
Ustanavljanje podjetja s prijatelji (Vir: Pixabay)
Seveda na to vprašanje ni mogoče podati enoznačnega odgovora. Obstaja veliko primerov, ko je prijateljska naveza obrodila uspešna podjetja. Med njimi je tudi podjetje Airbnb. Po drugi strani pa so številna prijateljstva zaradi kasnejših nesoglasij pri poslovnih odločitvah tudi razpadla.
Zakaj je podajanje v podjetništvo s prijateljem lahko dobra odločitev?
- Prijateljstva se rojevajo med ljudmi, ki jih družijo skupni interesi, prepričanja in pogledi na svet. To je lahko velika prednost tudi pri skupnem poslovanju. Zaradi podobnih pogledov na situacije obstaja večja verjetnost, da se bodo prijatelji strinjali, katero poslovno odločitev je v danem trenutku smiselno sprejeti.
- Ker prijatelja že dolgo poznate, točno veste, katere so njegove močne in katere šibke točke. Prav tako ima tudi on jasen vpogled v vaše prednosti in slabosti. Na podlagi tega si bosta lažje in bolj učinkovito razporedila delovne naloge in odgovornosti znotraj podjetja.
- V podjetniški ekipi je ključna komponenta dobrega sodelovanja zaupanje med pripadniki, da bo vsak opravil svoje naloge z največjo mero odgovornosti. Veliko bolj lahko zaupamo prijateljem kot ljudem, ki jih ne poznamo tako dobro.
- Pri delovanju v podjetništvu se dostikrat srečamo s težkimi in stresnimi situacijami. Ko smo ljudje pod stresom, lahko rečemo ali naredimo kaj, kar ne mislimo resno. Če greste v posel s prijateljem, boste lažje razumeli njegove reakcije in vedeli, kaj lahko naredite, da se bo počutil bolje oziroma da boste skupaj prebrodila take situacije.
- Prednost delovanja v podjetništvu s prijateljem je tudi v tem, da bo delovno okolje sproščeno in zabavno. To pa je dobra osnova za dobro počutje, zmanjšanje stresa in razvoj kreativnih idej.
Zakaj je podajanje v podjetništvo s prijatelji lahko slaba odločitev?
- Pogosto se z razvojem podjetjem zgodi, da vsi člani ekipe nimajo več enakovredne funkcije, ampak da zaradi lažje organizacije dela nekdo zavzame vodstveni položaj. To je lahko velika preizkušnja za prijateljstvo, saj se nekdo znajde v podrejenem položaju in mora sprejemati navodila od prijatelja. To pa lahko s sabo prinese veliko neprijetnih situacij, zaradi katerih se lahko prijateljstvo tudi konča.
- Kljub temu, da je poslovanje s prijatelji precej bolj zabavno, kot bi bilo sicer, pa je tudi to lahko dvorezen meč. V taki situaciji je včasih težko vzpostaviti profesionalnost, resnost in se zagnano lotiti dela, saj nas s prijatelji običajno vežejo bolj zabavne izkušnje. Če se posla skupaj lotijo prijatelji, mora biti pri vseh razvita velika mera odgovornosti in sposobnost ločevanja med delom in prostim časom.
- Tako v začetkih kot tudi pri kasnejšem poslovanja se lahko bogata mreža poznanstev izkaže kot velika prednost. Če so v poslu prijatelji, obstaja velika verjetnost, da imajo precej podoben krog poznanstev. S tem je krog potencialnih poslovnih partnerjev in drugih ljudi, ki bi nam lahko pomagali, precej manjši, kot če bi se poslovno povezali z nepoznanimi ljudmi.
- Glede na to, da večina podjetij propade, seveda obstaja verjetnost, da tudi podjetja, ki ste ga ustanovili skupaj s prijateljem/i ne bo preživelo. To je lahko težka preizkušnja za prijateljstvo. Propad podjetja namreč marsikdo jemlje kot osebni poraz in hitro se lahko znajdete v začaranem krogu, ko prijatelji en drugega obtožujejo za nastalo situacijo, kar se lahko konča tudi z razdorom prijateljskih odnosov.
Podajanje v podjetništvo s prijateljem torej ni nujno tako rožnato, kot se zdi na prvi pogled. Seveda pa je to lahko tudi recept za uspeh. Pred tako odločitvijo je treba dobro premisliti, kako bodo poslovni odnosi vplivali na prijateljske vezi in kako bomo reševali morebitne težave, ki lahko s tem nastanejo.
Še preden se lotite ustanovitve podjetja s prijatelji, poskrbite za pravno skladnost vseh dokumentov. Tako se lahko v prihodnosti izognete marsikateremu zapletu! Pridite na naše pravno svetovanje, kjer vam bodo pomagali izkušeni pravniki!