Zvišali so se prispevki za socialno varnost samozaposlenih

Ustanovitev podjetja na Slovaškem

Na Slovaškem določila o ustanavljanju podjetij, njihovih pravnih oblikah, pravicah in obveznostih vsebuje trgovinski zakonik.
Ustanovitev podjetja na Slovaškem

Ustanovitev podjetja na Slovaškem

Najpogostejši pravni obliki gospodarskih družb na Slovaškem sta družba z omejeno odgovornostjo in delniška družba. Obstajajo tudi družbe z neomejeno odgovornostjo in komanditne družbe. Za lažje poslovanje v državi svoje podružnice pogosto ustanavljajo tudi večja svetovna podjetja.

Oblike gospodarskih družb

Družba z omejeno odgovornostjo (slš. spoločnosť s ručením obmedzeným, s.r.o.)

Družbo z omejeno odgovornostjo na Slovaškem lahko ustanovi fizična ali pravna oseba. Omejitev glede državljanstva in stalnega prebivališča ni. Imenu podjetja je dodana okrajšava s.r.o. Ta pravna oblika je lahko ustanovljena za izvajanje profitne ali neprofitne dejavnosti.

V družbi z omejeno odgovornostjo je lahko do 50 družbenikov. Minimalni osnovni kapital za ustanovitev družbe je pet tisoč evrov, minimalni vložek posameznega družbenika pa 750 evrov. Odgovornost posameznega družbenika je omejena na vložena sredstva.

Ob ustanovitvi mora biti plačana najmanj polovica denarnih sredstev; vsak družbenik mora vplačati najmanj 30 % svojega deleža v denarju. Stvarni vložki morajo biti izročeni v celoti. Če ima družba enega samega družbenika, mora biti osnovni kapital ob ustanovitvi vplačan v celoti.

Družbo vodijo organi družbe, člane katerih izbere skupščina družbenikov. Družbo vodi eden ali več direktorjev. Izvršni direktorji morajo imeti državljanstvo EU ali države OECD ali dovoljenje za bivanje v EU; drugih omejitev glede državljanstva ali bivališča uprave ni.

Družba z omejeno odgovornostjo začne obstajati z dnevom vpisa v trgovinski register.

Delniška družba (slš. akciová spoločnosť, a.s.)

Delniško družbo na Slovaškem lahko ustanovi pravna oseba ali dve ali več fizičnih oseb. Omejitev glede državljanstva in stalnega prebivališča ni. Imenu podjetja je dodana okrajšava a.s. Tudi ta pravna oblika je lahko ustanovljena za izvajanje profitne ali neprofitne dejavnosti.

Kapital delniške družbe je razdeljen na delnice. Najnižji osnovni kapital za ustanovitev delniške družbe je 25 tisoč evrov. Ob registraciji morajo biti stvarni vložki izročeni v celoti, vložki v denarju pa morajo biti vplačani najmanj v višini 30 %. Odgovornost ustanoviteljev je omejena na vložena sredstva.

Družba izdaja delnice, ki so prosto prenosljive in so lahko predmet javne ponudbe. Delnice so lahko imenske ali prinosniške. Lahko so navadne ali prednostne.

Delniška družba začne obstajati z dnevom vpisa v trgovinski register. Delniško družbo vodijo organi družbe. Izvršni direktorji morajo imeti državljanstvo EU ali države OECD ali dovoljenje za bivanje v EU; drugih omejitev glede državljanstva ali bivališča uprave in nadzornega sveta ni.

Podružnice

Slovaške in tuje gospodarske družbe lahko na Slovaškem ustanovijo svoje podružnice. Te delujejo glede na določila in regulacijo ustanovitelja in nimajo statusa pravne osebe.

Tuja gospodarska družba lahko za lažje poslovanje na Slovaškem ustanovi stalno poslovno enoto.

Postopek ustanovitve družbe na Slovaškem

  1. Preverjanje razpoložljivosti imena podjetja: brezplačno prek spleta ali na Registru družb, ki vam bo za izdajo potrdila o primernosti imena zaračunal 3 evre.
  2. Overovitev akta o ustanovitvi: akt o ustanovitvi overi notar.
  3. Odprtje bančnega računa in depozit osnovnega kapitala: ustanovitelji odprejo bančni račun in nanj nakažejo potreben osnovni kapital.
  4. Vložitev vloge za dovoljenje za poslovanje in za vpis v sodni register ter prijave v davčni sistem: vse vloge vložite na enotni točki.
  5. Pridobitev potrdila o plačanih davčnih obveznostih ustanoviteljev: ustanovitelji morajo imeti plačane vse davčne obveznosti.
  6. Registracija v sistem socialnega varstva: družba prijavi zaposlene pri Zavodu za socialno zavarovanje.

Na kaj morate biti pozorni pred ustanovitvijo podjetja na Slovaškem?

  1. Izberite primerno ime podjetja.
  2. Izberite področje delovanja in ugotovite, ali boste za svoje delovanje potrebovali dejansko ali le virtualno pisarno.
  3. Izberite direktorja ali direktorje podjetja in določite način njihovega delovanja (samostojno ali skupinsko).
  4. Poskrbite za primeren poslovni načrt.
Morda vas zanima tudi sorodna vsebina
Ustanovitev podjeta in registracija podjetja (SPOT točka)

Ustanovitev podjeta in registracija podjetja (SPOT točka)

Ustanovitev podjetja se zaćne z izbiro oblike podjatja. Ob registraciji podjetja se je najprej potrebno odločiti za obliko podjetja. Najpogostejša je odločitev za samostojnega podjetnika (s.p.), predvsem popoldanskega s.p.. Sledi odprtje družbe z omejeno odgovornostjo (d.o.o.). Po pridobitvi vseh informacij sledi registracija podjetja na SPOT točki. Preberite več >>


Delna oprostitev plačila prispevkov ob odprtju prvega s.p.

Delna oprostitev plačila prispevkov ob odprtju prvega s.p.

Ob 1. vpisu v poslovni register je mogoče uveljavljati delno oprostitev plačila prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje za odprtje s.p. Kakšna je delna oprostitev v praksi, si lahko preberete v spodnjem prispevku. Preberite več >>

Koliko znašajo prispevki za s.p.?

Koliko znašajo prispevki za s.p.?

Na tem mestu si lahko ogledate stopnjo oziroma višino prispevkov za socialno varnost, ki jih mora davčnemu uradu mesečno plačevati vsak samostojni podjetnik. Podatki o višini prispevkov se že nekaj let avtomatsko oddajajo v sistem eDavki, kjer lahko zmeraj preverite svoje obveznosti. Preberite več >>

Obdavčitev d.o.o.

Obdavčitev d.o.o.

Družba z omejeno odgovornostjo (d.o.o.) je pravna oseba in je posledično obdavčena z davkom od dohodkov pravnih oseb (DDPO). Obdavčitev pravnih oseb ureja Zakon o davku od dohodka pravnih oseb (ZDDPO-2) in na njegovi podlagi izdani podzakonski predpisi. Na voljo je d.o.o. z dejanskimi stroški in d.o.o. z normiranimi stroški. Preberite več >>

S.p. za upokojence

S.p. za upokojence

Samostojni podjetnik lahko uveljavi pravico do pokojnine in tudi po upokojitvi nadaljuje s svojo dejavnostjo, za kar obstaja več načinov. Od delne pokojnine, do izplačevanja 20 odstotkov pokojnine oziroma do izplačevanja sorazmernega dela pokojnine. Preberite več >>

Ustanovitev s.p.

Ustanovitev s.p.

Ustanovitev s.p. je enostaven postopek, ki ga opravimo prek sistema VEM / SPOT. Koraki za ustanovitev "polnega" in "popoldanskega s.p." so zelo podobni, obstajajo pa razlike, predvsem kar se tiče plačevanja davkov in prispevkov. Preberite več >>

Odgovor strokovnjaka: Mladoletni ustanovitelj podjetja

Odgovor strokovnjaka: Mladoletni ustanovitelj podjetja

V tem članku se bomo ukvarjali z vprašanjem mladoletnosti kot ovire pri ustanavljanju podjetja. Pravo mladoletnega posameznika obravnava kot poslovno nesposobnega oz. delno sposobnega. V nadaljevanju preberite, kako to vpliva na mladoletnikovo željo po vstopu v podjetništvo. Preberite več >>

Odpirate podjetje? Pripravite se na davčno oddajo podatkov

Odpirate podjetje? Pripravite se na davčno oddajo podatkov

Pri samem postopku ustanovitve podjetja se bodoči podjetniki med drugim soočijo tudi z vprašanji o poslovnih prostorih, kapitalskih naložbah, povezanih osebah ipd. Odgovore na ta in še nekatera druga vprašanja je treba imeti že pri samem postopku ustanovitve s.p. ali druge oblike gospodarske družbe, ko se prvič oddaja davčne podatke. Preberite več >>

Odgovor strokovnjaka: Je popoldanski s.p. mogoč brez redne zaposlitve?

Odgovor strokovnjaka: Je popoldanski s.p. mogoč brez redne zaposlitve?

Tokratno rubriko smo posvetili odgovoru na vprašanje, ki nam ga stranke pogosto zastavljajo. Preverili smo, ali je mogoče odpreti popoldanski s.p., če oseba še ni zaposlena kje drugje. Preberite več >>

Izbira imena za vaše novo ustanovljeno podjetje

Izbira imena za vaše novo ustanovljeno podjetje

Končno ste se odločili, da boste ustanovili podjetje. Odlično, kako pa se bo vaše podjetje imenovalo? Pred registracijo vas čaka pomembna odločitev o poimenovanju podjetja. Preberite več >>

Oznake:

Brezplačne e-novice!
Vse za podjetje