Evegreen: HardwareSTART ponuja podporo močnega industrijskega partnerja

“Soočali smo se s pokanjem ohišij naše prve industrijske serije pri projektu Eko sveča in bili smo resnično brez idej, kako se strukturirano lotiti reševanja tega problema. Ekipo Katapulta in Dewesofta smo poznali že nekaj let pred vstopom v pospeševalniški program, ker smo vsi iz B2B segmenta, smo v prvi vrsti prepoznali podporo močnega industrijskega partnerja pri reševanju teh naših izzivov,” je o odločitvi za vstop v pospeševalniški program HardwareSTART povedala Eva Štraser, soustanoviteljica in direktorica podjetja Evegreen, kjer se ukvarjajo z razvojem okolju prijaznih in trajnostnih izdelkov. Poleg eko sveč proizvajajo še biorazgradljive lončke in pribor.
Podjetje je pred dvema letoma za razvoj svojih inovativnih trajnostnih produktov prejelo zagonska sredstva na razpisu P2. To je pripomoglo k hitrejšemu razvoju novih, kupcem prilagojenih receptur, kot so naravi prijazni materiali, izdelani iz odpada od kuhanja piva ali odpadnega papirja, pripoveduje Eva Štraser in dodaja, da jim je kapital omogočil tudi testiranje izdelkov na trgu in sam vstop na trg. V pospeševalniškem programu HardwareSTART pa so dobili konkretne usmeritve za produktne inovacije, s katerimi ciljajo na globalni trg, je še povedala direktorica podjetja Evegreen.
Zaupa jim vedno več velikih proizvajalcev industrijskega odpada
“Trenutno imamo v lasti 4 recepture, izdelane iz različnih tipov naročnikovega odpada; to je odpad pisarniškega papirja, lokalni agro odpad, odpad od kuhanja piva ter odpad pšeničnih otrobov. Na trg pa smo do sedaj uspešno lansirali 20.000 Evegreen darilnih setov Začinimo se, ki vsebujejo Evegreen eko lonček, ter 250.000 kosov ohišij kompostabilne, naravi prijazne eko sveče, razvite za našega naročnika iz Videma pri Ptuju,” je razvoj podjetja predstavila sogovornica.
Podjetje je za oba produkta prejelo tudi priznanje za najboljše inovacije pri GZS. Z eko lončkom so prejeli priznanje v kategoriji mlado podjetje leta 2019, leto kasneje pa je naravi prijazna eko sveča prejela še srebrno nacionalno inovacijo GZS.
“Veseli nas, da smo v zadnjih treh letih uspešno pritegnili pozornost vseh večjih akterjev na trgu, hkrati pa tedensko dopolnjujemo bazo ponudnikov lokalnega industrijskega odpada, kot so mlinarji, predelovalci kmetijskih produktov, kmetje ter industrijska podjetja, ki so zavezana poročanju o letnem ustvarjenem odpadu,” pojasnjuje sogovornica. To je namreč osnova za njihove produkte, med katerimi so predvsem takšni sezonske narave, od darilnih paketov, primernih za praznična obdarovanja, do eko lončkov za sadike in piknik programa, primernejšega za poletno obdobje.
Naučili so se odzivati na priložnosti trga v danem trenutku
Tako je tudi poslovno leto Evegreena razdeljeno na štiri različna obdobja, vsako obdobje pa je skoncentrirano na določen poslovni model. Trenutno so denimo osredotočeni na personalizirane darilne sete Začinimo se, primerne tako za osebna kot poslovna obdarovanja. “Ker verjamemo, da smo to, kar jemo – hkrati pa verjamemo, da se z novimi tehnologijami da spremeniti način komuniciranja – dodajamo produktu QR kodo, na kateri bodo vse ključne informacije, ki jih potrošnik potrebuje za uporabo ter pouporabo samega izdelka,” dodaja Eva Štraser.
Povedala je, da se z novimi izzivi soočajo tudi po zaključenem pospeševalniškem orogramu HardwareSTART, vendar se zaradi pridobljenih izkušenj lotevajo bolj suvereno. “Pandemija je bila za nas priložnost za zagon novih poslovnih navez z uveljavljenimi podjetji, ki so za nas že slišali, niso pa nas še osebno poznali. Prav zato smo oblikovali nov poslovni model. Gre za analizo izvedljivosti ponovne uporabe v podjetjih, ki imajo določeno količino odpada, ki ga zberejo na letni ravni, pa naj bo to ostanek od kuhanja ali mletja kave, ostanek pisarniškega papirja ali kakšen drug stranski produkt, ki je za naročnika odpad,” pojasnjuje Eva Štraser, ki bi ravno zaradi tovrstnih inovativnih pristopov v dani situaciji na trgu vključitev v pospeševalniški program HardwareSTART priporočila podjetjem, ki s produktnimi inovacijami ciljajo na industrijo na globalnem trgu.
O projektu HardwareSTART
Z namenom pomagati zagonskim hardware podjetjem je v konzorciju partnerjev Katapult d.o.o., DEWEsoft d.o.o. in Zavod mladi podjetnik, so.p., nastal pospeševalnik HardwareSTART, v okviru katerega bomo v prihodnjih mesecih izvedli naslednje aktivnosti:
- celodnevno konferenco na temo hardware;
- dve srečanji deležnikov s področja hardware;
- enodnevni izobraževalni program na temo hardware;
- individualno mentorstvo za hardware startupe.
Program HardwareSTART sofinancirata Slovenski podjetniški sklad in Evropska unija, in sicer iz Evropskega sklada za regionalni razvoj. Izvaja se na podlagi programa Vsebinska podpora prejemnikov sredstev (MSP) od 2018 do 2023 v okviru Operativnega programa za izvajanje evropske kohezijske politike od 2014 do 2020.