Airbnb: nov zakon bo prizadel okoli 30 tisoč Newyorčanov
Ali bo osnutek zakona zaživel, bo odločil newyorški guverner (Vir slike: Airbnb).
Predlog zakona bo onemogočil zakonito oddajanje nepremičnin na Airbnbju (prepoved se nanaša tudi za ostale podobne platforme), krajšo od enega meseca. Gre za korak naprej v boju proti tistim lastnikom nepremičnin, ki kupujejo stanovanja ali hiše ter jih nato spremenijo v nelegalne hotele. Slednje prispeva tudi k vse višjim cenam nepremičnin.
Kazen tudi do 7.500 dolarjev
V New Yorku je sicer oddajanje nepremičnin za obdobje, krajše od 30 dni, prepovedano že od leta 2010. Prepoved se nanaša na večdelne zgradbe, pri katerih v času oddaje lastnik ni navzoč.
Če bo osnutek zakona postal zakon, bodo vsi tisti, ki bodo v New Yorku oddajali nepremičnino prek Airbnb (ali drugih podobnih platform) za obdobje krajše od enega meseca, kaznovani. Ob prvi kršitvi z do tisoč dolarji, ob tretji z do 7.500 dolarji.
V več kot tretjini nepremičnin ne živi nihče
Na Airbnbju se samo v New Yorku po podatkih, ki so na voljo iz lanskega novembra, ponuja okoli 36 tisoč nepremičnin. Več kot polovica teh je bilo možno najeti v celoti. Povprečna enota je bila najeta 42 dni v celotnem letu, letno je lastnik v povprečju pridobil za 5.110 dolarjev dodatnega zaslužka. Nedavna raziskava je namreč razkrila, da v več kot tretjini nepremičnin, ki se oddajajo prek Airbnb, nihče sploh ne živi.
Airbnb: To je slab osnutek zakona
Pri Airbnbju so nad osnutkom zgroženi, ocenjujejo da bo na ta račun ogroženih okoli 30 tisoč Newyorčanov. »Bodimo jasni: to je slab osnutek zakona, ki bo tisočim Newyorčanom otežil življenje,« poudarjajo pri startupu, pri čemer se sklicujejo na poteze drugih vlad, ki so dokazale, da je področje deljenja domov oziroma nepremičnin možno urediti precej bolj prijazno. Upajo, da bo tovrstnim potezam sledil tudi New York in tako zaščitil srednji razred.
Čaka se poteza newyorškega guvernerja
Zakon čaka še en korak, zdaj je na potezi newyorški guverner Andrew Cuomo. Ta bo osnutek zakona sprejel ali pa nanj vloži veto. Startup, ocenjen na 25 milijard dolarjev, ocenjuje, da bi največjim 50 ameriškim mestom v naslednjem desetletju prinesel dodatni dve milijardi dolarjev v obliki davkov. Airbnb ima podpisane sporazume s Pensilvanijo, Connecticutom, Rhode Islandom in Jersey City, medtem ko mesto New York temu ni naklonjeno.