Kolumna: Uporabljaš naziv “podjetnik” kot izgovor za nezdravo življenje?

Tudi podjetniki morajo skrbeti za svoje zdravje.

Kolumna: Uporabljaš naziv “podjetnik” kot izgovor za nezdravo življenje?

Vsi bi radi postali uspešni in izvedeli skrivnosti zares uspešnih. Kako svoje podjetje pripeljati do 100 milijonov prometa? Kako izumiti novo stvar? Kako uspešno lansirati nov produkt? Kako povečati prodajo? Kako optimizirati spletno trgovino? Vendar se uspeh začne čisto drugje.
Kolumna: Uporabljaš naziv “podjetnik” kot izgovor za nezdravo življenje?

Tudi podjetniki morajo skrbeti za svoje zdravje.

Začne se na čistem začetku. Svoj naziv »podjetnik, lastnik, CEO« prenehaj uporabljati kot izgovor, da zanemarjaš svoje zdravje, počutje in telo.

Postavi svoje telo in um na prvo mesto. Ohranjaj ju v visoki formi, da bosta zmožna narediti več v manj časa. To je formula za uspeh. Ko sta tvoj um in telo sposobna slediti tempu tvojih idej in podjetja, boš lahko uspešen. To se je pokazalo za resnično pri meni, pri veliko bolj uspešnih od mene in skozi zgodovino. Poglejmo, zakaj in kako.

Podjetništvo je najtežji šport

Podjetništvo je težak šport, in čeprav poškodbe niso tako hitro vidne kot pri smučanju, tenisu ali košarki, so hujše in bolj nevarne. Večino poškodb si ustvariš sam in nezavedno. Ko so 12-urni delavniki, ogromen stres, slaba prehrana, nič gibanja in slabe spalne navade del vsakdana, tvoje telo prejema težke udarce.

Problem je, da posledice teh udarcev niso vidne z danes na jutri in tako ne dobiš takojšne in očitne povratne informacije, da nekaj delaš narobe.

Povratne informacije se pokažejo v obliki prehladov. Glavobolov. Pokažejo se v obliki tesnobe, razdražljivosti. Pokažejo se skozi dejstvo, da brez dveh skodelic kave ali Redbullov ne funkcioniraš. Da si brez energije in pravega zagona. Kaj se zgodi, če tudi na prve znake, ki ti jih telo sporoča, ne reagiraš? Nastanejo hujši problemi.

Jaz pridem na vrsto, ko …

V zadnjih mesecih sem spoznal ogromno ambicioznih, motiviranih, celo inspirativnih ljudi. Še več, v zadnjih mesecih vodenja programa Fit za posel sem spoznal ogromno ljudi, ki se soočajo s podobnimi problemi: mlajši podjetniki z manjšimi problemi, starejši in bolj izkušeni z večjimi problemi.

Veliko večino poleg tega, da so uspešni v tem, kar delajo, druži skupna rdeča nit.

Vseeno jim je za njihovo postavo, počutje, čustveno stanje, zdravje.

Pravijo, da bo to na vrsto »prišlo, ko bom bogat; prišlo, ko bom kupil ‘x’; prišlo, ko zaključim to; prišlo takoj po zaključenem projektu«.

Ne razumejo glavnega dejstva.

Naše telo je temelj uspešne kariere, posla, podjetja, razmerij, produktivnosti. Kvalitete življenja.

Ni ti treba verjeti meni. Poglej, kaj delajo »velikani v našem športu«.

Mark Zuckerberg

Pravi, da je ostati v formo ključnega pomena zanj. Trenira vsaj 3-krat tedensko, po navadi takoj ko se zbudi, letos pa si je celo zadal izziv, da vsak dan preteče 1 miljo.

Elon Musk

Fenomen sodobnega podjetništva dela kar 100 ur na teden, pa kljub temu nima izgovorov – trenira vsaj 2-krat tedensko z utežmi, poleg tega pa plava in igra tenis.

Ob Elonu Musku se moj izgovor – “nimam časa” – sliši kot šala.

Jack Dorsey

Kljub vodenju dveh podjetij (Twitter, Square) si vsak dan vzame vsaj 20 minut za vadbo in 20 minut za meditacijo, poleg tega pa poskrbi, da se čez dan čim več giba.

Richard Branson

Največji izmed največjih je vadbo označil za najbolj pomembno skrivnost svoje produktivnosti. Vsak dan ob 6.00 zjutraj vstane in gre teč. Skoraj ni športa, ki ga ni poskusil, od plezanja in joge do dvigovanja uteži.

Gary Vaynerchuk

Gary je po dolgih letih zanemarjanja zdravja in skrbi za svoje telo dojel, da se to zanj ne bo dobro končalo. Z njegovimi besedami: »Če ne poskrbim za svoje zdravje, bom umrl. Izgubil bom!«

Zato zadnji dve leti sodeluje z osebnim trenerjem, ki z njim potuje po svetu.

Da te ne pustim praznih rok, sem pripravil 4 ključne nasvete, s pomočjo katerih lahko poskrbiš zase že danes.

4 nasveti, ki jih lahko uporabiš že danes

1. Spremeni miselnost

Kot pravi Gary V.: »Nobene taktike ti ne bodo pomagale pri zdravju, počutju, postavi. Spremeniti moraš svoje razmišljanje.« Miselnost, mindset je ključnega pomena. Prepričan sem, da samega sebe zaradi svojega posla poznaš dovolj dobro. Kaj te obdrži motiviranega? Kakšni so tvoji dnevni rituali pri delu? Kako obdržiš delovne navade, ko se lotiš projekta? Prenesi to na področje gibanja in prehrane!

2. Začni z majhnim

Si videl sliko, kako osebni trener dviguje 200 kg iz počepa? No, ne delaj tega. Če se trenutno ne gibaš, začni z majhnim. Že več gibanja čez dan, hoja po stopnicah, kjer si včasih šel z dvigalom, in 30–40-minutni sprehod trikrat na teden ti bodo v prvem mesecu popolnoma spremenili življenje. Enako kot v poslu: Ne razmišljaj. Ne kompliciraj. Loti se stvari.

3. Opusti diete – raje vzpostavi navade

Izogibaj se diet. Že tako stresnemu življenju in velikim obveznostim ne dodajaj še več omejitev. Cilj je vzpostaviti navade; pri tem ne računaj na moč volje. Energijo za sprejemanje odločitev, moč volje potrebuješ za posel. Majhni koraki vodijo do velikih sprememb. Veliki koraki vodijo do spotikanja, padcev in stresa.

4. Prepusti se strokovnjakom (»outsourcaj«)

Če te ta del življenja ne zanima in ti povzroča dodaten stres, enostavno naredi to, kar mora slej ko prej narediti vsak, ko njegov posel začne rasti: »outsourcaj«. Ne ukvarjaj se s tem, če si poskusil in enostavno ne gre. Ne izgubljaj dragocenega časa, energije in volje za nekaj, kar lahko prepustiš nekomu drugemu. Najemi trenerja, ki ti bo napisal plan in te tedensko nadzoroval. Pri izbiri trenerja bodi pozoren na to, da približno ve, kako podjetniki delujemo, in da razume tvoj način življenja.

Če bi rad zdravje, postavo in počutje prepustil strokovnjaku, me lahko kontaktiraš na zivjo@fitzaposel.si ali na Facebooku. 

Morda vas zanima tudi sorodna vsebina
Pogovor z Andražem Žurmanom: “Uspeh je tudi to, da znaš opustiti in začeti znova”

Pogovor z Andražem Žurmanom: “Uspeh je tudi to, da znaš opustiti in začeti znova”

Andraž Žurman je soustanovitelj in direktor podjetja LabCore, visokotehnološkega specialista za analitične storitve v farmacevtski industriji, ki z inovativnim pristopom premika meje tako na slovenskem kot na mednarodnem trgu.  Več >

Kako si opomoči od prvega propadlega posla

Kako si opomoči od prvega propadlega posla

Nerealno je pričakovati, da bo vaše prvo podjetje izjemno uspešno. Morda ste že slišali za pogosto citirano statistiko, da 90 odstotkov malih podjetij propade. Ta številka je malo pretirana, bolj zanesljiv podatek za mala podjetja kaže, da približno 50 odstotkov podjetij propade v teh prvih petih letih. Več >

Dohodninska lestvica in davčne olajšave

Dohodninska lestvica in davčne olajšave

Oglejte si lestvico za odmero dohodnine in olajšave za leto 2024. Lestvica ter splošna olajšava sta pomembni predvsem za tiste, ki imate s.p. z upoštevanjem dejanskih stroškov. Več >

Želite svojega otroka vzgajati v podjetniškem duhu?

Želite svojega otroka vzgajati v podjetniškem duhu?

Podjetništvo ni zgolj karierna pot, temveč način razmišljanja in pristopa k življenju. In marsikateri podjetnik, ki ima svoje otroke, želi podobno miselnost prenesti tudi na njih! Več >

Kako se lahko podjetniki izognejo izgorelosti?

Kako se lahko podjetniki izognejo izgorelosti?

Podjetništvo prinaša številne izzive, odgovornosti in stresne situacije. Da bi se podjetniki izognili izgorelosti, je pomembno, da že vnaprej sprejmejo določene preventivne ukrepe in skrbijo za svoje dobro počutje. Tukaj je nekaj nasvetov, kako lahko podjetnik prepreči izgorelost. Več >

Vzemite si čas za pridobivanje novih veščin kot podjetnik

Vzemite si čas za pridobivanje novih veščin kot podjetnik

Podjetništvo zahteva nenehno prilagajanje in učenje, saj se trgi, tehnologije in poslovni trendi nenehno spreminjajo. Pridobivanje novih veščin je ključno za dolgoročni uspeh, vendar pa je za mnoge podjetnike največji izziv najti čas za izobraževanje ob vseh vsakodnevnih obveznostih. Tukaj je nekaj strategij, kako lahko podjetnik učinkovito najde čas za pridobivanje novih veščin. Več >

5 nasvetov za uspeh pri odprtju lastnega podjetja

5 nasvetov za uspeh pri odprtju lastnega podjetja

Odprtje lastnega podjetja predstavlja vznemirljiv in izzivalen korak in od posameznika zahteva premišljeno načrtovanje in pripravljenost na izzive. Preberite si pet ključnih nasvetov za uspešno odprtje podjetja. Več >

Kako zaščititi poslovne skrivnosti svojega podjetja?

Kako zaščititi poslovne skrivnosti svojega podjetja?

Vsak podatek, ki vašemu podjetju daje konkurenčno prednost, je mogoče na splošno opredeliti kot poslovno skrivnost. Vsako podjetje ima poslovne skrivnosti in pomembno je, da jih zaščitite pred uporabo brez vaše vednosti. Več >

Podjetništvo niso samo uspehi, ampak tudi neuspehi

Podjetništvo niso samo uspehi, ampak tudi neuspehi

Raziskujemo nekaj večjih podjetniških neuspehov po svetu, zakaj so se zgodili in kaj bi lahko podjetja storila drugače. Podjetništvo je namreč hkrati polno tveganj in polno nagrad, posledično pa imajo tudi najuspešnejši ustanovitelji svoj delež neuspehov in napak. Več >

Nadgradite svoje poslovanje s temi nasveti

Nadgradite svoje poslovanje s temi nasveti

Uspeh podjetja je pogosto odvisen od spretnosti in odločitev podjetnika. V današnjem konkurenčnem poslovnem okolju je ključno, da podjetniki sprejemajo premišljene odločitve in sledijo najboljšim praksam za rast svojega podjetja. V tem članku bomo predstavili nekaj ključnih nasvetov, ki vam lahko pomagajo nadgraditi vaše podjetje in doseči želene rezultate. Več >

Oznake:, ,
© 2007-2025 Zavod mladi podjetnik, so.p. - Vse pravice pridržane |  Piškotki