Zakaj izbrati dober naslov strani?

Vzpostavitev ali nadgradnja elektronskega poslovanja 2017–2018. (Vir slike: Pixabay)
Naj za začetek pojasnimo, da naslov objavljenih besedil ni vedno enak naslovu spletne strani. Seveda pa ni nič narobe, če sta naslova popolnoma enaka. Medtem ko je prvi namenjen predvsem bralcem, pa drugi poleg tega cilja tudi (ali predvsem) na Googlove iskalne pajke. V tokratnem prispevku se bomo osredotočili predvsem na slednjega; na naslov strani in njegov vpliv na SEO optimiziranost spletnega mesta.
Naslov besedila
Kot že rečeno, naslov besedila in naslov strani nista nujno enaka in se razlikujeta po funkciji.
Izbira naslova besedila je ključna, ko želimo pritegniti pozornost bralca. Statistika namreč pravi, da od 8 bralcev, ki preberejo naslov, le 2 nato prebereta tudi preostanek besedila. Naslov besedila vzbudi pričakovanje, morda upanje, po drugi strani pa lahko vzbudi tudi nezainteresiranost, celo dolgočasnost, če ni izbran pravilno.
Naslov besedila se izpiše v HTML znački H1, kot pokaže naslednji primer: <h1>Coworking</h1>. Praviloma ga bralec opazi kot odebeljen in hitro opazen tisk, ki izstopa tudi po velikosti, izpiše pa se po tem, ko uporabnik v Googlu izbere željeni zadetek, nanj klikne in se mu odpre nova spletna stran.
Primer izpisanega naslova besedila: |
![]() |
Naslov strani
Naslov strani se izpiše v HTML znački TITLE:
<title>Coworking Zavoda mladi podjetnik, Ljubljana – Mladipodjetnik.si</title>.
Ima dve bistveni nalogi:
- Googlovim algoritmom pomaga presoditi, kakšna je tematika objavljenega besedila (posledično pomaga izboljšati SEO uvrstitve v spletnih iskalnikih);
- bralce pomaga prepričati, da med brskanjem po spletnem iskalniku kliknejo prav na vašo spletno stran.
Bralci na naslov strani najprej naletijo že med samim brskanjem po spletnih iskalnikih. V Googlu se naslov strani prikaže takole:
Ko bralec na zadetek klikne, se naslov strani nato izpiše le v zavihku strani, in sicer na način, ki ga prikazuje spodnja slika.
Primer izpisanega naslova strani v zavihku: |
![]() |
Na kaj je treba paziti pri izbiri naslova strani?
Zelo pomembno je, da naslov strani vključuje glavno ključno besedo ali besedo zvezo. Najbolje je, da ključno besedo oz. besedno zvezo postavite kar na prvo mesto. Gre namreč za najpomembnejši kazalnik Googlovim iskalnim pajkom, saj jim pove, kakšna je vsebina spletne strani.
V primeru, da opazite, da je željeno ključno besedo na prvo mesto že postavilo večje število konkurenčnih spletnih mest, je smiselno, da pred njo vstavite še besedo ali dve. S tem se boste nekoliko ločili in oddaljili od preostalih konkurentov. V kolikor ključne besede sploh ne boste vključili v naslov strani, obstaja verjetnost, da se na željeno besedo ali besedno zvezo ne boste uvrstili na najvišja mesta v Googlu. Lahko se zgodi, da boste zato uvrščeni prav na samo dno, kar vam bo bistveno zmanjšalo obisk spletnega mesta.
Google bo seveda upošteval obiskanost vaše spletne strani. Prav nič vam ne bo pomagalo, če bo vaša spletna stran v Googlu rangirala na visokih mestih, a nanjo ne bo kliknil skorajda nihče. Izbrati morate torej naslov, ki ne bo zavajal, ki bo zanimiv in privlačen ter bo na vašo spletno stran privabil veliko število bralcev. Visok odstotek klikov na spletno stran pa vam bo še dodatno izboljšal uvrstitev v spletnih iskalnikih.
Ko izberete ustrezen naslov strani, na konec dodajte še ime vaše blagovne znamke. Na ta način boste krepili njeno prepoznavnost, kar spodbuja tudi Google, ki v primeru, da lastniki spletnih strani tega ne storijo sami, ime blagovne znamke na konec doda kar sam.
Dolžina naslova strani
Od maja 2016 dalje dolžina naslova strani ni več določena tako fiksno, kot je bila pred tem. Kakšen naslov se bo prikazal bralcu, je odvisno predvsem od tega, katero napravo za brskanje po spletu uporablja. Pri računalnikih in tabličnih računalnikih se bo prikazal daljši zapis, medtem ko bo na mobilnih napravah vidnega manj besedila in lahko del besedila tudi zmanjka. Prav zaradi tega se priporoča, da najpomembnejši del naslova strani vstavite bolj pri začetku.
Primer zapisa glede na medij:
|
![]() |
Prav zaradi tega se priporoča, da najpomembnejši del vstavite v prvo polovico naslova strani.
Vir: Yoast.com