
Najboljše taktike za pogajanje (Vir slike: Pixabay.com)
Napravite domačo nalogo: Na sestanek nikoli ne hodite nepripravljeni. Natančno ugotovite, kakšen je cilj, ki ga želite doseči, nato pa pridobite vse potrebne podatke, da boste lahko na pogajanjih podprli svoje trditve. Če boste stali za svojimi besedami, boste bistveno bolj prepričljivi!
Ne molčite o čustvih: Povejte, da ste opazili, če menite, da se vaš sogovornik počuti prizadetega ali užaljenega. S tem boste izpadli kot pravičen in empatičen sogovornik. Prav takšni sogovorniki pa dosegajo najboljše kompromise iz katerih profitirajo tako sami kot tudi njihovi sogovorniki.
Uporabljajte številsko lestvico: Če želite natančno izvedeti, kako močno si vaš sogovornik želi doseči svoje, ga prosite, da za razlago uporabi številsko lestvico: ocena 1 naj pomeni, da si tega sploh ne želi, ocena 10 pa, da brez tega ne more živeti. Na ta način se bosta s sogovornikom lažje uskladila.
Ne poskušajte le zmagati v pogajanju: Pogajanje ni tekmovanje, niti bitka. Gre bolj za dogovarjanje o skupnem dobrem.
Postavljajte veliko vprašanj: A ne takšnih, na katere boste prejeli zgolj odgovor “da” ali “ne”. Želite namreč, da se vaš sogovornik odpre. Povprašajte, kaj želi z dogovorom doseči, kakšne so njegove želje in podobno.
Bodite pripravljeni, da se čemu tudi odpoveste: Zagotovo ne boste dobili vsega, kar si želite, zato je nujno, da že na začetku jasno poveste, kje ste fleksibilni in kje ne.
S sogovornikom delite informacije: Ne bojte se razkriti informacij, ki jih imate. Nekatere študije so namreč dokazale, da razkritje vsaj nekaterih podatkov precej poveča možnosti za uspeh v pogajanju.
Pojdite na kratek sprehod: Včasih si je med pogajanjem treba vzeti nekaj časa in zadevo premisliti. Že kratka zamenjava okolja lahko povzroči, da pridobite nov vpogled v situacijo in stvari vidite z drugačnega zornega kota.
Napravite prvi korak: S tem boste pridobili pomembno prednost, saj boste vi tisti, ki bo postavil izhodišče za nadaljnje pogajanje.
Razjasnite vse nejasnosti: Nič neobičajnega ni, če se tekom pogajanja pojavijo kakšne nejasnosti. A če te ostanejo nerešene, lahko vodijo do konfliktov in nesoglasij, zato vedno preverite, ali je vaš sogovornik razumel, o čem je govora.
Uporabljajte premore med pogajanjem: Tekom pregovarjanja lahko situacija postane vroča. Umirite jo lahko tako, da za nekaj sekund obmolknete.
Uporabite svojo čustveno inteligenco: Ne bojte se pokazati svojih čustev in empatije. Probleme tekom pogajanja boste tako lahko rešili veliko hitreje, obenem pa boste v očeh sogovornika izpadli kot veliko bolj všečna oseba.
Vaši stavki naj bodo kratki in jedrnati: Na ta način boste dokazali, da resnično poslušate sogovorca in ga spodbudili, da nadaljuje z govorjenjem. S tem pa boste dobili nekaj več nadzora nad pogajanjem.
In ne pozabite: ključ do uspešnega pogajanja je, da ste z rezultatom pogajanja zadovoljni tako vi kot vaš partner. Če ga boste ogoljufali, boste resda dosegli kratko zmago, a si tako zagotovo zapečatili morebitno sodelovanje v prihodnosti.
Vir: Inc.com