Pot do uspešnega startupa: minimalno sprejemljiv produkt
Minimalno sprejemljiv produkt (Vir slike: speckyboy.com)
Mnenje o produktu se pridobiva na terenu in ne za štirimi stenami
Koncept minimalno sprejemljivega produkta je v ospredje postavil Steve Blank, v poslovnem svetu dobro poznano ime, predvsem po tem, da glasno zagovarja pridobivanje znanja in izkušenj na terenu.
Blank se je namreč zelo hitro naučil, da se kot podjetnik pravega poslovanja ne bo mogel naučiti v pisarni, zato je eden izmed njegovih glavnih nasvetov za mlade podjetnike poziv, da se odpravijo ven – med potencialne kupce. Potrebno se je pogovarjati z ljudmi in se iz teh interakcij čimveč naučiti, je prepričan.
Minimalno sprejemljiv produkt pogoj za vitko startup podjetje
Tehnika minimalno sprejemljivega produkta predstavlja eno najpomembnejših tehnik pri razvoju vitkega startup podjetja, omogoča pa hitro, cenovno ugodno in enostavno preverjanje odziva strank na produkte oziroma storitve podjetja, ki trenutno še niso dokončno razviti in dokončani.
V kolikor se tekom preverjanja izve, da želenega odziva ni, je škoda minimalna, saj je bil tudi vložek minimalen, v nasprotnem primeru, torej ko tržišče pokaže jasno zanimanje za produkt ali storitev, pa podjetje dobi zeleno luč za nadaljnje investicije časa in denarja v njen razvoj.
Naučite se veščin vitkega podjetništva na našem brezplačnem dogodku, ki bo na sporedu že ta četrtek >>
Inovativna zagonska podjetja s potencialnom dobre rasti in zaposlovanja, ki iščejo prebojni kapital za realizacijo svoje poslovne ideje, imajo odlično priložnost za vključitev v brezplačni program MP SIO 2020-22 (program je sofinanciran s strani agencije SPIRIT, RS – Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo in Evropske unije). Startupi, ki si želijo osvojiti najprej domači in nato še tuji trg, v okviru programa brezplačno koristijo izobraževanja, svetovanja in strokovno mentorstvo, med drugim pri pridobivanju nepovratnih sredstev, kot je zagonski kapital v okviru razpisa P2>>>