Rubrika Iz prve roke

Rubrika Iz prve roke

Iz prve roke: Kaj bi moral vedeti vsak, preden se poda v podjetništvo?

Ker izkušnje iz prve roke največ štejejo, smo povprašali nekatere slovenske podjetnike, kaj bi moral po njihovem mnenju vedeti vsak, preden se poda v podjetništvo. Katere lastnosti odlikujejo uspešnega podjetnika in kakšna mora biti poslovna ideja, da ima potencial za uspeh?
Rubrika Iz prve roke

Rubrika Iz prve roke

Podjetništvo obsega najrazličnejše panoge, zato je težko dati neke splošne napotke za uspešno poslovanje. Vseeno pa obstajajo neke temeljne zakonitosti, ki se jih je smiselno držati.

Ker nam več kot teorija lahko povedo izkušnje iz prakse, smo za napotke vprašali nekatere že utečene slovenske podjetnike, ki so nam odgovorili na naslednja vprašanja:

  • Katere so tiste osebnostne lastnosti, ki naj bi jih imel uspešen podjetnik?
  • Kakšna mora biti poslovna ideja, da ima potencial za uspeh?
  • Katera je bila njihova največja lekcija na samostojni poti?

Marin Medak, podjetje Della Spina

Marin Medak je pred nekaj meseci z ekipo ustanovil podjetje Della Spina. Ta se ukvarja s spletno prodajo dioptrijskih očal. Izbrane 3 pare lahko stranka najprej 1 teden preizkuša na domu, preden se odloči za nakup.

Intervju o startupu Della Spina si lahko preberete na naslednji povezavi >>

Sicer pa to ni njegov prvi podjetniški podvig. Marin je tudi ustanovitelj trgovine Hobkey, ki se ukvarja s prodajo obeskov za ključe s športnimi motivi, deluje pa v več kot 36 državah po celem svetu.

Marin pravi, da je zelo pomembno, da pred vstopom v podjetništvo posameznik (s)pozna panogo, v kateri namerava delovati.

»Seveda obstajajo izjeme, ki uspejo tudi brez predhodno pridobljenega specifičnega znanja, vendar so možnosti za uspeh večje, če veš, kako stvari delujejo.«

Dodaja, da nikoli ne moreš vedeti vsega in da določene stvari spoznaš šele takrat, ko se z njimi soočiš pri samem poslovanju.

Marin Medak, ustanovitelj podjetja Della Spina (Vir: osebni arhiv)

Marin Medak, ustanovitelj podjetja Della Spina (Vir: osebni arhiv)

Osebnostne lastnosti, ki naj bi jih imel podjetnik?

»Samoiniciativnost, radovednost in vztrajnost. Ko si enkrat sam svoj mojster, delaš toliko in tisto, za kar se sam odločiš.«

Kakšna mora biti poslovna ideja, da ima potencial za uspeh?

»Mora biti zanimiva za druge, da bodo pripravljeni za storitev ali produkt plačati. Reševati mora problem ali imeti močno čustveno povezavo s potencialnimi strankami. Kot primer: kajakaški obeski, ki jih izdelujem, ne rešujejo nobenega problema, a jih ljudje še vedno radi kupijo, saj jih spominjajo na nekaj, kar radi počnejo, in se s tem lahko identificirajo.«

Katera je bila Marinova največja lekcija na samostojni poti?

»Pri Oivu, takrat najmanjšem polnilniku za iPhone na svetu (izdelek je bil leta 2014 predstavljen na Kickstarterju), smo naredili napako, da smo idejo predolgo skrivati pred javnostjo. Nismo zbirali povratnih informacij in kontaktov interesentov. Napake so bile popolnoma začetniške in danes mi ni jasno, kako smo jih lahko naredili. Na srečo smo se iz tega nekaj naučili in zaenkrat to znanje uspešno uporabljamo pri Della Spini.«

Primož Cigler, podjetje Rifuzl

Primož Cigler je skupaj z Manco Behrič ustanovitelj podjetja Rifuzl. Gre za prvo trgovino brez embalaže v Sloveniji, ki je bila realizirana v začetku tega leta.

Ob otvoritvi trgovine smo intervju objavili tudi na našem portalu >>

To pa ni prva Primoževa izkušnja s podjetništvom, saj se je vanj podal že nekaj let prej, leta 2013, ko sta s soustanoviteljem ustanovila podjetje Proteus Themes, pri čemer se ukvarjata s programiranjem in ustvarjata platforme za WordPress.

Primož je o podjetništvu povedal, da enostavnih zmag ni, saj je vsak podjetniški uspeh trdo prigaran.

»Včasih se morda zdi, kot da je nekdo imel zgolj srečo, vendar je za vsakim uspešno izpeljanim projektom vloženega veliko dela, znanja in izkušenj.«

Primož je skozi izkušnje ugotovil, da so začetki vedno težki, tudi če so razmere za lansiranje nekega produkta ali storitve na trg precej ugodne. Bodočim podjetnikom svetuje, naj bodo pripravljeni, da bodo morali za uspeh veliko delati. Meni pa, da se ti na dolgi rok vložen trud vedno obrestuje, če si vztrajen in če delaš pravo stvar.

Manca Behrič in Primož Cigler sta poskrbela za to, da smo dobili prvo trgovino brez embalaže v Sloveniji

Manca Behrič in Primož Cigler (Foto: Petra Kušar).

Osebnostne lastnosti, ki naj bi jih imel podjetnik?

Primož pravi, da je zelo pomembno, da imaš kot podjetnik dovolj poguma, da poskušaš narediti nekaj drugače. Vsaj v začetku poslovanja je treba velikokrat poprijeti za raznorazna dela in to ti mora predstavljati izziv.

»Pomembna je tudi vztrajnost, vendar moraš hkrati vedeti, kdaj ni več smiselno vztrajati. Če si nekaj poskusil že stokrat in še vedno ne deluje, je morda čas, da nekaj spremeniš. Pomembno je tudi, da si odprt za učenje, da budno spremljaš dogajanje okoli sebe; kaj ti pravijo stranke, trg. Da si pripravljen poslušati, se učiti in ne vztrajaš vedno pri svojem.«

Kakšna mora biti poslovna ideja, da ima potencial za uspeh?

Primož pravi, da odgovor na to vprašanje ni tako enostaven.

»Menim, da je najpomembnejše, da ujameš pravi trenutek določenega segmenta; da ujameš nek nov val, ki šele prihaja, vendar se množično še ne govori o neki stvari. V tem začetnem obdobju moraš verjeti sebi, da si na pravi poti. Biti moraš zadovoljen, tudi če imaš malo strank, a so te takšne, ki jim je mar zate.«

Največja lekcija na vajini samostojni poti?

»Delovanje na tovrstnem področju je še precej težji zalogaj, kot sva si predstavljala. Na začetku moraš stisniti zobe in narediti vse, kar je v tvoji moči. Ko prebrodiš prvih nekaj mesecev, postane lažje.«

Kar se tiče splošnega delovanja v podjetništvu, Primož vsem podjetnikom svetuje, naj vlagajo v svoje zaposlene, jih poslušajo in jim pomagajo s svojimi nasveti in izkušnjami.

Eva Štraser, podjetje Evegreen

Eva Štraser je soustanoviteljica podjetja Evegreen, ki se ukvarja z izdelavo bioplastike. Najbolj prepoznavni izdelek je njihov bio razgradljiv lonček za vrtnarjenje, povezujejo pa se tudi s slovenskimi in evropskimi podjetji in jim dobavljajo bioplastiko, ki predstavlja okolju prijazen nadomestek plastiki.

Intervju z Evo Štraser o podjetju Evegreen si lahko preberete na naslednji povezavi >>

Eva pravi, da bi moral vsak, preden se poda v podjetništvo, vedeti, da 80 % novonastalih podjetij propade. Večinoma naj bi bili razlogi finančne narave. Prav zato je smiselno, da posameznik postane čim bolj domač s financami. Tako se bodo njegove možnosti za uspeh povečale.

»Sama v preteklosti nisem imela stika s financami, sem pa domača v razvoju in pri t.i. materialih prihodnosti ter v različnih proizvodnih procesih le-teh, a se hitro priučiš. Vržen si v vodo; na tebi je, ali boš splaval ali potonil.«

Predstavnica podjetja Evegreen, Eva Štraser (Vir: Evegreen)

Predstavnica podjetja Evegreen, Eva Štraser (Vir: Evegreen)

Katere osebnostne lastnosti bi moral imeti podjetnik?

»Pripravite se na boleče zavrnitve, stalno kritiko (tudi s strani bližnjih), izredne finančne pritiske ter na neskončne delovnike – a če se najdete v tem, ste iz pravega testa.«

Kakšna poslovna ideja ima največje možnosti za uspeh?

»Ne iščite niš. Ustvarite novo poslovno kategorijo. Najbolje je, če za to, kar želite početi, še ni tržišča. Tako imate priložnost, da ga ustvarite.«

Evina največja lekcija na samostojni poti?

“Preizkušajte, testirajte trg in če vam ne uspe v prvo, poskusite še v drugo in v tretje. Podjetništvo je znanje, ki se ga lahko priučimo. Res pa je, da zahteva veliko samodiscipline.”

Morda vas zanima tudi sorodna vsebina
MP hub: Povezovanje Slovenije in Španije v industrijskem oblikovanju

MP hub: Povezovanje Slovenije in Španije v industrijskem oblikovanju

BigD Design & Innovation je podjetje, ki se ukvarja z industrijskim oblikovanjem. Ustanovitelj Adrian Larripa se je po študiju v Milanu vrnil na univerzo Navarra v Pamplono, kjer je začel s svetovanjem na področju industrijskega oblikovanja. Podjetje deluje deset let, v tem času pa so se specializirali za projekte LED svetil za turbine vetrnic. Z njimi sodeluje Anamarija Čuden, sicer “coworkerka” v MP hubu. Več >

Nejc Apšner: “Nobena juha ni tako vroča, kot se skuha. To je nekako osnoven recept.”

Nejc Apšner: “Nobena juha ni tako vroča, kot se skuha. To je nekako osnoven recept.”

Pred 13 leti je takoj po zaključenem študiju skočil v podjetniški svet, točneje v finančništvo. V vseh letih so se morali kar nekajkrat preoblikovati v skladu s trendi, ker če bi ostali v istem segmentu financ, jih danes ne bi bilo več, priznava. Nejc Apšner, soustanovitelj podjetja Nekster finance (zdajšnji Achilles op.a.), ki upravlja spletno platformo Nekster, pravi, da je rast podjetja potekala zelo generično. "Začeli smo z ničle, danes pa se lahko pohvalimo, da smo ena večjih slovenskih faktoring družb. Čeprav v resnici nismo več faktoring družba, ampak se pozicioniramo kot neke vrste “airbnb’ za investitorje in na drugi strani podjetja, ki jim na platformi omogočamo, da prihajajo do likvidnostnih sredstev na enostaven način." Več >

Kako vaš komunikacijski stil vpliva na vašo ekipo?

Kako vaš komunikacijski stil vpliva na vašo ekipo?

Reči, da dobra komunikacija na delovnem mestu vpliva na finančni rezultat, je resno podcenjevanje. Raziskave kažejo, da je povprečna ocenjena izguba na podjetje zaradi slabe interne komunikacije zelo velika. Več >

SparkLPG: “Program HardwareSTART je obliž na rano hardware startupov

SparkLPG: “Program HardwareSTART je obliž na rano hardware startupov

Za startup podjetja, ki razvijajo fizični produkt, je eden ključnih dejavnikov uspešnega razvoja povezovanje s podjetji iz t.i. hardware industrije. Ekipa SparkLPG, ki razvija avtoplinski sistem za novejša vozila z vbrizgavanjem tekoče faze avtoplina, se je vključila v pospeševalniški program HardwareSTART, ker bi brez podpore večjih podjetij projekt težko izpeljali, pravi direktor podjetja Simon Štrancar. Več >

Evegreen: HardwareSTART ponuja podporo močnega industrijskega partnerja

Evegreen: HardwareSTART ponuja podporo močnega industrijskega partnerja

Podjetje Evegreen razvija 100-odstotno bio-razgradljive, naravi prijazne materiale in izdelke na osnovi organskih odpadkov, ki jih proizvedejo različna industrijska in uvozna podjetja. Tako jih po eni strani razbremenijo stroškov z odpadki, po drugi pa nadomestijo del njihove ponudbe z zelenimi, inovativnimi izdelki. Do zdaj so pri ustvarjanju receptur uporabili že pšenično slamo, riževe in pšenične luščine ter odpad kave, njihov cilj pa je trgu ponuditi čim širšo paleto alternativnih produktov, ki bodo v naravi povsem razgradljivi. Ta misija jih je pripeljala tudi v pospeševalniški program HardwareSTART, ki ga v konzorciju izvajajo Dewesoft, Katapult in Zavod mladi podjetnik. Več >

Aleš Zorc, Agitron: V programu HardwareSTART dobiš več, kot pričakuješ

Aleš Zorc, Agitron: V programu HardwareSTART dobiš več, kot pričakuješ

V podjetju Agitron razvijajo napredne strojne in programske rešitve za podporo digitalizaciji fizičnih trgovin. Razvili so napravo, ki je nameščena na nakupovalni voziček in trgovcem daje podatke o gibanju kupcev po trgovini, na podlagi katerih trgovec določi postavitev artiklov in vrednost posamezne pozicije. Njihov drugi produkt pa je digitalna cenovka, ki trgovcem omogoča spreminjanje cen na daljavo, kupcu pa daje informacije o posameznem izdelku. Več >

Produkt startupa Microbium sam oceni kvaliteto vode

Produkt startupa Microbium sam oceni kvaliteto vode

Microbium je mlado podjetje, dejavno na področju detekcije in eliminacije mikrobov v industriji. Razvilo je avtomatiziran sistem za identifikacijo in štetje bakterij v vzorcih pitne vode, s tem pa omogočilo enostaven nadzor nad kvaliteto vode, brez laboratorijev in znanja mikrobiologije. Več >

Anže Miklavec: »V podjetništvu je pomembno, da si med prvimi pri zaznavanju novih trendov.«

Anže Miklavec: »V podjetništvu je pomembno, da si med prvimi pri zaznavanju novih trendov.«

Pri blagovnih znamkah EQUA in GOAT STORY gre za dve slovenski zgodbi o uspehu, ki sta plod istega podjetja. Dokazujeta, da se lahko inovativnost in težnja po stalnih izboljšavah bogato obrestujeta. Obe zgodbi sta namreč uspešni tudi v svetovnem merilu. Več >

Beesmetic – startup, ki se ukvarja z izdelavo medene kozmetike

Beesmetic – startup, ki se ukvarja z izdelavo medene kozmetike

Beesmetic je startup, ki ga sestavlja ekipa študentov. Ukvarja se z izdelavo naravne kozmetike iz čebeljih proizvodov, ki imajo zaradi bogate vsebnosti vitaminov, mineralov in antioksidantov številne pozitivne učinke na kožo. Več >

Marin Medak: “Cilje, postavljene za letošnje leto, smo konkretno presegli.”

Marin Medak: “Cilje, postavljene za letošnje leto, smo konkretno presegli.”

V začetku tega leta je Marin Medak z ekipo Gigodesign ustanovil startup Della Spina. Gre za optiko, ki ponuja kakovostna dioptrijska očala po ugodnih cenah. Posebnost je v tem, da lahko stranka tri pare očal en teden brezplačno preizkuša na domu, preden se odloči, če jih bo kupila. Kako optika posluje danes? Več >

Oznake:
© 2007-2025 Zavod mladi podjetnik, so.p. - Vse pravice pridržane |  Piškotki