Slovenija jamči, da bo vsaki mladi osebi, stari od 15 do 29 let ponujena zaposlitev (tudi s pripravništvom), usposabljanje na delovnem mestu, vključitev formalno izobraževanje ali drugo usposabljanje, povezano s potrebami delodajalcev, v štirih mesecih po prijavi v evidenci brezposelnih oseb pri Zavodu Republike Slovenije za zaposlovanje (Vir slike: Unsplash).
»Ker mladi v Sloveniji pozno vstopajo na trg dela, v ciljno skupino jamstva za mlade v Sloveniji prištevamo vse osebe, ki še niso dopolnile 30 let,« pojasnjujejo na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Z omenjenim jamstvom Slovenija jamči, da bo vsaki mladi osebi, stari od 15 do 29 let, ponujena zaposlitev (tudi s pripravništvom), usposabljanje na delovnem mestu, vključitev v formalno izobraževanje ali drugo usposabljanje, povezano s potrebami delodajalcev, v štirih mesecih po prijavi v evidenci brezposelnih oseb pri Zavodu Republike Slovenije za zaposlovanje, je zapisano na spletni strani ministrstva. Ukrepi bodo ciljno usmerjeni k tistim, ki pomoč pri vstopu na trg dela dejansko potrebujejo.
Pozornost tudi mladim, ki so dolgotrajno brezposelni
Dodajajo, da bo v primerjavi s predhodnim izvedbenim načrtom za leti 2014 in 2015 poleg hitre aktivacije posebna pozornost namenjena tudi mladim, ki so dolgotrajno brezposelni, torej tistim, ki so v evidenci brezposelnih oseb prijavljeni več kot 12 mesecev. Več poudarka bo tudi na sistemskih ukrepih, ki dajejo dolgoročnejše učinke in izvedbo katerih podpirajo tudi mladi. To sta prenova sistema pripravništva in sistema vajeništva.
Izvedbeni načrt zajema 15 ukrepov, znotraj katerih se bodo izvajale različne aktivnosti resorjev, ki so smiselno združene glede na zastavljene cilje. »Ukrepi se delijo na dva vsebinska sklopa. Na t.i. preventivni sklop ukrepov, namenjen mladim, ki še niso prišli na trg dela, in drugi sklop ukrepov, ki je namenjen hitri aktivaciji mladih na trgu dela,« pri obeh pa so predvideni sistemski in tudi programski, kratkoročni ukrepi.
Zakaj postopno znižanje višine sredstev?
V petih letih izvajanja omenjenega jamstva bo za ukrepe namenjenih okoli 300 milijonov evrov. Največ v prvih delih letih izvajanja, pozneje pa se predvideva postopno zniževanja višine sredstev po letih. »Razlog za takšno razporeditev je predvsem v sedanjem stanju, s katerim se soočajo mladi na trgu dela, ki zahteva hitro in okrepljeno ukrepanje. V letih 2016 in 2017 Slovenija razpolaga še z dodatnimi sredstvi finančnega instrumenta EU Pobuda za zaposlovanje mladih v višini 20,7 milijona evrov,« ter dodajajo, da se glede na boljše gospodarske napovedi in izboljšanje razmer na trgu dela predvideva tudi znižanje brezposelnost mladih. Zato tudi nižja sredstva na letni ravni v letih 2018-2020.