MP intervju: Matej Golob - 30Lean

MP intervju: Matej Golob – 30Lean

MP intervju: Matej Golob – 30Lean

Matej Golob iz podjetja 30Lean je že od nekdaj navdušen nad novimi, izvirnimi in vrednimi idejami. V prostem času jih pomaga širiti v obliki TEDx dogodkov, v profesionalnem času pa razvijati, preverjati in pivotirati v obliki Lean Startup mentoriranja.
MP intervju: Matej Golob - 30Lean

MP intervju: Matej Golob – 30Lean

Z Matejem sva se spoznala v okviru njegovega blog luncha. Kaj hitro sva našla obojestranski interes za sodelovanje in tako je junija 2013 Matej odlično izpeljal moderiranje našega dogodka Mladi podjetnik? Zakaj pa ne! Matej je v zadnjem času eden izmed bolj aktivnih deležnikov slovenske startup scene, zato smo se odločili, da bomo z njim napravili intervju o trenutnem stanju, trendih ter prihodnosti slovenskega podjetništva, ki ga lahko preberete v nadaljevanju.

Matej, sedaj že nekaj časa nisi več v “corporate svetu” in aktivno spremljaš slovensko in tujo podjetniško sceno. Kakšna so tvoja opažanja o razvoju naše scene v primerjavi s tujino v nekaj zadnjih letih? Kje smo najbolj napredovali, kje smo še šibki? In kar je najpomembneje – gre razvoj v pravo smer?

Moje opažanje je, da hitro zmanjšujemo zaostanek, ki smo ga morda imeli v primerjavi s podjetniško bolj razvitimi trgi. Podporno okolje se je zelo razvilo, veliko se dogaja, veliko se govori, veliko stvari se začenja.

Sem pa vedno bolj alergičen na besedo “startup”, ker se mi zdi, da je “startanja” že dovolj in da bi moralo biti več fokusa na nadaljevanju, disciplinirani izvedbi, vztrajnosti, pivotiranju. Začetke že obvladamo, zdaj moramo izpiliti še disciplinirano izvajanje…

V zadnjih letih se je veliko priložnosti za startupe skrivalo v industriji pametnih telefonov, poudarek je bil predvsem na mobilnih aplikacijah, iskanju načinov za mobilno oglaševanje in podobno. Pametni telefoni sicer še vedno ostajajo v fokusu veliko startupov, je pa res, da je zaradi povečanja konkurence in vstopa velikih igralcev na trg nekoliko težje monetizirati tovrstne produkte. Kako vidiš razvoj tega trga v prihodnosti?

Super vprašanje, ki se lepo navezuje na dogodek Internet of Things, ki se je zgodil pred kratkim v Pop Up Domu v organizaciji Hekovnika. Prihaja nov val, kjer bodo pametni telefoni vmesniki za nadzorovanje in upravljanje številnih ostalih pametnih stvari. Stvari bodo v kratkem postale zelo zanimive…

Oba sva se udeležila omenjenega dogodka Internet of things, ki je bil namenjen predstavitvi produktov, ki prek “clouda” povezujejo pametne telefone s senzorji in napravami, lep primer je slovenski Cube Sensors. Trg, ki je trenutno še zelo majhen, bo v prihodnjih letih izredno zrasel in pomenil velik delež celotnega BDP v gospodarstvu. Kaj meniš, se tu skriva priložnost za slovenske podjetnike?

No, kot bi slutil to naslednje vprašanje 🙂 Seveda, vsekakor. Operaterji morajo ponuditi zelo enostavno platformo, ki bo omogočila startupom, da se osredotočajo na storitve in dodano vrednost za uporabnika in se ne ukvarjajo s tehničnimi podrobnostmi povezljivosti stvari. Moramo pa se zelo hitro premikati, testirati in poiskati poslovne modele, ki bodo poganjali hitro rast.

Kje meniš, da se za mlada podjetja, pa ne mislim s tem samo na startupe, pač pa vse mlade posameznike, ki iščejo svojo priložnost, še skrivajo priložnost? Kje je trg po eni strani dovolj velik, po drugi strani pa še ne dovolj zasičen?

Predvsem v poenostavljanju stvari – na vseh nivojih. Mladi imajo dvojno prednost: imajo veliko manj t.i. “tako smo vedno delali” mentalitete in pa “do what’s right first, only after ask for forgiveness” drznost.

Ravno veliki General electric je na Lean Startup Conference razlagal, da so v interni funkciji kontrolinga na omejenem trgu testno za en mesec prekinili vse aktivnosti, da so ugotovili, kaj je zares potrebno in pogrešano. No, veliko stvari so po tem eksperimentu ukinili na globalnem nivoju. Challenging Status Quo je vedno dober vir priložnosti in mladi so tisti pravi za to.

V podjetju 30Lean se ukvarjate s preučevanjem ter implementacijo lean metod v zrela podjetja. Kakšne so vaše prve izkušnje s trga: ali pri zrelih podjetjih obstaja zanimanje, ali so v Sloveniji tovrstne metode omejene na visokotehnološke startupe?

Zanimanja je precej, prve implentacije pa so – kot iz knjige – omejene na “earlyvangeliste”. Lean Startup Conference 2013, ki se je zgodila v začetku decembra, je postregla s super primeri uvajanja Lean Startup principov v zelo velike in precej netipične “non-startup” organizacije: General Electric, New York Department of Education in Microsoft. Zdaj tudi za pri nas ni več izgovorov – za nobeno podjetje.

Omenil si že, da smo v zadnjem času v nekakšnem “hypu”, veliko se govori o startupih, veliko je mednarodno uspešnih projektov, ni pa še tistega pravega preboja oziroma (z nekaj izjemami) velikega “exita”. Kaj meniš, da je razlog za to?

Preprosto, stvar statistike oziroma verjetnosti. Prav veliko velikih “exitov” ne bomo dočakali v kratkem času. In s tem ni nič narobe. “Manjše” uspešne zgodbe so ravno tako dobre, predvsem pa sta oba – podjetniški mindset in pa lean razmišljanje – totalno koristna za celotno družbo. Mene prav zares zelo veseli širjenje obeh. To je to.

Še zadnje vprašanje. Kakšen je tvoj nasvet za vse tiste mlade (po letih ali po duši), ki so v fazi iskanja primerne poslovne ideje, vendar je ne uspejo najti? Ter še nadaljevanje vprašanja: ko najdejo pravo idejo, kako čimprej do njene realizacije?

Primerna poslovna ideja je nekako tako kot ljubezen. Načeloma jo sicer iščeš, vendar se ona zgodi tebi 🙂

Kako čimprej do realizacije? Odgovor je NE, čimprej do realizacije. Najprej čimprej zares rigorozno Lean Startup testiranje in pivotiranje, preden se gre v na polno v realizacijo. In na koncu si zadeva ne bo več tako podobna, bodo pa prihranjeni tedni in evri.

Morda vas zanima tudi sorodna vsebina
MP hub: Povezovanje Slovenije in Španije v industrijskem oblikovanju

MP hub: Povezovanje Slovenije in Španije v industrijskem oblikovanju

BigD Design & Innovation je podjetje, ki se ukvarja z industrijskim oblikovanjem. Ustanovitelj Adrian Larripa se je po študiju v Milanu vrnil na univerzo Navarra v Pamplono, kjer je začel s svetovanjem na področju industrijskega oblikovanja. Podjetje deluje deset let, v tem času pa so se specializirali za projekte LED svetil za turbine vetrnic. Z njimi sodeluje Anamarija Čuden, sicer “coworkerka” v MP hubu. Več >

Nejc Apšner: “Nobena juha ni tako vroča, kot se skuha. To je nekako osnoven recept.”

Nejc Apšner: “Nobena juha ni tako vroča, kot se skuha. To je nekako osnoven recept.”

Pred 13 leti je takoj po zaključenem študiju skočil v podjetniški svet, točneje v finančništvo. V vseh letih so se morali kar nekajkrat preoblikovati v skladu s trendi, ker če bi ostali v istem segmentu financ, jih danes ne bi bilo več, priznava. Nejc Apšner, soustanovitelj podjetja Nekster finance (zdajšnji Achilles op.a.), ki upravlja spletno platformo Nekster, pravi, da je rast podjetja potekala zelo generično. "Začeli smo z ničle, danes pa se lahko pohvalimo, da smo ena večjih slovenskih faktoring družb. Čeprav v resnici nismo več faktoring družba, ampak se pozicioniramo kot neke vrste “airbnb’ za investitorje in na drugi strani podjetja, ki jim na platformi omogočamo, da prihajajo do likvidnostnih sredstev na enostaven način." Več >

Kako vaš komunikacijski stil vpliva na vašo ekipo?

Kako vaš komunikacijski stil vpliva na vašo ekipo?

Reči, da dobra komunikacija na delovnem mestu vpliva na finančni rezultat, je resno podcenjevanje. Raziskave kažejo, da je povprečna ocenjena izguba na podjetje zaradi slabe interne komunikacije zelo velika. Več >

SparkLPG: “Program HardwareSTART je obliž na rano hardware startupov

SparkLPG: “Program HardwareSTART je obliž na rano hardware startupov

Za startup podjetja, ki razvijajo fizični produkt, je eden ključnih dejavnikov uspešnega razvoja povezovanje s podjetji iz t.i. hardware industrije. Ekipa SparkLPG, ki razvija avtoplinski sistem za novejša vozila z vbrizgavanjem tekoče faze avtoplina, se je vključila v pospeševalniški program HardwareSTART, ker bi brez podpore večjih podjetij projekt težko izpeljali, pravi direktor podjetja Simon Štrancar. Več >

Evegreen: HardwareSTART ponuja podporo močnega industrijskega partnerja

Evegreen: HardwareSTART ponuja podporo močnega industrijskega partnerja

Podjetje Evegreen razvija 100-odstotno bio-razgradljive, naravi prijazne materiale in izdelke na osnovi organskih odpadkov, ki jih proizvedejo različna industrijska in uvozna podjetja. Tako jih po eni strani razbremenijo stroškov z odpadki, po drugi pa nadomestijo del njihove ponudbe z zelenimi, inovativnimi izdelki. Do zdaj so pri ustvarjanju receptur uporabili že pšenično slamo, riževe in pšenične luščine ter odpad kave, njihov cilj pa je trgu ponuditi čim širšo paleto alternativnih produktov, ki bodo v naravi povsem razgradljivi. Ta misija jih je pripeljala tudi v pospeševalniški program HardwareSTART, ki ga v konzorciju izvajajo Dewesoft, Katapult in Zavod mladi podjetnik. Več >

Aleš Zorc, Agitron: V programu HardwareSTART dobiš več, kot pričakuješ

Aleš Zorc, Agitron: V programu HardwareSTART dobiš več, kot pričakuješ

V podjetju Agitron razvijajo napredne strojne in programske rešitve za podporo digitalizaciji fizičnih trgovin. Razvili so napravo, ki je nameščena na nakupovalni voziček in trgovcem daje podatke o gibanju kupcev po trgovini, na podlagi katerih trgovec določi postavitev artiklov in vrednost posamezne pozicije. Njihov drugi produkt pa je digitalna cenovka, ki trgovcem omogoča spreminjanje cen na daljavo, kupcu pa daje informacije o posameznem izdelku. Več >

Produkt startupa Microbium sam oceni kvaliteto vode

Produkt startupa Microbium sam oceni kvaliteto vode

Microbium je mlado podjetje, dejavno na področju detekcije in eliminacije mikrobov v industriji. Razvilo je avtomatiziran sistem za identifikacijo in štetje bakterij v vzorcih pitne vode, s tem pa omogočilo enostaven nadzor nad kvaliteto vode, brez laboratorijev in znanja mikrobiologije. Več >

Anže Miklavec: »V podjetništvu je pomembno, da si med prvimi pri zaznavanju novih trendov.«

Anže Miklavec: »V podjetništvu je pomembno, da si med prvimi pri zaznavanju novih trendov.«

Pri blagovnih znamkah EQUA in GOAT STORY gre za dve slovenski zgodbi o uspehu, ki sta plod istega podjetja. Dokazujeta, da se lahko inovativnost in težnja po stalnih izboljšavah bogato obrestujeta. Obe zgodbi sta namreč uspešni tudi v svetovnem merilu. Več >

Beesmetic – startup, ki se ukvarja z izdelavo medene kozmetike

Beesmetic – startup, ki se ukvarja z izdelavo medene kozmetike

Beesmetic je startup, ki ga sestavlja ekipa študentov. Ukvarja se z izdelavo naravne kozmetike iz čebeljih proizvodov, ki imajo zaradi bogate vsebnosti vitaminov, mineralov in antioksidantov številne pozitivne učinke na kožo. Več >

Marin Medak: “Cilje, postavljene za letošnje leto, smo konkretno presegli.”

Marin Medak: “Cilje, postavljene za letošnje leto, smo konkretno presegli.”

V začetku tega leta je Marin Medak z ekipo Gigodesign ustanovil startup Della Spina. Gre za optiko, ki ponuja kakovostna dioptrijska očala po ugodnih cenah. Posebnost je v tem, da lahko stranka tri pare očal en teden brezplačno preizkuša na domu, preden se odloči, če jih bo kupila. Kako optika posluje danes? Več >

Oznake:, , , ,
© 2007-2025 Zavod mladi podjetnik, so.p. - Vse pravice pridržane |  Piškotki