
Desetletnik je odkril programsko napako na omrežju za objavljanje fotografij Instagram. (Vir slike: Pixabay)
Desetletni Finec Jani je našel napako na družabnem omrežju Instagram, katerega pravila sicer določajo, da morajo biti njegovi uporabniki stari najmanj 13 let. Jani je o svojem odkritju obvestil Facebook preko elektronske pošte, svojemu sporočilu pa je dodal tudi dokaz, da programska napaka dejansko vsakomur omogoča izbris komentarjev drugih uporabnikov, tudi zvezdnikov, ki aktivno uporabljajo Instagram za komunikacijo s svojimi oboževalci. Facebook je napako odpravil februarja, marca pa izplačal nagrado desetletniku.
Mladi Finec se je seznanil z osnovami vprašanja varnosti na svetovnem spletu prek portala YouTube. Dejstvo, da je njegova sanjska služba postati raziskovalec na področju varnosti, ob takem odkritju ni presenetljivo. Prejeti denar je sicer porabil za nakup novega kolesa, nogometne opreme in računalnikov za svoja brata.
Jani je najmlajša oseba, ki ji je Facebook izplačal nagrado za odkritje programske napake. Pred njim je ta čast pripadala nekemu trinajstletniku. Takšno delovanje mladostnikov pa po mnenju Facebooka v računalniški industriji ni tako redko, kot se zdi na prvi pogled. Precejšen del 2400 dokazanih napak, ki so jih odkrili uporabniki, so namreč prijavili najstniki.
Februarja je Facebook razkril, da je od avgusta 2011, odkar ponuja nagrade za odkrivanje programskih in varnostnih napak v svojih storitvah, več kot 800 raziskovalcem izplačal kar 4,3 milijone dolarjev. Podobne nagrade ponujajo tudi podjetji Google in Microsoft ter številna manjša podjetja, saj je za njihovo poslovanje bolj koristno, da najdejo in odpravijo varnostne napake, preden jih odkrijejo in izkoristijo hekerji. Tudi strošek nagrad za odkrivanje napak je nizek v primerjavi s posledicami varnostne katastrofe, ki jo podjetja na ta način preprečijo.
Vir: VentureBeat