MP intervju: Jana Fleišer – Dobra Teta

Vir fotografije: osebni arhiv Dobre Tete

MP intervju: Jana Fleišer – Dobra Teta

Jana Fleišer se je na podlagi lastne izkušnje po prvi nosečnosti in izziva, kako svojemu otroku zagotoviti primerno varstvo, odločila za ustanovitev vrtca Dobra Teta in s tem postala novopečena in hkrati tudi zelo uspešna mlada podjetnica.
MP intervju: Jana Fleišer – Dobra Teta

Vir fotografije: osebni arhiv Dobre Tete

Ideja o ustanovitvi zasebnega vrtca se je 28-letni Jani porodila v času njene prve nosečnosti, v začetku leta 2009, ko se je z drugimi nosečnicami pogovarjala o težavah, s katerimi se sooča veliko mladih staršev – predvsem o tem, kam bodo njihovi še nerojeni otroci šli v varstvo po izteku porodniškega dopusta. Sama je tako začela razmišljati o spremembi svoje poslovne poti, ki jo je želela preusmeriti v delo z otroki in v tem duhu razmišljanja počasi začela raziskovati možnosti in prebirati zakonodajo za realizacijo svoje ideje, ki je počasi, a vztrajno, vedno bolj in bolj tlela v njej.

Kakšni so bili vaši prvi koraki, ko ste se odločili podati na podjetniško pot?

Odkar sem začutila, da je čas, da postanem mama, sem razmišljala, kako bi lahko združila moje pretekle poslovne izkušnje in veliko ljubezen do otrok. Že od nekdaj sem želela hoditi po svoji poti, vendar nikoli nisem imela občutka, da imam že dovolj znanja in izkušenj. Med prvo nosečnostjo sem ugotovila, da je prostorska stiska v javnem vrtcu velika in da obstaja dokaj majhna verjetnost, da bom dobila mesto za svojega otroka, ko ga bom potrebovala. Tako sem se lotila raziskovanja takratne situacije.

Po določenem času sem prišla do ugotovitve, da je odprtje vrtca skorajda nemogoč podvig in zato sem se odločila za odprtje varstva, ki je deloval v okviru zavoda – Zavod za kreativno varstvo Pri Dobri teti. Način dela in prostore smo maksimalno prilagodili zakonskim kriterijem za vrtce in 1.9.2011 začeli delovati. Poletje 2011 smo porabili za adaptacijo prostorov in programa ter seveda, oglaševanje.

Kakšni občutki so se vam ob tem porajali?

Iskreno povedano, so bili začetki kar malce grozljivi, saj smo ves denar vložili v prostor in opremo. Ko je končno prišel september, smo začeli mesec z dvema redno zaposlenima vzgojiteljicama in samo petimi vpisanimi otroki in še to sta bila dva domača.

Strašno je, ko že na začetku meseca vidiš, da bo na koncu meseca izguba v višini nekaj tisočakov. Imeli smo tudi malo sreče, saj smo že na samem začetku dobili super otroke z odličnimi starši, ki so nas spodbujali in nam obenem seveda malo pomagali pri promociji iz ust do ust. V mesecu februarju 2011 je že kazalo, da bomo kmalu zapolnili vsa mesta. V juliju 2012 je bil sprejet ZUJF, po katerem so postale varuhinje na domu upravičene do subvencioniranega varstva in to je bil povod, da sem se ponovno zagnala v koncept vrtca, saj smo bili mi kot zavod spet v slabši poziciji in posledično dražji od varuhinj na domu.

So vam na poti realizacije ideje ležale tudi kakšne težke finančno obarvane prepreke ali s tem pri samih začetkih niste imeli težav?

Finančnih preprek v naši zgodbi zagotovo ne manjka, saj nas spremljajo na vsakem koraku. Največji finančni izziv je bil seveda financiranje adaptacij prostorov in nakupa opreme. Veliko težav nam povzročajo tudi obratna sredstva ob vsakem odprtju nove enote. Kljub vsem finančnim težavam pa smo vedno našli pot, saj nikoli nismo razmišljali o ukinitvi, ampak vedno  iščemo le možne rešitve in priložnosti.

Kako bi opredelili poslanstvo Dobre Tete?

Naše poslanstvo je zagotavljanje okolja, kjer se otroci počutijo sprejeti, ljubljeni in varni. Stalno spodbujamo kreativno izražanje, motoričen razvoj in individualni razvoj posameznega otroka.

                                                  Fotografija: Jana Fleišer

Vaša unikatna konkurenčna prednost, s katero se razlikujete od drugih ponudnikov v vašem sektorju?

Zelo dobro poznamo naš cilj in pot, po kateri želimo iti, zato se ne ukvarjamo kaj dosti s konkurenco, ampak raje hodimo po svoji poti. Vsekakor pa spremljamo primere dobre prakse, ki jih potem občasno vključimo tudi v naše delo. Naša unikatna konkurenčna prednost je velika strast in ljubezen do otrok in naša stalna želja po izobraževanju, ki nam omogoča, da smo vsak trenutek boljši.

Kot je zaslediti na vaši spletni strani, v Dobri Teti prirejate tudi rojstnodnevne zabave za otroke z ‘mega tematiko’. Lahko poveste kaj več o tem?

Otrokom želimo ponuditi ne samo praznovanje, ampak čarobno doživetje, ki si ga bodo zapomnili za dolgo časa. Praznovanje rojstnih dni smo začeli organizirati na pobudo staršev. Pri oblikovanju tematik in posameznega praznovanja se prilagodimo slavljencu in željam staršev. Za vsako tematsko praznovanje naše prostore in animatorke začaramo v pravljične junake. Prav tako poskrbimo tudi za slavljenca in povabljene goste. Na podlagi želja staršev smo začeli organizirati praznovanja tudi na domu slavljenca ali v kakšnem drugem prostoru – na primer gasilskem domu. Vedno se maksimalno potrudimo, da je izkušnja neponovljiva in da tematiko prilagodimo željam in sanjam otrok.

Upoštevajoč dejstvo, kako težko je za mlade starše v današnjih časih dobiti ustrezen vrtec, predvidevam, da težav s trenutnim stanjem globoke recesije sami pri vašem delu ne občutite. Ali pač?

Naša zgodba se je začela sredi recesije, tako da delovanja izven recesije sploh ne poznamo, se ga pa vsekakor veselimo. Recesijo močno občutimo prek vseh aktivnosti, ki jih sprejema naša vlada in dogajanja v gospodarstvu. Močno si želimo izboljšanja razmer v državi in v gospodarstvu. Na žalost smo trenutno podjetniki močno obremenjeni in posledično zaposleni po mojem mnenju premalo plačani za svoje odlično in požrtvovalno delo. Skupaj z otroki želimo pomagati ljudem, ki so se znašli v hudi stiski in zato večkrat letno organiziramo različne dobrodelne dogodke.

Bi sebe tudi zasebno opredelili kot veliko ljubiteljico otrok?

Seveda. Otroci so zame pravi čudež, vsak posebej. Vsak dan se jim čudim in sem hvaležna, da jih imam. Navdušujeta me moja Eva in Tom, ter vsi naši vrtčevski čudeži.

                                             Fotografija: osebni arhiv Jane Fleišer

Kakšne pa so vaše nadaljnje vizije za projekt Dobra Teta?

Načrtov imamo še veliko. Naša glavna vizija je postati vrtec odprtega tipa, kar pomeni, da smo vrtec, kjer imamo zaposleni dovolj kvalitetnega, strokovnega znanja, da lahko svetujemo in pomagamo vsem staršem pri izzivih, ki jih prinaša odraščanje in vzgoja otrok.

Trenutno smo v pričakovanju rezultatov javnega razpisa, na katerega smo se prijavili skupaj z BSC-jem na temo izboljšanja duševnega zdravja.

Strokovna komisija vas je izbrala za Mlado podjetnico leta 2014. Lahko podate oceno in svoje občutke glede samega naziva? Kakšen je odziv strank in kako boste slednjega vnovčili v prihodnje?

Na trenutke še vedno težko verjamem, da je prav Dobra teta zmagala v tako močni konkurenci. Zelo sem vesela in ponosna, da je bilo prepoznano naše trde delo in energija, ki smo jo vložili v uresničitev naše vizije in poslanstva. Presenečena sem nad resnično široko medijsko pozornostjo, ki smo jo dobili s tem nazivom in vsemi priznanji, kar nam bo dolgoročno gotovo omogočilo še boljše delo z otroki. Vesela sem predvsem čestitk in pozitivnih misli naših staršev, ki se skupaj z nami veselijo in širijo dober glas o našem delu še naprej. Od podelitve priznanja smo dobili že kar nekaj zanimivih kontaktov, predlogov, povezav oz. medsebojnega sodelovanja in prepričana sem, da se bomo z nekaterimi v prihodnosti ne samo srečali, temveč tudi skupaj uresničili zanimive projekte.

In še za konec – vaš nasvet vsem mladim, ki si na trgu želijo realizirati svojo lastno poslovno idejo?

Verjemite vase, poslušajte in družite se ljudmi, ki jih občudujete. Iz vsake izkušnje izluščite pozitivne ter uporabne stvari in jih vključite v svoje življenje in delo. Sledite sebi in z odprto glavo poslušajte druge. Bodite vztrajni, pogumni, odgovorni in razumni.

Morda vas zanima tudi sorodna vsebina
MP hub: Povezovanje Slovenije in Španije v industrijskem oblikovanju

MP hub: Povezovanje Slovenije in Španije v industrijskem oblikovanju

BigD Design & Innovation je podjetje, ki se ukvarja z industrijskim oblikovanjem. Ustanovitelj Adrian Larripa se je po študiju v Milanu vrnil na univerzo Navarra v Pamplono, kjer je začel s svetovanjem na področju industrijskega oblikovanja. Podjetje deluje deset let, v tem času pa so se specializirali za projekte LED svetil za turbine vetrnic. Z njimi sodeluje Anamarija Čuden, sicer “coworkerka” v MP hubu. Več >

Nejc Apšner: “Nobena juha ni tako vroča, kot se skuha. To je nekako osnoven recept.”

Nejc Apšner: “Nobena juha ni tako vroča, kot se skuha. To je nekako osnoven recept.”

Pred 13 leti je takoj po zaključenem študiju skočil v podjetniški svet, točneje v finančništvo. V vseh letih so se morali kar nekajkrat preoblikovati v skladu s trendi, ker če bi ostali v istem segmentu financ, jih danes ne bi bilo več, priznava. Nejc Apšner, soustanovitelj podjetja Nekster finance (zdajšnji Achilles op.a.), ki upravlja spletno platformo Nekster, pravi, da je rast podjetja potekala zelo generično. "Začeli smo z ničle, danes pa se lahko pohvalimo, da smo ena večjih slovenskih faktoring družb. Čeprav v resnici nismo več faktoring družba, ampak se pozicioniramo kot neke vrste “airbnb’ za investitorje in na drugi strani podjetja, ki jim na platformi omogočamo, da prihajajo do likvidnostnih sredstev na enostaven način." Več >

Kako vaš komunikacijski stil vpliva na vašo ekipo?

Kako vaš komunikacijski stil vpliva na vašo ekipo?

Reči, da dobra komunikacija na delovnem mestu vpliva na finančni rezultat, je resno podcenjevanje. Raziskave kažejo, da je povprečna ocenjena izguba na podjetje zaradi slabe interne komunikacije zelo velika. Več >

SparkLPG: “Program HardwareSTART je obliž na rano hardware startupov

SparkLPG: “Program HardwareSTART je obliž na rano hardware startupov

Za startup podjetja, ki razvijajo fizični produkt, je eden ključnih dejavnikov uspešnega razvoja povezovanje s podjetji iz t.i. hardware industrije. Ekipa SparkLPG, ki razvija avtoplinski sistem za novejša vozila z vbrizgavanjem tekoče faze avtoplina, se je vključila v pospeševalniški program HardwareSTART, ker bi brez podpore večjih podjetij projekt težko izpeljali, pravi direktor podjetja Simon Štrancar. Več >

Evegreen: HardwareSTART ponuja podporo močnega industrijskega partnerja

Evegreen: HardwareSTART ponuja podporo močnega industrijskega partnerja

Podjetje Evegreen razvija 100-odstotno bio-razgradljive, naravi prijazne materiale in izdelke na osnovi organskih odpadkov, ki jih proizvedejo različna industrijska in uvozna podjetja. Tako jih po eni strani razbremenijo stroškov z odpadki, po drugi pa nadomestijo del njihove ponudbe z zelenimi, inovativnimi izdelki. Do zdaj so pri ustvarjanju receptur uporabili že pšenično slamo, riževe in pšenične luščine ter odpad kave, njihov cilj pa je trgu ponuditi čim širšo paleto alternativnih produktov, ki bodo v naravi povsem razgradljivi. Ta misija jih je pripeljala tudi v pospeševalniški program HardwareSTART, ki ga v konzorciju izvajajo Dewesoft, Katapult in Zavod mladi podjetnik. Več >

Aleš Zorc, Agitron: V programu HardwareSTART dobiš več, kot pričakuješ

Aleš Zorc, Agitron: V programu HardwareSTART dobiš več, kot pričakuješ

V podjetju Agitron razvijajo napredne strojne in programske rešitve za podporo digitalizaciji fizičnih trgovin. Razvili so napravo, ki je nameščena na nakupovalni voziček in trgovcem daje podatke o gibanju kupcev po trgovini, na podlagi katerih trgovec določi postavitev artiklov in vrednost posamezne pozicije. Njihov drugi produkt pa je digitalna cenovka, ki trgovcem omogoča spreminjanje cen na daljavo, kupcu pa daje informacije o posameznem izdelku. Več >

Produkt startupa Microbium sam oceni kvaliteto vode

Produkt startupa Microbium sam oceni kvaliteto vode

Microbium je mlado podjetje, dejavno na področju detekcije in eliminacije mikrobov v industriji. Razvilo je avtomatiziran sistem za identifikacijo in štetje bakterij v vzorcih pitne vode, s tem pa omogočilo enostaven nadzor nad kvaliteto vode, brez laboratorijev in znanja mikrobiologije. Več >

Anže Miklavec: »V podjetništvu je pomembno, da si med prvimi pri zaznavanju novih trendov.«

Anže Miklavec: »V podjetništvu je pomembno, da si med prvimi pri zaznavanju novih trendov.«

Pri blagovnih znamkah EQUA in GOAT STORY gre za dve slovenski zgodbi o uspehu, ki sta plod istega podjetja. Dokazujeta, da se lahko inovativnost in težnja po stalnih izboljšavah bogato obrestujeta. Obe zgodbi sta namreč uspešni tudi v svetovnem merilu. Več >

Beesmetic – startup, ki se ukvarja z izdelavo medene kozmetike

Beesmetic – startup, ki se ukvarja z izdelavo medene kozmetike

Beesmetic je startup, ki ga sestavlja ekipa študentov. Ukvarja se z izdelavo naravne kozmetike iz čebeljih proizvodov, ki imajo zaradi bogate vsebnosti vitaminov, mineralov in antioksidantov številne pozitivne učinke na kožo. Več >

Marin Medak: “Cilje, postavljene za letošnje leto, smo konkretno presegli.”

Marin Medak: “Cilje, postavljene za letošnje leto, smo konkretno presegli.”

V začetku tega leta je Marin Medak z ekipo Gigodesign ustanovil startup Della Spina. Gre za optiko, ki ponuja kakovostna dioptrijska očala po ugodnih cenah. Posebnost je v tem, da lahko stranka tri pare očal en teden brezplačno preizkuša na domu, preden se odloči, če jih bo kupila. Kako optika posluje danes? Več >

Oznake:, , , ,
© 2007-2025 Zavod mladi podjetnik, so.p. - Vse pravice pridržane |  Piškotki