
Stoični principi za podjetnike (Vir: Pixabay)
Filozofija ni veda, ki bi bila uporabna zgolj za izpeljavo teorij in razglabljanje o smislu življenja. Njena načela namreč lahko s pridom uporabimo tudi v poslovnem svetu. Ena izmed vej filozofije je stoicizem. Ta se ne ukvarja s teorijami o videnju sveta, ampak nas uči, kako preseči negativne vzorce delovanja, mišljenja in čustvovanja. Ne gre torej za neskončne razprave, ampak uporabna znanja, ki so nam lahko v pomoč tudi v podjetništvu in pri doseganju uspeha.
»Vedno lahko naredim nekaj še bolje.«
Na vsakem področju, na katerem deluje posameznik, je možno delovati še bolje in vpeljati nove izboljšave. Človek naj bi vedno težil k temu, da bi postal še boljši: boljši delavec, boljši prijatelj, boljši partner. Taka miselnost je zelo koristna tudi v poslovnem svetu. Podjetniki, ki se dan za dnem trudijo, da bi svoje storitve oziroma produkte še izboljšali, jim dodali novo vrednost, jih oplemenitili, razvili še boljše načine za komunikacijo s strankami, zaposlili najbolj sposobne ljudi, izboljšali tehniko oglaševanja, vključevali kreativnost, so veliko bolj uspešni od tistih, ki se zadovoljijo s trenutnim stanjem.
Le z nenehnimi izboljšavami podjetnik doseže stalen napredek, razvoj podjetja in njegovo širitev. Vedno se torej vprašajte, kaj bi še lahko izboljšali pri svojem poslovanju. Prav vsak dan imate novo priložnost, da postanete še boljši in delate na boljši način kot do sedaj.
»Tudi takrat, ko mi ne gre najbolje, vztrajam.«
Živimo v času, ko se spremembe odvijajo zelo hitro, ko smo preplavljeni s številnimi informacijami in lahko veliko stvari dobimo takoj, ko si to zaželimo. To nas lahko zavede in posledično mislimo, da se bo tudi uspeh našega podjetja zgodil čez noč, da bomo v trenutku poželi sadove vloženega dela. Vendar večinoma ne gre tako.
Vsaka stvar zahteva svoj čas in tako je tudi pri podjetništvu. V doseganje zastavljenih ciljev moramo vložiti veliko časa in truda. Zato sta pomembni potrpežljivost in vztrajnost, da ne obupamo prehitro. Če si boste za nekaj dovolj prizadevali, bo uspeh skoraj zagotovo prišel. Na vsaki podjetniški poti pride tudi do težkih trenutkov in padcev, vendar vam to ne sme vzeti volje.
»Ne bežim pred napakami, ampak se iz njih učim.«
Napakam se ne morete izogniti. Delamo jih vsi. Veliko znanja, ki si ga je človeštvo nabralo skozi zgodovino, je rezultat napak oziroma porazov. Vsaka knjiga, ki je bila napisana, ideja, ki se je utrnila, inovacija, ki je bila izumljena, je nastala z namenom razrešitve nekega problema oziroma ker je nekoč nekje nekdo naredil napako.
Napake so tisto, kar nas žene naprej. Če se jim izogibate, če ne tvegate, potem se tudi ničesar ne morete naučiti. Namesto da se napakam skušate izogniti, jih vzemite v zakup kot nujen del procesa in se skušajte iz vsake čim več naučiti. To vam bo v veliko pomoč tako na osebnem kot tudi na poslovnem področju. Bodite pogumni!

Učenje iz napak (Vir: Pixabay)
»Uspešni ljudje me navdihujejo.«
Ljudje smo nagnjeni k temu, da nam ni všeč, če so drugi v nečem boljši od nas. Prav zato na uspešne posameznike dostikrat gledamo z zavistjo, saj v nas sprožijo dvome v naše lastne sposobnosti, da bi dosegli enako. Ker se na nek način čutimo ogrožene, se vsaj za nekaj časa počutimo bolje, če kritiziramo uspešne ljudi in pri njih iščemo negativne točke, da bi na videz povzdignili sebe.
Vendar pa taka miselnost nikomur ne prinese nič dobrega. Zakaj ne bi v uspešnih ljudeh raje iskali navdiha zase in jim iskreno privoščili uspeha, za katerega so trdo garali? Zakaj ne bi bili iskreno veseli, ker je nekomu uspelo uresničiti svoje sanje? Če se podjetnik osredotoči na svojo osebno rast, če išče pri drugih dobro in če razmišlja, kako bi lahko pristope uspešnih posameznikov vključil v svoje življenje, je tudi njegov uspeh bolj verjeten. Negativna nastrojenost vas lahko samo zavira na poti do uspeha. Razmišljanje v stilu »zmagam zmagaš« pa lahko obrodi številne dobre rezultate.
»Naučim se lahko vsega, kar si zadam.«
Že od majhnih nog iz okolice prejemamo mnenja drugih. Med drugim nam sorodniki, prijatelji in družba sporočajo, v čem smo dobri in v čem ne. To je lahko po eni strani koristno, saj tudi na podlagi mnenj drugih spoznavamo, kam naj bi se v življenju poklicno usmerili. Po drugi strani pa nas njihova mnenja lahko ovirajo pri tem, da bi se podali na področja, za katera naj ne bi bili primerni. Včasih se lahko tako poistovetimo s tem, kar o nas mislijo drugi, da nas to ovira pri ukvarjanju s tistim, kar nas navdihuje. Tisto, v kar verjamemo, nas začne definirati. Največja napaka je, da pustimo drugim, da določajo pot, ki jo bomo izbrali v življenju.
Dejstvo je, da če si nekaj močno želimo, če smo glede nečesa entuziastični in nas v to močno vleče, potem bomo naredili vse za to, da v tem uspemo. Tudi če moramo za dosego tega cilja osvojiti nekatera znanja, ki nam niso toliko pisana na kožo, bo zaradi jasnega cilja, ki ga imamo pred sabo, mogoče tudi to. Naši možgani so zmožni osupljivih stvari, zato jih ne podcenjujmo. Z vztrajnostjo, zaupanjem vase in veseljem do nečesa lahko prebrodimo marsikatere (navidezne) ovire in se naučimo vsega tistega, kar nam bo v pomoč na naši poslovni poti.
»Marsikaj lahko spremenim s svojim načinom razmišljanja in trudom.«
Dostikrat je razplet okoliščin odvisen tudi od našega pristopa do dela in načina razmišljanja. Pomembno je, da znate nadzirati svoje misli, da jih usmerjate tako, da vam bodo v pomoč pri doseganju ciljev, ki ste si jih zadali. Če boste stalno razmišljali o tem, kako je nekaj pretežko, boste odlašali s to dejavnostjo; ko pa se je boste lotili, boste to počeli z odporom. Posledično bodo tudi rezultati bistveno slabši, kot bi bili sicer.
Če po drugi strani o nečem razmišljate na način, da je mogoče, da vam uspe, če iščete razloge, zakaj vam je neko delo lahko v veselje, bodo tudi dobri rezultati zagotovo prišli. Bistveno bolj pomembno od tega, kaj se vam v življenju dogaja, je, kakšno je vaše stališče do dogodkov in kako se odzovete nanje. Pomembno je tudi, da se naučite obvladovati svoja čustva. Naučiti se morate prepoznati čustva, ki vas ovirajo na vaši poslovni poti, potem pa poskušati spremeniti vzorce delovanja in vedenje, da vam bo v pomoč pri doseganju uspeha na vseh področjih.
»Rad preizkušam samega sebe.«
Tako kot podzavestno težimo k temu, da bi se izognili napakam, se skušamo izogniti tudi izzivom. Izzive oziroma tveganja namreč povezujemo s padci in neuspehi, ki nam povzročajo neprijeten občutek in bolečino. Vendar smo na račun izogibanja tveganju na kratek rok velikokrat prikrajšani za dolgoročno izpopolnitev. Pri novih izzivih je tako, da so na začetku velikokrat videti težavni, sčasoma pa jih lažje obvladujemo. Ko se spopadamo z najrazličnejšimi preizkušnjami, pridobivamo znanja in sposobnosti, ki so nam lahko v veliko pomoč na poti do uspeha na poslovnem področju. Ko se z določenim problemom spopadamo dovolj dolgo, ga čedalje bolj razumemo in lažje razrešujemo.
V podjetništvu je zato pomembno, da neprestano iščete nove izzive, saj preko njih krepite samozavest in pridobivate znanja, ki vam lahko pridejo prav tudi na drugih področjih. Če se z nekim problemom ubadate dovolj dolgo, obstaja velika verjetnost, da boste prej ali slej našli tudi rešitev zanj. Preizkušnjam se torej ne skušajte izogniti, ampak se namensko podajajte vanje znova in znova.
Vir: under30ceo.com