Knjigi V elementu in Začni z zakaj ponujata izredno učinkovit pre

“Ne čakajmo na revolucijo – prevzemimo odgovornost!”

Knjigi V elementu in Začni z zakaj ponujata izredno učinkovit preplet strokovnih znanj in osebnih izkušenj znanih in manj znanih avtorjev in osebnosti. Urednik Matej Horzelenberg je vodil pripravo prevoda svetovnih uspešnic, ki sta vsaka s svojo rdečo nitjo zelo zanimivi tudi za slovenske podjetnike.
Knjigi V elementu in Začni z zakaj ponujata izredno učinkovit pre

“Že dolgo me zanima področje šolstva in osvobajanje človekovih notranjih kreativnih moči. Ravno o tem v enem od svojih predavanj za TED prepričljivo govori Ken Robinson. Hitro sem se navdušil nad njegovim razmišljanjem. Ko sem prebral njegovo knjigo The Element, sem bil prepričan, da potrebujemo slovenski prevod, ki bo tudi Slovence navdušil in opogumil za razvijanje naših potencialov,” je glavni motiv za založniški izziv razkril Matej Horzelenberg.

Svetovna uspešnica tudi v slovenskem jeziku

Po neuspešnih pogovorih z nekaterimi založbami in uredniki je sam prevzel pobudo in se skupaj z ekipo lotil prevoda. Kot pravi, je na takih začetkih potrebnega vsaj nekaj ‘naivnega optimizma’, da se zadeve sploh lotiš. “Tudi izkušnje iz stroke niso dovolj, saj šele sproti gradiš svojo lastno novo pot. Je pa vsekakor lažje s pravimi ljudmi ob sebi!”

matej-horzelenberg-v-elementu

“Ko sem prebral knjigo “V elementu”, sem bil prepričan, da potrebujemo slovenski prevod, ki bo tudi Slovence navdušil in opogumil za razvijanje naših potencialov,” je pojasnil Matej Horzelenberg (foto: Simon Maljevac)

Knjiga V elementu, izdana pri založbi Lectour, ima podnaslov Ko odkriješ svojo strast, se vse spremeni: “Nujno je, da vsak človek odkrije vsaj eno močno področje, ki ga strastno navdušuje. Na tistih področjih smo se namreč zmožni razviti še veliko bolj, kot bi si to sploh lahko predstavljali. Zame so eno takih področij jeziki, drugo na primer glasba. In res presenetljivo je, kako daljnosežne so lahko spremembe že na srednji rok, ko se enkrat ‘najdeš’ in se začneš uresničevati,” meni urednik, lektor, glasbenik, predavatelj in pedagoški entuziast, ki je dokaj ‘varno’ službo v eni izmed večjih slovenskih založb zamenjal s precej bolj dinamično potjo samostojnega podjetnika.

Avtor Ken Robinson v uvodu knjige V elementu:

“Knjiga vsebuje celo paleto zgodb o ustvarjalnih popotovanjih zelo različnih ljudi. Mnoge od njih sem intervjujal izključno za potrebe te knjige. Ti ljudje pripovedujejo o tem, kako so se naučili prepoznati svoje edinstvene talente in kako uspešno je lahko življenje, če se ukvarjaš z nečim, kar ti je resnično všeč. Presenetilo me je, da je bila njihova življenjska pot pogosto nenavadna – polna zapletov, stranpoti in presenečenj. Intervjujanci so velikokrat navedli, da so jim ravno pogovori za to knjigo razkrili doživetja in ideje, o katerih dotlej na ta način še niso razmišljali. O trenutkih spoznanja, o razcvetu talentov, o spodbujanju ali nasprotovanju družine, prijateljev in učiteljev ter o tem, kako jim je vsem preprekam navkljub uspelo nadaljevati začrtano pot.”

Kdo je Ken Robinson?

Sir Ken Robinson (1950) je svetovno priznan strokovnjak na področju vzgoje in izobraževanja, kreativnosti ter medosebnih odnosov. Sodeluje z vladnimi organizacijami v Evropi, Aziji in ZDA, z mednarodnimi agencijami in vodilnimi kulturnimi institucijami. Leta 1998 je vodil državno komisijo za kreativnost, izobraževanje in ekonomijo britanske vlade. Dobri dve desetletji je predaval na Univerzi v Warvicku. Za svoje delo in zavzemanja je prejel več nagrad in viteški naziv.

Robinson na svojih predavanjih in v knjigah prevprašuje obstoječe sisteme vzgoje in izobraževanja. Ti po njegovem zatirajo otrokove naravne talente v imenu doseganja standardiziranih ciljev. Zagovarja pristope, ki negujejo kreativnost ter priznavajo različne vrste inteligence in edinstvenost vsakega človeka.

Skupaj z urednikom in pisateljem Loujem Aronico je v knjigi V elementu zbral številne življenjske izkušnje znanih glasbenikov, slikarjev, kiparjev, igralcev, plesalcev, režiserjev, scenaristov, oblikovalcev, fotografov, arhitektov, politikov, športnikov, podjetnikov, obrtnikov in delavcev z najrazličnejših področij, znanstvenikov, mislecev, učiteljev in vzgojiteljev … ljudi vseh poklicev z najrazličnejšimi zanimanji. Vsem je skupno, da so največjo izpolnjenost življenju dosegli, ko so odkrili svojo strast in razvili to, kar nosijo v sebi.

Coworking kot primer preoblikovanja lastne skupnosti

“V knjigi je govora o stvareh, ki nikakor niso nove. Na primer o mnogih pojavnih oblikah inteligentnosti, o različnih stilih učenja, o pomembnosti zgodnjega odkrivanja svojih talentov in kako pomembno je delati stvari s strastjo. Pod drobnogled vzame zastarele industrijske principe javnih šolskih sistemov in opozarja na škodljivost pretiranih testiranj, ki so vse prevečkrat sama sebi namen.”

GIG coworking lahko služi kot dober primer preoblikovanja lastne skupnosti (foto: Simon Maljevac)

“O vsem tem so govorili že številni avtorji. Med drugim tudi znani strokovnjak za marketing, Seth Godin, pa pedagog Jesper Juul. Tudi Robinson pušča ob strani teorijo zarote in polaga veliko zaupanja v vse ljudi. Hkrati nas spodbuja, da prevzamemo svoj del odgovornosti in ne čakamo na neko vrsto revolucije ‘od zgoraj’, pač pa sami preoblikujemo lastne skupnosti. Dober primer tega je tudi GIG coworking v Grosuplju, kjer imam pisarno skupaj z drugimi samostojnimi podjetniki. Pojavljale so se določene možnosti za pomoč s strani občine, a so se na koncu izjalovile. Tako smo morali sami zavihati rokave ter prevzeti določen riziko, da smo ga lahko ustanovili,” pojasnjuje Matej Horzelenberg.

Večji poudarek na obvladovanju veščin in zdravi logiki

Opozarja, da bi morali v šolah učitelji, starši in otroci stopiti skupaj in ne samo čakati na to, kdaj se bo sistem spremenil do neke idealne mere: “O tem problemu čivkajo že vsi ptički, pa nam ga še vedno ne uspe preseči. Prevelik poudarek je na pomnjenju številnih podatkov in njihovem obdelovanju namesto na obvladovanju veščin in zdrave logike. Na srečo smo v naših osnovnih šolah ohranili vzgojni načrt, ki daje vrednotam tudi ’uradni status’. Na srečo še vedno obstaja veliko dobrih učiteljev in mentorjev, ki še niso obupali in se še naprej trudijo, da otroke in mlade usmerjajo in podpirajo pri razvijanju talentov.”

Matej Horzelenberg-lectour

“Na srečo smo v naših osnovnih šolah ohranili vzgojni načrt, ki daje vrednotam tudi ’uradni status’,” pravi Matej Horzelenberg (foto: Simon Maljevac)

S predavanji in delavnicami, ki temeljijo na knjigi V elementu, skuša Matej Horzelenberg stopiti naproti pedagoškim delavcem, ki se omenjene problematike zavedajo, a se pogosto čutijo nemočni. Za povrh pa nanje pritiskajo tudi starši s svojimi ozkoglednimi zahtevami po boljših ocenah. V knjigi ne gre za preprosta navodila, temveč za primere dobre prakse, ki jih lahko vzamemo za zgled. Če delaš nekaj, kar te navdušuje, ti nikoli ne bo zmanjkalo navdiha in boš lažje premagal vse ovire na življenjski poti.

Citat iz knjige “V elementu”:

Michelangelo je nekoč dejal: “Največja nevarnost za večino od nas ni, da ciljamo previsoko in zgrešimo, temveč da ciljamo prenizko in zadenemo.” Za sleherno prihodnost moramo ciljati visoko in biti trdno prepričani v uspeh. Da pa bi nam to uspelo, moramo vsi – kot posamezniki in kot skupnost – odkriti svoj element.

‘Založništvo 3.0’, Smart Com in Sinekov Začni z zakaj

“Na svetovnem knjižnem trgu je ogromno ponudbe. Slovenija se po količini produkcije zelo težko meri z večjimi narodi. Na nek način smo ‘primorani’ v skrbno izbiranje kakovostnih domačih in tujih knjižnih naslovov in iskanje novih poti. Primer spremenjenega trenda v svetovnem merilu je glasbena industrija. Priča smo singularizaciji iz albumov v ‘single’, ki izstopajo. Pri nas vedno bolj deluje sodelovanje več akterjev za posamezen projekt. Vsebine, s katerimi se poistovetijo, podprejo celo podjetja in gospodarske družbe, ki primarno niso založbe,” pravi Matej Horzelenberg.

Pripravo slovenskega prevoda uspešnice Simona Sineka Začni z zakaj, v kateri je govora o tem, kako nas véliki voditelji navdihujejo k delovanju, je vodil kot urednik za podjetje Smart Com.

zacni-z-zakaj-lectour

Uspešnica Simona Sineka “Začni z zakaj”govori o tem, kako nas véliki voditelji navdihujejo k delovanju (foto: Lectour.si)

Kdo je Simon Sinek?

Simon Sinek (1973) je motivator, optimistični spodbujevalec dobrih praks, teoretik in praktik uspešnega managementa. Obenem gre za enega najbolj gledanih predavateljev na prestižnih TED konferencah in prominentnega gosta konferenc in oddaj. S svojim ‘zlatim krogom’ je osnoval svetovno gibanje ljudi, ki želijo navdihovati vse posameznike in organizacije, da delajo tisto, kar jih navdihuje.

“Začeti z zakaj pomeni poiskati in izpostaviti osebne ter poslovne vrednote, za katere si prizadevamo. Šele jasno določen ZAKAJ nam omogoča široko prepoznavnost; disciplina in doslednost pri tem, KAKO in KAJ delamo, pa nam zagotavljata celosten in dolgoročen obstoj.”

Simon Sinek pomembnost t. i. ‘zlatega kroga’ – uravnoteženega zaporedja vprašalnic ‘zakaj’, ‘kako’ in ‘kaj’ – v knjigi prikaže s primeri iz slabe in dobre prakse večjih in manjših podjetij, organizacij in osebnosti.

Morda vas zanima tudi sorodna vsebina
MP hub: Povezovanje Slovenije in Španije v industrijskem oblikovanju

MP hub: Povezovanje Slovenije in Španije v industrijskem oblikovanju

BigD Design & Innovation je podjetje, ki se ukvarja z industrijskim oblikovanjem. Ustanovitelj Adrian Larripa se je po študiju v Milanu vrnil na univerzo Navarra v Pamplono, kjer je začel s svetovanjem na področju industrijskega oblikovanja. Podjetje deluje deset let, v tem času pa so se specializirali za projekte LED svetil za turbine vetrnic. Z njimi sodeluje Anamarija Čuden, sicer “coworkerka” v MP hubu. Več >

Nejc Apšner: “Nobena juha ni tako vroča, kot se skuha. To je nekako osnoven recept.”

Nejc Apšner: “Nobena juha ni tako vroča, kot se skuha. To je nekako osnoven recept.”

Pred 13 leti je takoj po zaključenem študiju skočil v podjetniški svet, točneje v finančništvo. V vseh letih so se morali kar nekajkrat preoblikovati v skladu s trendi, ker če bi ostali v istem segmentu financ, jih danes ne bi bilo več, priznava. Nejc Apšner, soustanovitelj podjetja Nekster finance (zdajšnji Achilles op.a.), ki upravlja spletno platformo Nekster, pravi, da je rast podjetja potekala zelo generično. "Začeli smo z ničle, danes pa se lahko pohvalimo, da smo ena večjih slovenskih faktoring družb. Čeprav v resnici nismo več faktoring družba, ampak se pozicioniramo kot neke vrste “airbnb’ za investitorje in na drugi strani podjetja, ki jim na platformi omogočamo, da prihajajo do likvidnostnih sredstev na enostaven način." Več >

Kako vaš komunikacijski stil vpliva na vašo ekipo?

Kako vaš komunikacijski stil vpliva na vašo ekipo?

Reči, da dobra komunikacija na delovnem mestu vpliva na finančni rezultat, je resno podcenjevanje. Raziskave kažejo, da je povprečna ocenjena izguba na podjetje zaradi slabe interne komunikacije zelo velika. Več >

SparkLPG: “Program HardwareSTART je obliž na rano hardware startupov

SparkLPG: “Program HardwareSTART je obliž na rano hardware startupov

Za startup podjetja, ki razvijajo fizični produkt, je eden ključnih dejavnikov uspešnega razvoja povezovanje s podjetji iz t.i. hardware industrije. Ekipa SparkLPG, ki razvija avtoplinski sistem za novejša vozila z vbrizgavanjem tekoče faze avtoplina, se je vključila v pospeševalniški program HardwareSTART, ker bi brez podpore večjih podjetij projekt težko izpeljali, pravi direktor podjetja Simon Štrancar. Več >

Evegreen: HardwareSTART ponuja podporo močnega industrijskega partnerja

Evegreen: HardwareSTART ponuja podporo močnega industrijskega partnerja

Podjetje Evegreen razvija 100-odstotno bio-razgradljive, naravi prijazne materiale in izdelke na osnovi organskih odpadkov, ki jih proizvedejo različna industrijska in uvozna podjetja. Tako jih po eni strani razbremenijo stroškov z odpadki, po drugi pa nadomestijo del njihove ponudbe z zelenimi, inovativnimi izdelki. Do zdaj so pri ustvarjanju receptur uporabili že pšenično slamo, riževe in pšenične luščine ter odpad kave, njihov cilj pa je trgu ponuditi čim širšo paleto alternativnih produktov, ki bodo v naravi povsem razgradljivi. Ta misija jih je pripeljala tudi v pospeševalniški program HardwareSTART, ki ga v konzorciju izvajajo Dewesoft, Katapult in Zavod mladi podjetnik. Več >

Aleš Zorc, Agitron: V programu HardwareSTART dobiš več, kot pričakuješ

Aleš Zorc, Agitron: V programu HardwareSTART dobiš več, kot pričakuješ

V podjetju Agitron razvijajo napredne strojne in programske rešitve za podporo digitalizaciji fizičnih trgovin. Razvili so napravo, ki je nameščena na nakupovalni voziček in trgovcem daje podatke o gibanju kupcev po trgovini, na podlagi katerih trgovec določi postavitev artiklov in vrednost posamezne pozicije. Njihov drugi produkt pa je digitalna cenovka, ki trgovcem omogoča spreminjanje cen na daljavo, kupcu pa daje informacije o posameznem izdelku. Več >

Produkt startupa Microbium sam oceni kvaliteto vode

Produkt startupa Microbium sam oceni kvaliteto vode

Microbium je mlado podjetje, dejavno na področju detekcije in eliminacije mikrobov v industriji. Razvilo je avtomatiziran sistem za identifikacijo in štetje bakterij v vzorcih pitne vode, s tem pa omogočilo enostaven nadzor nad kvaliteto vode, brez laboratorijev in znanja mikrobiologije. Več >

Anže Miklavec: »V podjetništvu je pomembno, da si med prvimi pri zaznavanju novih trendov.«

Anže Miklavec: »V podjetništvu je pomembno, da si med prvimi pri zaznavanju novih trendov.«

Pri blagovnih znamkah EQUA in GOAT STORY gre za dve slovenski zgodbi o uspehu, ki sta plod istega podjetja. Dokazujeta, da se lahko inovativnost in težnja po stalnih izboljšavah bogato obrestujeta. Obe zgodbi sta namreč uspešni tudi v svetovnem merilu. Več >

Beesmetic – startup, ki se ukvarja z izdelavo medene kozmetike

Beesmetic – startup, ki se ukvarja z izdelavo medene kozmetike

Beesmetic je startup, ki ga sestavlja ekipa študentov. Ukvarja se z izdelavo naravne kozmetike iz čebeljih proizvodov, ki imajo zaradi bogate vsebnosti vitaminov, mineralov in antioksidantov številne pozitivne učinke na kožo. Več >

Marin Medak: “Cilje, postavljene za letošnje leto, smo konkretno presegli.”

Marin Medak: “Cilje, postavljene za letošnje leto, smo konkretno presegli.”

V začetku tega leta je Marin Medak z ekipo Gigodesign ustanovil startup Della Spina. Gre za optiko, ki ponuja kakovostna dioptrijska očala po ugodnih cenah. Posebnost je v tem, da lahko stranka tri pare očal en teden brezplačno preizkuša na domu, preden se odloči, če jih bo kupila. Kako optika posluje danes? Več >

Oznake:, , ,
© 2007-2025 Zavod mladi podjetnik, so.p. - Vse pravice pridržane |  Piškotki