestvico se uvrščajo najuspešnejši lastniki najuspešnejših podjetij, pod njenim pragom pa ostanejo povprečno uspešna podjetja in posamezniki.

Drugi razlog za takšno povečanje skupnega premoženja najbogatejših pa je povezan tudi z letošnjo največjo senzacijo oziroma presenečenjem. Na lestvico sta se namreč po nekajletnem premoru uvrstila Damijan Merlak in Nejc Kodrič, ustanovitelja borze za trgovanje s kriptovalutami Bitstamp. Skupno njuno premoženje znaša kar 234 milijonov evrov.

Skok med prvih deset sta si Merlak in Kodrič zagotovila z dejavnostjo na hitro rastočem trgu kriptovalut. Ker naraščata tako število kriptovalut kot tudi vrednost najpriljubljenejših, je tudi njuna borza Bitstamp vedno bolj priljubljena, njena vrednost pa narašča.

Povečanje količine premoženja v gotovini

V časniku Finance so zapisali, da so v zadnjih letih poudarjali, da premoženja najbogatejših Slovencev v večini ne predstavlja gotovina oziroma denar na tekočem računu. Praviloma gre namreč za ocenjeno vrednost podjetij ali njihovih deležev, katerih lastniki so posamezniki z lestvice.

Letos pa se je situacija prvič spremenila, saj se je več kot petina premoženja najbogatejših s prodajami podjetij spremenila v gotovino.

Seveda je največji razlog za to že omenjena prodaja podjetja Outfit7, ki sta ga zakonca Login prodala za kar milijardo dolarjev.

Letos sta svoje podjetje prodala tudi lastnika proizvajalca igralniških naprav Gold Club. Loris Požar se je tako uvrstil na letošnjo lestvico s skoraj 50 milijoni evrov kupnine.

V javnosti je odmevala tudi prodaja holdinga ACH – čeprav so bili lastniki nekaj časa že skoraj v škripcih, so podjetje konec koncev prodali za okoli 200 milijonov evrov. Nekdanji predsednik uprave Herman Rigelnik in direktorica Adria Mobila Sonja Gole sta se posledično vrnila na lestvico.

Pri Financah v bližnji prihodnosti pričakujejo še kakšen izstop oziroma prodajo. Po mnenju analitikov je za prodajo primeren Studio Moderna, ki je ocenjen na 451 milijonov evrov. Za prodajo bi se v kratkem lahko odločila tudi ustanovitelja Bitstampa, ki naj bi bil vreden 350 milijonov evrov.

Industrija in trgovina; kaj pa informacijska tehnologija?

Glede na dejavnosti, s katerimi se ukvarja najbogatejših 100 Slovencev, lahko rečemo, da je Slovenija država industrialcev in trgovcev.

Po prodaji podjetja Outfit7 je podjetnikov oziroma podjetij, ki se ukvarjajo z informacijsko tehnologijo, na lestvici še manj. Letos to svetovno izjemno pomembno panogo zastopata le podjetji Celtra (družina Mihaela Mikeka) in Dewesoft (Jure Knez).

Druge zanimivosti

Na lestvici je letos samo en novinec: veterinar Rok Špruk, lastnik tekstilne tovarne Tekstina iz Ajdovščine. S premoženjem 31,5 milijona evrov se je uvrstil na 45. mesto.

Družina Albreht se lahko pohvali z največjim, kar 95-odstotnim povečanjem premoženja. Družina, ki ima v lasti Zlatarno Celje in ljubljanski hotel Radison Blu Plaza, se je s 37 milijoni evrov uvrstila na 31. mesto lestvice.

Po ocenah podjetja najbogatejših Slovencev v Sloveniji zaposlujejo okoli 26 tisoč ljudi.

Med najbogatejšimi Slovenci se samostojno pojavlja le pet žensk, prva med njimi šele na 34. mestu. Veliko pa je zakonskih parov in družin, ki predstavljajo kar tretjino uvrščenih.

V nadaljevanju objavljamo še celotno lestvico najbogatejših Slovencev.

Vir: To je 100 najbogatejših Slovencev 2017!; Dva rekorda in eno presenečenje

Morda vas zanima tudi sorodna vsebina
Virtualna pisarna / sedež podjetja v Ljubljani

Virtualna pisarna / sedež podjetja v Ljubljani

Virtualna pisarna je odlična rešitev za vse, ki ne potrebujete lastne pisarne ali ne morete pridobiti dovoljenja za registracijo naslova. Virtualna pisarna v Ljubljani omogoča dovoljenje za poslovanje na našem naslovu, hkrati pa lahko na naši SPOT točki odprete podjetje / spremenite sedež podjetja. Preberite več >>


Prijavite svoje dohodke iz tujine

Prijavite svoje dohodke iz tujine

V primeru da so nenapovedani dohodki, prejeti iz tujine, edini dohodki davčnega zavezanca, le-ta ne bo prejel Informativnega izračuna dohodnine in mora sam vložiti napoved za letno odmero dohodnine. Preberite več >>

9. Kongres podjetništva in Slovenski podjetnik leta

9. Kongres podjetništva in Slovenski podjetnik leta

Kongres podjetništva, ki bo 17. in 18. maja 2024 v Avditoriju v Portorožu, ni običajen dogodek. Je dinamično srečanje dinamičnih ljudi. Je prostor, kjer si podjetniki izmenjujejo dragocene ideje, znanja in izkušnje iz prve roke. Za 30 % popusta uporabite kodo za popust "MLADIPODJETNIK30". Preberite več >>

Si predstavljate svet brez CV? Morda bomo kmalu tam

Si predstavljate svet brez CV? Morda bomo kmalu tam

Ko smo v iskanju zaposlitve, je prva stvar, ki nam pade na pamet življenjepis. Ta dokument, v katerem predstavimo izobrazbo, delovne izkušnje in spretnosti, je že dolgo nepogrešljiv del prijave za delo. Klasičen CV pa bi lahko kmalu postal zastarel, opozarjajo strokovnjaki, vsaj v takšni obliki, kot ga poznamo danes. Preberite več >>

Diplome pri zaposlovanju niso več tako iskane

Diplome pri zaposlovanju niso več tako iskane

Po nedavnih raziskavah se vedno več podjetij pri zaposlovanju obrača h kompetencam ter dokazano pridobljenim sposobnostim kandidata in ne več toliko k izobrazbi ali preteklim izkušnjam. Preberite več >>

Kaj se dogaja z novim zakonom o evidencah delovnega časa?

Kaj se dogaja z novim zakonom o evidencah delovnega časa?

Pred kratkim je minilo tri mesece od začetka uporabe novele zakona o evidencah delovnega časa zaposlenih v podjetjih. Po treh mesecih uporabe je ministrstvo že lani napovedalo, da bo uvedlo morebitne izboljšave novele zakona. Preberite več >>

Kratkotrajno delo v podjetju – pomoč sorodnika v podjetju

Kratkotrajno delo v podjetju – pomoč sorodnika v podjetju

Podjetniki, ki se v svojem podjetju srečujejo z začasno povečanim obsegom dela ali s finančnimi težavami, lahko za pomoč pri opravljanju dela zaprosijo družinske člane. Dela pa sicer ne more opravljati katerikoli sorodnik in prav tako ne neomejeno število ur, saj predpisi s tega področja določajo posebne pogoje in omejitve. Preberite več >>

Obvezno prijavite dohodke, prejete preko spletnih platform

Obvezno prijavite dohodke, prejete preko spletnih platform

Finančna uprava bo v letu 2024 prejela podatke o dohodkih, ki so bili ustvarjeni s poslovanjem preko spletnih platform v preteklem letu 2023. Zakonska podlaga temelji na direktivi DAC7, ki je bila v okviru Evropske unije sprejeta v letu 2021. Preberite več >>

Ne pozabite na novi obvezni zdravstveni prispevek

Ne pozabite na novi obvezni zdravstveni prispevek

Od januarja 2024 dalje bodo zavezanci za obračun obveznih prispevkov za zdravstveno zavarovanje prvič obračunali tudi novi obvezni zdravstveni prispevek (OZP). Določen je v fiksnem mesečnem znesku 35 evrov. Preberite več >>

Prvo izplačilo pomoči za samozaposlene

Prvo izplačilo pomoči za samozaposlene

Finančna uprava je izplačilo za izjave, prejete do konca septembra, izvedla 10. oktobra 2023. Na podlagi vseh prejetih izjav v septembru, je tako Finančna uprava nakazala zaprošeno pomoč. Nakazila so prejeli upravičenci, samozaposleni zaradi posledic poplav in plazov v avgustu 2023, ki so izpolnjevali zahtevane pogoje. Preberite več >>

Oznake:,

Brezplačne e-novice!
Vse za podjetje