
Vir slike: Pixabay
Določite svoje finančne cilje
Opredelite svoj cilj. Le tako boste lahko dobro načrtovali svojo pot do upokojitve. Če želite določiti svoje cilje, morate ugotoviti, kaj želite početi s svojim denarjem ob upokojitvi. Določite strategije, ki jih morate uporabiti, da dosežete želene rezultate.
Vključite tudi svojo toleranco do tveganj. Z drugimi besedami, vprašajte se, ali ste pripravljeni na nestanovitnost naložbe v zameno za potencialno veliko nagrado? Večja toleranca do tveganja je na splošno povezana s hitrejšim časovnim okvirom, v katerem lahko dosežete svoje cilje. Neželeno tveganje je povezano z nasprotnim.
Če potrebujete pomoč pri iskanju odgovorov na težka vprašanja s tega področja, izkoristite brezplačne spletne vire za načrtovanje upokojitve, da boste kar najbolje seznanjeni in pripravljeni.
Odprite pokojninski račun
Pokojninski račun je z davčnega vidika ugoden način varčevanja. Omogoča vam, da povečate svoja finančna sredstva na zanesljiv in razmeroma varen način. Obstaja veliko vrst pokojninskih računov.
Diverzificirajte
Poleg pokojninskega računa, boste potrebovali tudi druga sredstva. Ko izbirate svoja sredstva, se osredotočite na raznolikost. Gre za strategijo, ki vključuje mešanico široke palete sredstev. V idealnem primeru želite vključiti likvidna in nelikvidna sredstva. Tako lahko poleg stabilnih virov, kot so gotovina in plemenite kovine, k sredstvom dodate še premičnine, nepremičnine, delnice, obveznice in zavarovalne produkte.
Filozofija raznolikosti naložb je, da lahko vaša stabilna sredstva nadomestijo morebitne izgube, ki jih povzročajo nestabilna sredstva. Na primer, če borza deluje slabo ali stanovanjski trg pade, vam lahko dobički stabilnejših naložb pomagajo kriti izgube.
Izberite prava sredstva
Sredstva, ki jih izberete in deleži vsake vrste sredstev v vašem skladu morajo odražati vaše finančne cilje. Recimo, da imate le še 10 let do načrtovane upokojitve. V tem primeru boste morda želeli povečati delež naložb z večjim tveganjem in večjimi nagradami. Dobra izbira so npr. delnice. Tako si zagotovite, da pravočasno dosežete minimalni prag premoženja ob upokojitvi. Seveda se s takim pristopom hkrati bolj izpostavite izgubam.
V primeru da ste upravičeno zaskrbljeni, da vam bo ob upokojitvi zmanjkalo denarja, boste morda želeli vzpostaviti varnostno mrežo, ki vam bo zagotovila dohodek. Primerna oblika so fiksne rente. Nekatere zavarovalnice prodajajo in ponujajo določeno stopnjo donosa za vozila za upokojence. Anuiteto financirate s pavšalnim zneskom ali nizom prispevkov, zavarovalnica vloži denar za povečanje računa z odlogom davka, vi pa se lahko odločite za pretvorbo računa v redna plačila ob upokojitvi.
Prilagodite se
Ko se upokojitev bliža, boste morda ugotovili, da se vaše potrebe postopoma spreminjajo. Vaš portfelj bi se moral ustrezno spremeniti. Vsaj enkrat letno preglejte svoje finančne cilje in portfelj, ter, kako dobro portfelj služi ciljem. Če najdete področja, ki jih je treba prilagoditi, jih prilagodite. Proaktivni pristop vam bo pomagal zagotoviti, da boste pravočasno uskladili svoje potrebe in cilje.
Če želite izboljšati svoj pokojninski portfelj, je pogovor s finančnim svetovalcem najboljša taktika. Posvetujte se o strategijah, ki jih lahko uporabite za doseganje ustrezne raznolikosti naložb in za doseganje maksimalnih donosov.
Vir: Under30ceo