
Vrtec Dobra teta (Vir: vrtec Dobra teta)
»Javni sistem je za mnoge logična izbira. Starši, če se že odločajo za zasebni vrtec, iščejo tisto piko na i, nekaj več, kar bo zasebni vrtec lahko nudil njihovemu otroku v primerjavi z javnim sistemom. Mi poudarjamo znanje otroške psihologije, zbujanje otroške kreativnosti in povezavo s starši, njihovo vključevanje v proces vzgoje. Da se tudi starši dobro počutijo, da zaupajo. Da so mirni za svojega otroka,« je povedala Jana Fleišer pred slabim letom. Leto pozneje je Dobra teta bogatejša še za eno enoto, to so prvič umestili tudi v Ljubljano.
Vrtec Pri Dobri Ajdi ima prostora za dve skupini. Prostor, ki ga najemajo, se razprostira na 230 kvadratnih metrih, zunaj imajo na voljo še dodatnih 500. »Zdaj začenjamo z vpisi, hkrati pa poteka vpis v razvid. Čakamo na ministrstvo, upamo, da se bo vse uredilo v roku enega meseca,« zaupa Fleišerjeva (Vir slike: Dobra teta).
Kapacitete je za 28 otrok. »V osnovi je zamišljeno, da je ena skupina jaslična, druga pa kombinirana, kar pomeni, da je prostora za 30 otrok. Sem pristaš manjših vrtcev, kjer se lahko veliko bolj posvetimo posamezniku in njegovim potrebam. Vrtec bi moral po mojem mnenju imeti največ štiri skupine, da še vedno lahko deluje kot ena družina. Vsi otroci se poznajo med seboj, tudi starši, vse vzgojiteljice poznajo vse otroke. Na ta način se tudi za otroka ustvari bolj prijetno in varno okolje, kot če ima vrtec veliko oddelkov. Bolj je domače in otrok tudi rajši pride k nam,« razloži novopečena mamica (Vir slike: Dobra teta).
»Vrtec je v osnovi organizacija, ki je namenjena za pomoč in podporo družine. Mi smo tukaj zato, ker morajo starši v službo. Trdim, da je vrtec najboljša slaba izbira za otroka, saj so najboljša izbira absolutno starši,” pravi Fleišerjeva (Vir slike: Dobra teta).
»Smo ustanova, ki se redno izobražuje,« pri izbiri novega kadra pa gledajo zgolj na formalno izobrazbo, temveč tudi na karakter. Da je to oseba, ki je mehka, čutna, ki zna zaznati otroka, da lahko pomaga, predvsem pa, da je učeča. Ogromno vlagamo v izobraževanje, zlasti na področju psihologije, otroške psihologije in celostnega razvoja otroških možganov. Mislim, da ta segment v naši družbi na splošno, sploh pa v šolskem sistemu blazno primanjkuje. Velik poudarek dajemo na razvoj in napredek, zato se tudi stalno izobražujemo.« (Vir slike: Dobra teta)
»Če vzgojiteljica potrebuje pomočnico, ji damo nekaj pomočnic na preizkušnjo. Ni pomembno samo, da je oseba ustrezna za otroke, z vzgojiteljico se morata tudi razumeti in dopolnjevati. Dve osebi sta lahko fantastični, ampak skupaj ne delujeta dobro in pri nas močno pazimo, da ujamemo pravo skladnost med njima. Na razgovorih pogosto vprašam kandidata oziroma kandidatko, kaj bi naredil npr. v primeru ugriza. Takrat opazujem in poslušam reakcijo in odgovor, saj na podlagi tega dobim občutek in vodilo za naprej.« (Vir slike: Dobra teta)
»Ne poudarjam, da smo drugačni od drugih. Vedno pravim, da so povsod dobre vzgojiteljice in na žalost tudi slabe. Mi imamo svojo zgodbo, načela, pravila in smernice, na katerih gradimo Zasebni vrtec Dobra teta. Ne želim se primerjati z drugimi, saj ne poznam nikogar tako dobro, da bi jih smela soditi, po drugi strani pa tudi nimam pravice. Pred štirimi leti si nisem nikoli mislila, da bom širila dejavnost. Želela sem eno varstvo z dvema oddelkoma, skrajšan delavnik, da bi imela več časa za družino. Danes pa smo čisto v drugih vodah. Pred leti smo ugotovili, da nam res manjka znanja, zato smo poiskali strokovnjake na področju vzgoje, psihoterapevte, psihologe, ki nam pomagajo. Rezultati so opazni, tako pri otrocih kot tudi v zasebnem življenju. Za uspeh je potrebno biti v stiku sam seboj in hkrati iskren do sebe. To je dolga pot, odvisna tudi od prtljage, ki jo nosimo s seboj ter od meje, koliko si dovolimo začutiti sebe in ob tem uresničiti svoje poslovne ambicije.« (Vir slike: Dobra teta)
»Otroke vzgajamo, da so pridni, poslušni, sledijo, ubogljivi … Ali res želimo imeti same ubogljive, poslušljive ljudi? Kakšni pa bomo potem? Potrebujemo ume, ki znajo samostojno misliti, ki znajo ustvarjati, razmišljati, izražati mnenja, ne samo takšne, ki znajo ponavljati za nami. In ravno to je tisto, kar še posebej spodbujamo v našem vrtcu. Otroci imajo prostor za izražanje samega sebe.« (Vir slike: Dobra teta)
V enoti Pri Dobri Ajdi trenutno delata dve vzgojiteljici, ekipo imajo izbrano, vse pa je odvisno, kako bo potekal vpis. V vsaki enoti se enkrat tedensko otrokom pridruži Nadira, ki je naravna govorka angleščine in primarno prihaja iz Trinidada. Z njo sodelujejo že tretje leto. »Ne gre za sistem učenja, namen tega je, da imajo otroci stik z angleškim jezikom. Z nevrološkega vidika otroci do četrtega leta starosti sploh ne zaznajo tujega jezika, besede jemljejo kot sopomenke, gradijo si bazo. Namen takega učenja ni, da bodo zelo majhni otroci že tekoče govorili angleško, namen je otroke spoznati s tujim jezikom in jim narediti podlago za nadaljno učenje. Opažamo zelo dobre rezultate pri otrocih. Sama sem mnenja, da se tako majhnih otrok ne sme na klasičen način poučevati jezika. Otroci ga pri nas spoznajo skozi igro, pesmi in sprotno komunikacijo. Tudi otroci, ki živijo v večjezičnih družinah, se odlično naučijo jezika, ne da bi jih kdo učil.« (Vir slike: Dobra teta)
Vse lokacije je Jana izbrala sama, prvo po posvetu z možem. »Tokrat sta me glede lokacije obvestila dva poslovna partnerja. Narejena je v pomoč podjetjem, da bi zaposleni v tej hiši dobili vrtec. To pomeni, da pridejo v službo, parkirajo, oddajo otroka in gredo v službo. Ker ta objekt še ni polno zaseden, je vrtec na voljo tudi ostalim podjetjem ter občanom.« Podobno je tudi v eni izmed enot v Kranju, kjer imajo zaposleni in najemniki prostorov možnost, da se pripeljejo v službo, oddajo otroke in gredo na delo. »Tudi mi se prilagajamo, saj poznamo delo startupovcev, ki se lahko zavleče. Včasih pač ni možno otroka ob 16. uri pobrati iz vrtca in v takem primeru se lahko v naprej dogovorimo za popoldansko varstvo.« (Vir slike: Dobra teta)
»Ko smo odpirali prvo enoto, smo napisali pravljico, vanjo dali imena skupin, vzgojiteljice so sešile kostume. Finančna sredstva so bila zanemarljiva. Šli smo na javna igrala, zaigrali igrico, delili letake. Bolj sem naklonjena takšnemu marketingu, prepričana sem, da mora imeti stvar dobro zgodbo. V Ljubljani bomo začeli z brezplačnimi delavnicami in predstavami za otroke.« (Vir slike: Dobra teta)
Enota Pri Dobri Ajdi bo v naslednjih dneh v svojih prostorih organizirala dogodek Masaža dojenčka Bušček center. Dogodek bo potekal 22. oktobra ob 10. uri.