Odgovor strokovnjaka: Kaj sledi, če študent odpre podjetje?
Odgovor strokovnjaka: Posledice odprtja podjetja za študenta (Vir slike: Pixabay.com)
Vprašanje:
Se lahko študent odloči za odprtje s.p.-ja in kakšne posledice to zanj predstavlja? Kaj pa v primeru d.o.o.?
Odgovor:
Tudi študent lahko odpre podjetje, vendar pa mora biti pri tem pozoren na določene posledice, ki sledijo odprtju podjetja. Slednje navajamo v nadaljevanju.
Dolžnost plačevanja prispevkov – v kakšnem obsegu?
Študentski s.p. je bil s pričetkom let 2013 ukinjen (spomnimo, študentski s.p. je bil za študente-podjetnike bolj ugoden, saj so bili prispevki za študentski s.p. nižji od “navadnega” s.p.). Študent lahko trenutno odpre s.p. s polnimi prispevki, saj študentski status ne vpliva več na višino prispevkov. Enako kot za vse ostale, ki odprejo s.p., tudi za študenta-podjetnika velja dolžnost polnega plačila prispevkov.
Izguba študentskih bonitet
Preberite tudi Ustanovitev s.p.
Študent po odprtju s.p. izgubi vse bonitete, vezane na status študenta. Študent-podjetnik tako ne more več uveljavljati:
- pravice do subvencioniranega bivanja v študentskem domu,
- pravice do subvencionirane študentske prehrane,
- pravice do opravljanja študentskega dela.
Študent-podjetnik lahko izgubi tudi morebitno državno štipendijo (zelo verjetno tudi kadrovsko) ter morebitno družinsko pokojnino.
Pravica do študija ostane
Pravica do študija študentu kljub odprtju s.p.-ja ostane, tako do rednega kot do izrednega študija. Študent namreč ohrani status študenta kljub odprtju s.p.-ja, vendar pa izgubi bonitete, ki jih tak status daje na voljo.
Olajšave za vzdrževanega družinskega člana ni več možno uveljavljati
Pomembna posledica odprtja s.p.-ja s strani študenta je tudi ta, da starši študenta le-tega ne morejo več uveljavljati kot vzdrževanega družinskega člana. Starši študenta-podjetnika izgubijo tudi pravico do uveljavljanja otroškega dodatka.
Študent izgubi tudi možnost zdravstvenga zavarovanja kot vzdrževani družinski član.
Kaj pa, če študent odpre d.o.o.? Kako to vpliva z vidika plačevanja prispevkov in uživanja bonitet študentskega statusa, če je študent samo družbenik (lastnik) oziroma samo poslovodja (direktor) in kakšen, če je hkrati družbenik in poslovodja?
V primeru, da se študent odloči za odprtje družbe z omejeno odgovornostjo (d.o.o.), bo primoran plačevati vsaj minimalne prispevke – vendar le pod pogojem, da je (študent) hkrati družbenik (lastnik/solastnik) in poslovodna oseba.
Lahko se odločite tudi za Ustanovitev d.o.o.
Socialne prispevke za družbenike, ki so poslovodne osebe, je namreč dolžna plačevati oseba, ki je hkrati lastnik in poslovodna oseba, kar pa velja le ob predpostavki, da oseba ni niti zaposlena v svojem ali kakem drugem podjetju niti ni zavarovana po drugi zavarovalni podlagi (v zadevnem primeru: ima status študenta).
Študent, ki je hkrati lastnik in direktor d.o.o.-ja, vsled spremenjene zavarovalne podlage ni več zavarovan kot vzdrževan družinski član, ampak kot družbenik. V tem primeru se mu ukinejo tudi vse študentske bonitete, ostane pa mu pravica do rednega študija.
Študent, ki je samo lastnik d.o.o.-ja, ostane enako zavarovan kot vzdrževan družinski član in mu ostanejo tudi vse študentske bonitete, vključno s pravico do rednega študija. Enako velja za študenta, ki je samo direktor ali prokurist.
Viri:
- ZZVZZ
- ZPIZ-2
- ZPSV