Tako pa so prvo serijo proizvodnje izdelkov ravno zaključili in pričeli s prodajo avtoplinskega sistema, ki omogoča doseganje najvišjih izkoristkov motorja, varnost in do 50 odstotkov takojšnjega prihranka pri stroških za avtomobil. Njihov sistem bo prav tako povečal elastičnost motorja in njegovo gladko delovanje, vozniku pa ponudil enake izkušnje kot pri vožnji avtomobila z bencinskim motorjem, pojasnjujejo v podjetju.
Startup SparkLPG je sicer nazoren primer, kako zahteven in pogosto dolgotrajen je razvoj hardware produktov. Prvi prototip so namreč pričeli na terenu testirati že leta 2014, leta 2018 so našli prvega investitorja, lani pa so s svojim avtoplinskim sistemom prepričali enega največjih svetovnih distributerjev avtoplinske opreme, nemško podjetje Energia Alliance.
HardwareSTART je logičen korak za temelje proizvodnje
Zanimivo pri tem je, da imajo vsi člani ekipe že pretekle izkušnje iz avtoplinske industrije in razvoja elektronike, a se jim je vstop v pospeševalniški program HardwareSTART, ki ga v konzorciju izvajajo Dewesoft, Katapult in Zavod mladi podjetnik, zdel povsem logičen korak za tovrstno podjetje.
“Razvili smo produkt, ki ga sestavljajo fizične in programske komponente. In fizične komponente je potrebno proizvajati, kar je za startup pojetje, ki nima proizvodnih kapacitet oziroma opreme, velilk zalogaj. Brez podpore večjih podjetij, je takšen projekt težko izvedljiv in tu je ta pospeševalniški program obliž na veliko rano, ki nam omogoča, da smo prvo serijo proizvodnje uspešno končali in pričeli z prodajo. Izzivov pa nam tudi v prihodnje ne manjka,” je o odločitvi za vstop v program HardwareSTART.
Njihov avtoplinski sistem je namreč tehnično zelo zahteven za proizvodnjo, pojasnjuje sogovornik. “Smo v avtomobilski industriji, kjer ni prostora za odstopanja. Pred tem programom smo sodelovali z drugimi podjetji, ki pri proizvodnji komponent niso bila uspešna. Tista, ki bi lahko bila, pa so bila za naš produkt predraga, saj so bile začetne količine premajhne, zagonski stroški proizvodnje pa previsoki. V okviru programa HardwareSTART nam je tako pomagalo podjetje Dewesoft, ki nam je s svojo sofisticirano proizvodnjo omogočilo realizacijo prve serije, da se sedaj lahko dokazujemo na trgu,” je o ključni podpori, ki jo, poleg finančnega vložka, hardware podjetje potrebuje za svoj zagon, povedal Štrancar.
Dewesoft je vzor podjetjem, ki bi še lahko podprla hardware startupe
“To, kar nam je omogočil Katapult z Dewesoftom, je lahko vzor ostalim slovenskim podjetjem, ki imajo možnost s svojimi prostimi kapacitetami pomagati visokotehnološkim startup podjetjem brez takojšnjih kalkulacij o dobičkih. Takih podjetij je v Sloveniji še nekaj, vendar premalo in upam da se bo to spremenilo, saj je potenciala med mladimi podjetniki še veliko,” dodaja Simon Štrancar.
Sogovornik bi zato vključitev v program priporočal vsem zagonskim podjetjem, ki se soočajo z izzivi, kako proizvesti svoje komponente. “Ti startupi se morajo vključiti v program, saj bodo iz njega prejeli podporo, ki jo nujno potrebujejo za uspešen zagon,” je prepričan direktor podjetja SparkLPG, ki je poleg konkretne pomoči iz inudstrije v okviru programa Hardware start za svoj zagon prejelo še sredstva na razpisih P2, SK75 in vavčerjih.
Zdaj, ko so pričeli s prodajo inovativnega avtoplinskega sistema, se s strateškim partnerjem že pogovarjajo o novi investiciji, ki jim bo kljub izzivom, ki jih prinašajo posledice covid krize v gospodarstvu, omogočila nadaljnjo rast podjetja. “Pandemija negativno vpliva na naše delovanje. Zaradi nje smo imeli veliko zamud pri dobavi surovin, vendar se borimo in gremo naprej s projektom,” z optimizmom zre v prihodnost Simon Štrancar.
4. novembra uvodno srečanje v novo sezono HardwareSTART
Kot uvod v letošnjo izvedbo pospeševalniškega programa HardwareSTART bomo 4. novembra izvedli prvo neformalno srečanje skupnosti oz. deležnikov hardware industrije v Sloveniji. Na intervju bomo povabili prekaljenega startupovca Petra Brunerja iz startupa Ringo, ki razvija pametno ključavnico. Intervjuju bodo sledila vprašanja udeležencev in čas za diskusijo in mreženje.
Vabljeni na spletni dogodek, udeležba je brezplačna.
O projektu HardwareSTART
Z namenom pomagati zagonskim hardware podjetjem je v konzorciju partnerjev Katapult d.o.o., DEWEsoft d.o.o. in Zavod mladi podjetnik, so.p., nastal pospeševalnik HardwareSTART, v okviru katerega bomo v prihodnjih mesecih izvedli naslednje aktivnosti:
- celodnevno konferenco na temo hardware;
- dve srečanji deležnikov s področja hardware;
- enodnevni izobraževalni program na temo hardware;
- individualno mentorstvo za hardware startupe.
Program HardwareSTART sofinancirata Slovenski podjetniški sklad in Evropska unija, in sicer iz Evropskega sklada za regionalni razvoj. Izvaja se na podlagi programa Vsebinska podpora prejemnikov sredstev (MSP) od 2018 do 2023 v okviru Operativnega programa za izvajanje evropske kohezijske politike od 2014 do 2020.