Zvišali so se prispevki za socialno varnost samozaposlenih

Ustanovitev podjetja v Avstriji

Za razliko od Hrvaške, kjer ustanovitev podjetja ne predstavlja posebno hude finančne obremenitve, je lahko ustanovitev podjetja v naši severni sosedi finančno kar zahteven zalogaj – še posebej če govorimo o najbolj razširjeni statusni obliki: GmbH (družbi z omejeno odgovornostjo).
Ustanovitev podjetja v Avstriji

Ustanovitev podjetja v Avstriji

Ustanovitveni stroški se namreč gibljejo med 5000 in 6000 evri in v grobem vključujejo ustanovitvene in registracijske stroške, notarske stroške, sodne stroške, stroške za objavo registracije podjetja v javnem glasilu in ustanovitveni davek.

Lahko rečemo, da je to nekakšna cena za vstop na visoko razvito in nadpovprečno urejeno avstrijsko tržišče, kjer bodo podjetniki po eni strani sicer deležni visoke poslovne kulture in zelo korektne poslovne obravnave, a bodo morali po drugi strani seči nekoliko globlje v žep in se obenem soočiti s kar precej birokracije.

Ustanavljanje podjetja v Avstriji

Pri ustanavljanju podjetja je treba premisliti o naslednjih vidikih:

  • Ali obstaja možnost partnerstva?

Partnerstvo ima številne prednosti, manjšo stopnjo odgovornosti in več možnosti za financiranje.

  • Kakšen bo obseg podjetja?

Razmisliti je treba o odgovornosti, lastniških deležih in drugih pravnih pogojih, ki vplivajo na poslovanje.

  • Plačevanje davkov in socialnih prispevkov

Najmanjša zavarovalna osnova za socialne prispevke znaša skoraj 17 tisoč evrov na leto (zdravstveno in pokojninsko zavarovanje).

  • Načini financiranja zagona podjetja

Za mlade podjetnike je zanimivo dejstvo, da v Avstriji velja poseben zakon o alternativnih virih financiranja, ki omogoča financiranje zagona podjetja s pomočjo metode množičnega financiranja.

Oblike kapitalskih družb

Če želite vstopiti na avstrijsko tržišče in tam ustanoviti podjetje, lahko izbirate med naslednjimi kapitalskimi družbami:

Samostojni podjetnik

Tako kot v Sloveniji tudi v Avstriji samostojni podjetnik vsa tveganja nosi sam in odgovarja z vsem svojim premoženjem. Obdavčen je z davkom na dohodek. Za določene dejavnosti je treba pridobiti posebno licenco  oziroma dokazilo o strokovni usposobljenosti. Obstaja tudi možnost popoldanskega s.p.-ja.

Družba z omejeno odgovornostjo: GmbH (nem. Gesellschaft mit beschraenkter Haftung)

GmbH je različica slovenskega d.o.o.-ja.

GmbH se ustanovi s sklenitvijo družbene pogodbe in vpisom v avstrijski register pravnih oseb. V družbeni pogodbi mora biti naveden direktor družbe. Minimalni osnovni kapital znaša 35 tisoč evrov, kar je skoraj petkratnik zneska, ki ga zahteva slovenska zakonodaja. Družbenik GmbH je lahko vsaka pravna ali fizična oseba. Ni treba, da ima ta oseba avstrijsko državljanstvo. Prav tako je mogoče, da GmbH ustanovi tudi posamezni družbenik.

Z davčnega vidika je treba plačati davek na dohodek pravnih oseb na dobiček, ki v Avstriji znaša 25 %. Če družba nima dobička, mora kljub temu plačati minimalni davek od dohodka pravnih oseb, ki znaša 5 % zakonskega obveznega osnovnega kapitala, torej 437,50 evrov na četrtletje. Poleg tega velja tudi davek na izplačane plače oziroma dohodnina. Poleg visokih ustanovitvenih stroškov in davkov velja obveznost dvostavnega knjigovodstva.

Delniška družba: AG (nem. Aktiengesellschaft)

Začetni kapital za ustanovitev delniške družbe znaša 70 tisoč evrov. Ta znesek se razdeli v manjše deleže, delnice. Za delniške družbe v Avstriji velja poseben t. i. delniški zakon.

Evropska družba: Societas Europea

Societas Europea (SE) je po naravi kot delniška družba, ki je ustanovljena v skladu z evropsko zakonodajo. Glavne značilnosti SE so:

  • minimalni osnovni kapital znaša 120 000 evrov (to je eden od številnih razlogov, zakaj v Sloveniji ta oblika ni razširjena),
  • sedež ES je v državi EU ali Evropske gospodarske skupnosti,
  • sedež lahko lastniki kadarkoli premestijo v drugo državo članico,
  • dualni sistem upravljanja družbe,
  • številne možnosti za evropsko subvencioniranje.

Oblike osebnih družb

Naštete oblike gospodarskih družb so med podjetji najbolj razširjene. To pa ne pomeni, da so to edine oblike gospodarskih družb v Avstriji. Poleg tega lahko podjetniki v Avstriji ustanovijo tudi nekatere oblike osebnih družb.

Družba z omejeno odgovornostjo oziroma odprta družba: OG (nem. Offerne Gesellschaft)

V takšni družbi sta vsaj dva enakovredna partnerja, ki neomejeno in solidarno odgovarjata za dolžnosti družbe. Partnerja sta lahko fizični ali pravni osebi, ki v podjetje vložita denarni ali stvarni vložek. Ustanovitev je precej hitra in enostavna. Glavna pomanjkljivost takšne družbene oblike je neomejena odgovornost.

Komanditna družba: KG (nem. Kommanditgesellschaft)

Komanditno družbo sestavljata vsaj en partner, ki družbenikom odgovarja do omejene višine (komandist), in vsaj en partner, ki odgovarja neomejeno (komplementar). Komanditna družba ni dolžna plačati davka na dohodek, le davek na dodano vrednost.

Komanditna družba s komplementarjem GmbH: GmbH & Co. KG

Obliki gospodarske družbe brez pravne osebnosti

Poleg teh najpogostejših statusnih oblik avstrijsko pravo gospodarskih družb pozna še dve obliki gospodarske družbe, ki sploh nimata pravne osebnosti.

Tiha družba: StGes (nem. Stille Gesellschaft)

Po svoji naravi je tiha družba bližje dolžniškemu kot družbenemu razmerju. Tihi družbenik sodeluje s premoženjskim vložkom, ki je lahko tudi delovna sila. Udeležen je pri dobičku oziroma izgubi, ki sta omejena do višine tihega vložka. Tihi družbenik ni udeležen pri neposrednem poslovanju družbe.

Družba civilnega prava: Gesbr (nem. Gesellschaft buergerlichen Rechts)

Družba civilnega prava predstavlja entiteto, namenjeno uresničitvi kratkoročnih ciljev določene skupine.

Cilj takšne družbe je skupna in prednostna uporaba kapitala in delovne sile. Od drugih družb se razlikuje v tem, da nima svoje pravne osebnosti.

Gen (nem. Genossenschaft)

Ta oblika je še najbolj podobna slovenski obliki zadruge.

Povzetek

Postopek ustanovitve podjetja v Avstriji običajno poteka hitro. V povprečju velja, da se lahko podjetje vpiše v sodni register v roku 1–2 tednov po opravljenih ustanovitvenih procedurah (podpisani družbeni pogodbi, notarskih overovitvah in drugih dejanjih).

Poleg ustanovitvenih stroškov, ki se gibljejo med 5000 in 6000 evri, je treba računati tudi na tekoče stroške, ki jih bo imelo podjetje. Tekoči stroški se gibljejo okrog 1500 evrov letno.

Ustanovitev GmbH je podvržena tudi nekakšnemu ustanovitvenemu davku, ki znaša 1 % vrednosti ustanovnega kapitala. Če bi denimo ustanovili GmbH z minimalnim osnovnim kapitalom v višini 35 tisoč evrov, bi morali plačati še 350 evrov ustanovitvenega davka.

Podjetja v Avstriji so podvržena tudi plačilu davka na dobiček, in sicer po 25-odstotni stopnji. Poleg tega so avstrijska podjetja dolžna vsako leto plačati pavšalni davek v višini 1750 evrov, in sicer neodvisno od tega, ali so dosegla dobiček ali ne. Čeprav ta informacija ne bo najbolj navdušila podjetnikov, ki želijo začeti poslovati v Avstriji, pa je dobra novica, da bodo vsaj na začetku poslovanja plačila tega davka oproščeni.

In še ena zanimivost: v Avstriji velja, da GmbH sploh ne potrebuje nadzornega odbora, kar dokazuje obstoj visoke ravni pravne kulture v naši severni alpski sosedi. Nadzorni odbor je obvezen le v tistih podjetjih, ki v povprečju zaposlujejo več kot 300 ljudi.

Morda vas zanima tudi sorodna vsebina
Ustanovitev podjeta in registracija podjetja (SPOT točka)

Ustanovitev podjeta in registracija podjetja (SPOT točka)

Ustanovitev podjetja se zaćne z izbiro oblike podjatja. Ob registraciji podjetja se je najprej potrebno odločiti za obliko podjetja. Najpogostejša je odločitev za samostojnega podjetnika (s.p.), predvsem popoldanskega s.p.. Sledi odprtje družbe z omejeno odgovornostjo (d.o.o.). Po pridobitvi vseh informacij sledi registracija podjetja na SPOT točki. Preberite več >>


Delna oprostitev plačila prispevkov ob odprtju prvega s.p.

Delna oprostitev plačila prispevkov ob odprtju prvega s.p.

Ob 1. vpisu v poslovni register je mogoče uveljavljati delno oprostitev plačila prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje za odprtje s.p. Kakšna je delna oprostitev v praksi, si lahko preberete v spodnjem prispevku. Preberite več >>

Koliko znašajo prispevki za s.p.?

Koliko znašajo prispevki za s.p.?

Na tem mestu si lahko ogledate stopnjo oziroma višino prispevkov za socialno varnost, ki jih mora davčnemu uradu mesečno plačevati vsak samostojni podjetnik. Podatki o višini prispevkov se že nekaj let avtomatsko oddajajo v sistem eDavki, kjer lahko zmeraj preverite svoje obveznosti. Preberite več >>

Obdavčitev d.o.o.

Obdavčitev d.o.o.

Družba z omejeno odgovornostjo (d.o.o.) je pravna oseba in je posledično obdavčena z davkom od dohodkov pravnih oseb (DDPO). Obdavčitev pravnih oseb ureja Zakon o davku od dohodka pravnih oseb (ZDDPO-2) in na njegovi podlagi izdani podzakonski predpisi. Na voljo je d.o.o. z dejanskimi stroški in d.o.o. z normiranimi stroški. Preberite več >>

S.p. za upokojence

S.p. za upokojence

Samostojni podjetnik lahko uveljavi pravico do pokojnine in tudi po upokojitvi nadaljuje s svojo dejavnostjo, za kar obstaja več načinov. Od delne pokojnine, do izplačevanja 20 odstotkov pokojnine oziroma do izplačevanja sorazmernega dela pokojnine. Preberite več >>

Ustanovitev s.p.

Ustanovitev s.p.

Ustanovitev s.p. je enostaven postopek, ki ga opravimo prek sistema VEM / SPOT. Koraki za ustanovitev "polnega" in "popoldanskega s.p." so zelo podobni, obstajajo pa razlike, predvsem kar se tiče plačevanja davkov in prispevkov. Preberite več >>

Odgovor strokovnjaka: Mladoletni ustanovitelj podjetja

Odgovor strokovnjaka: Mladoletni ustanovitelj podjetja

V tem članku se bomo ukvarjali z vprašanjem mladoletnosti kot ovire pri ustanavljanju podjetja. Pravo mladoletnega posameznika obravnava kot poslovno nesposobnega oz. delno sposobnega. V nadaljevanju preberite, kako to vpliva na mladoletnikovo željo po vstopu v podjetništvo. Preberite več >>

Odpirate podjetje? Pripravite se na davčno oddajo podatkov

Odpirate podjetje? Pripravite se na davčno oddajo podatkov

Pri samem postopku ustanovitve podjetja se bodoči podjetniki med drugim soočijo tudi z vprašanji o poslovnih prostorih, kapitalskih naložbah, povezanih osebah ipd. Odgovore na ta in še nekatera druga vprašanja je treba imeti že pri samem postopku ustanovitve s.p. ali druge oblike gospodarske družbe, ko se prvič oddaja davčne podatke. Preberite več >>

Odgovor strokovnjaka: Je popoldanski s.p. mogoč brez redne zaposlitve?

Odgovor strokovnjaka: Je popoldanski s.p. mogoč brez redne zaposlitve?

Tokratno rubriko smo posvetili odgovoru na vprašanje, ki nam ga stranke pogosto zastavljajo. Preverili smo, ali je mogoče odpreti popoldanski s.p., če oseba še ni zaposlena kje drugje. Preberite več >>

Izbira imena za vaše novo ustanovljeno podjetje

Izbira imena za vaše novo ustanovljeno podjetje

Končno ste se odločili, da boste ustanovili podjetje. Odlično, kako pa se bo vaše podjetje imenovalo? Pred registracijo vas čaka pomembna odločitev o poimenovanju podjetja. Preberite več >>

Oznake:, , ,

Brezplačne e-novice!
Vse za podjetje