Facebook predstavlja oglasne premore v video vsebinah. (Vir slike: TechCrunch)
Ustvarjalci video posnetkov se bodo po novem lahko odločili, kje v videu se bo pojavil oglas. Facebookovi pogoji predvidevajo, da se oglasni premori ne smejo začeti v prvih 20 sekundah videa, med njimi pa morata miniti vsaj dve minuti.
Poleg tega Facebook razširja trenutno testiranje oglasnih premorov v okviru storitve Facebook Live. Ameriške strani in profili z vsaj dva tisoč sledilci, katerih prenose v živo je hkrati gledalo vsaj 300 posameznikov, lahko po novem v svoje prenose vključijo oglasne premore.
Po najmanj štirih minutah prenosa, ki ga spremlja vsaj 300 gledalcev, bo ustvarjalec videa ob sprotnih komentarjih videl napis »You can take an ad break«. S klikom na gumb se bo začel oglasni premor, ki lahko traja do 20 sekund, naslednji premori pa se lahko pojavljajo vsakih pet minut.
Gumb »You can take an ad break« v okrivu storitve Facebook Live. (Vir slike: TechCrunch)
Vsi ustvarjalci video vsebin na družabnem omrežju Facebook bodo tako po novem prejeli del oglaševalskih prihodkov, s čimer je Facebook oblikoval odprto platformo za monetizacijo, ki bi lahko v uporabo storitve Facebook Live prepričala še več posameznikov in podjetij.
Oglasni premori bodo pravzaprav olajšali delo ustvarjalcev, ki prenašajo svoje vsebine v živo – če si bodo želeli malce odpočiti, popraviti svojo frizuro ali spremeniti določene nastavitve, bodo to lahko storili med oglasom in ne v okviru prenosa. Oglasni premori omogočajo tudi uporabo videa v vertikalni obliki, kar še nadalje potrjuje trditve, da Facebook z zadnjimi spremembami posega na področje, ki ga obvladuje Snapchat.
Facebookov plan je priročen za ustvarjalce tudi zaradi dejstva, da se z vsemi številkami ukvarja posebna skupina strokovnjakov, zato je monetizacija za ustvarjalce izjemno preprosta. Poleg velikih medijskih hiš in drugih podjetij s področja zabavne industrije velik del ustvarjalcev video vsebin predstavljajo najstniki in mladi odrasli, ki posnetke oblikujejo in ustvarjajo v svojih spalnicah ter si želijo s svojim hobijem služiti denar.
Za vse takšne posameznike je bila do sedaj najbolj priljubljena platforma za objavo video vsebin YouTube, saj ta že dalj časa uspešnim ustvarjalcem izplačuje delež oglaševalskih prihodkov. Po novem pa bodo imeli ustvarjalci poleg potencialnega viralnega razširjanja še en razlog več za objavo posnetkov na Facebooku. Poleg tega bodo oglasni premori morda prepričali uporabnike storitve Periscope, ki se šele v zadnjem času odloča za sponzorske pogodbe z zvezdniki, da rajši izberejo storitev Facebook Live. Facebook je z večjimi podjetji že sklepal pogodbe, v okviru katerih jih je spodbujal k uporabi storitve Live, po novem pa bo možnost zaslužka s prenašanjem v živo na voljo veliko večjemu številu posameznikov, strani in organizacij.
Oglasi bodo spremenili video vsebine
Do sedaj je Facebook uporabnikom video oglase prikazoval le kot povezane posnetke ali kot posebne objave na časovnici. Po novem pa bo lahko ustvarjal dobiček na podlagi več kot 100 milijonov ur videa na platformi – ta številka se z vsakim dnem viša. Gledanje video vsebin na Facebooku se lahko kmalu razširi z mobilnih naprav na televizije, saj je podjetje pred kratkim predstavilo tudi posebne aplikacije za gledanje video vsebin prek televizijskih sprejemnikov.
Primera oglasnih premorov v okviru družabnega omrežja. (Vir slike: TechCrunch)
S predstavljeno novostjo se povečuje zaskrbljenost glede spreminjanja samih video vsebin na platformi. Ustvarjalci videov zaenkrat najbolj zanimiva sporočila vključijo v prvih nekaj sekund videa, da tako hitro pritegnejo pozornost uporabnikov, ki brskajo po Facebooku.
Zdaj pa bodo morda najpomembnejše in najzanimivejše vsebine prihranili za trenutke po oglasnem premoru, pred tem pa bodo stopnjevali napetost, da bodo ohranili gledalce in jih prisilili, da si ogledajo tudi oglase. Tako se bo morda popolnoma spremenil način snemanja in ustvarjanja videov za objavo na družabnem omrežju.
Podpredsednik podjetja Facebook za partnerstva Nick Grudin je ob predstavitvi novosti dejal: »Nadaljujemo svoje sodelovanje s partnerji pri razvoju novih izdelkov za monetizacijo in oglasnih oblik v okviru digitalnega videa. Smo šele na začetku, vendar so današnje spremembe korak na poti k zastavljenemu cilju.«
S pomočjo novih iniciativ bo Facebook povečal prihodke na podlagi enake količine oglasnega prostora. Če bodo na Facebooku video vsebine začeli objavljati najbolj priljubljeni in najzanimivejši ustvarjalci, bodo uporabniki primorani gledati tudi oglase, ki bodo tako bolj učinkoviti in bolj dobičkonosni kot oglasne fotografije na njihovih časovnicah.
Vir: TechCrunch