
Poiskali smo odgovore na vprašanja, ki ste nam jih zastavili naši bralci.
Na osnovi 14. člena Stanovanjskega zakona, Uradni list RS, št. 69/03, kot je spremenjen in dopolnjen s 57/08, lahko v skladu s pogodbo, ki ureja medsebojna razmerja v zvezi z upravljanjem in rabo večstanovanjske hiše, etažni lastnik stanovanja uporablja svoje stanovanje za opravljanje dovoljene dejavnosti v delu stanovanja.
Etažni lastnik lahko uporablja stanovanje v skladu z določbami tega zakona tudi za opravljanje dejavnosti v delu stanovanja. Če ta dejavnost ne moti stanovalcev pri mirni rabi stanovanj in ne povzroča čezmerne obremenitve skupnih delov večstanovanjske stavbe.
Za opravljanje dejavnosti iz prvega odstavka mora etažni lastnik pridobiti soglasja solastnikov, ki imajo več kakor tri četrtine solastniških deležev. Vključujoč soglasja etažnih lastnikov vseh posameznih delov, katerih zidovi ali stropi mejijo z njegovo stanovanjsko enoto. Ob začetku opravljanja dejavnosti v delu stanovanja mora etažni lastnik o tem obvestiti upravnika. V primeru, da etažni lastnik opravlja dejavnost v delu stanovanja v nasprotju s prvim in tretjim odstavkom, mu stanovanjski inšpektor prepove opravljanje te dejavnosti.
Pravica opravljati dejavnost v delu stanovanja ne preide na pravnega naslednika v primeru prenosa etažne lastnine.
Določbe tega člena se smiselno uporabljajo tudi za najemnika stanovanja, ki za opravljanje dejavnosti potrebuje tudi pisno dovoljenje lastnika stanovanja. Zakonodajalec je sprejel tako rešitev z namenom, da si tisti, ki sam uporablja stanovanje, lahko s samozaposlitvijo v delu svojega stanovanja ustvari pogoje za opravljanje dovoljene dejavnosti, ki ne sme motiti ostalih lastnikov v mirni rabi stanovanja in povzročati nesorazmernih stroškov. Bistveno je, da z opravljanjem dovoljene dejavnosti lastnik stanovanja ali njegov najemnik ne ogrozi primarne bivanjske funkcije stanovanja, kar pomeni, da stanovanje še zmeraj ohranja stanovanjsko funkcijo.
Za razumevanje vsebin stanovanjskega zakona, ki se nanašajo na rabo stanovanj v večstanovanjskih stavbah, je treba razjasniti:
- kaj je bivanje v smislu stanovanjske rabe prostora
- kaj je bivanje v smislu poslovne dejavnosti
14. člen stanovanjskega zakona se nanaša na etažnega lastnika, ki v stanovanju trajno biva. Hkrati pa v delu stanovanja opravlja dovoljeno dejavnost. Poleg tega mora s tem soglašati večina etažnih lastnikov. Z opravljanjem te dejavnosti pa etažni lastnik ne sme motiti ostalih stanovalcev pri mirni rabi stanovanj in povzročati prekomernih stroškov obratovanja in vzdrževanja skupnih delov večstanovanjske stavbe.
Vabljeni tudi k branju članka Opravljanje dejavnosti v stanovanju.
Vir: Verlag Dashöfer