4 predlogi, s katerimi rečete »ne« neplačanim ponudbam
Vir slike: Pixabay
Če se vam ponudba zdi dobra priložnost za vaš posel v prihodnosti, vprašajte, ali je kakšna možnost za prejem plačila. V primeru, da ne vidite razloga za neplačane nastope, svetovanja ali nudenje svojih storitev, se naučite taktično reči »ne«. Novopečeni podjetniki običajno rečejo »da« vsaki priložnosti, ki jo dobijo. Vse ponudbe zelo hitro sprejmejo v upanju, da jim bo ta priložnost pomagala razširiti svoj ugled in prepoznavnost, da se bodo lahko hitreje uveljavili na trgu.
Zavedati se morate, da vas brezpogojno sprejemanje vseh ponudb lahko odvrne od lastnega posla in plačanih priložnosti. Prav tako boste imeli občutek, da niste bili ustrezno kompenzirani za vrednost in znanje, ki ga dejete drugim ljudem ali njihovemu občinstvu.
Čeprav se vam lahko zdi težka naloga, da se odzovete na neplačano priložnost, ki se vam pojavi, ni nujno, da je vaš odgovor vedno neposreden »ne«. Glede na situacijo je tukaj nekaj nasvetov, ki vam lahko pomagajo pravilno in profesionalno zavrniti neplačane ponudbe.
Nasvet št. 1: »Hvala, vendar ne morem«
Ko se vam ponudijo neplačane priložnosti za delo, najprej preverite, ali je to nekaj, v čemer res želite sodelovati. Odločite se glede na odnos z osebo ali podjetjem, ki se obrača na vas, in preverite svoj urnik, da vidite, ali imate časa ter, ali vas kaj zadržuje.
Če se vam priložnost ne zdi primerna za vas, lahko odgovorite:
»Hvala, da ste se s to ponudbo obrnili name, cenim delo vašega podjetja. Kar organizirate, izgleda zelo zanimivo. Vendar menim, da trenutno to ni nekaj, v čemer bi se našel tudi sam. Lepo vas pozdravljam in se veselim uspeha tega dogodka.«
Nasvet št. 2: »Nisem primeren kandidat, ampak poznam nekoga, ki je«
Nekatere neplačane zahteve, ki pridejo v vašo mapo prejetih sporočil, ne bodo primerne za vas ali vaše strokovno znanje. V teh primerih je najbolje, da jih zavrnete in priložnost delite s svojimi poslovnimi partnerji in znanci. Preverite, ali bi prejeta ponudba morda zanimala koga, ki ga poznate.
Lahko rečete:
»Hvala za poslano ponudno. Prebral sem si o dogodku in vrsti govornika, ki ga iščete. Zdi se mi, da ne ustrezam vašim potrebam. Vendar pa bi delil podatke s svojimi kolegi, da vidim, ali bi morda zanimala koga od njih.«
Nasvet št. 3: direkten »ne«
V primeru, da neplačana priložnost preprosto ni nekaj, za kar ste odprti, je čisto v redu, če vaš odgovor ostane kratek in jasen.
»Hvala, ker ste se obrnili name. Trenutno sprejemam samo plačane ponudbe. Želim vam veliko uspeha na tem dogodku.«
Nasvet št. 4: Zahteva za denar
Ko se pojavi neplačana priložnost, ki bi jo sprejeli, če bi bili plačani za svoje znanje in čas, je prav, da vprašate, ali obstaja proračun za plačilo za vaše sodelovanje. Marsikdaj se najde možnost, da vam plačajo, in vredno je vprašati.
»Hvala za vašo ponudbo in zanimanje zame. Trenutno sprejemam samo plačana partnerstva. Ali vaš proračun dopušča možnost, da za moje storitve plačate?«
Ko se pojavijo neplačane priložnosti, si vzemite nekaj minut za razmislek ter pregled urnika. Če ugotovite, da je zahteva nekaj, za kar si zaslužite plačilo, se za to ne bojte vprašati. Del uspeha je tudi v tem, da se naučite, kdaj reči »da« in kdaj zahtevati plačilo za svoj čas in storitve.
Vir: www.businessinsider.com