Bodite iskreni, a hkrati tudi empatični in neposredni
Temelj učinkovitega vodenja je iskrenost v popolnem ravnovesju z empatičnostjo in neposrednostjo. To pomeni, da ste v svoji komunikaciji odkriti in pregledni, hkrati pa se vživite v občutke in poglede članov svoje ekipe. Izogibanje težkim pogovorom lahko dolgoročno povzroči večje težave, spodkopava zaupanje in medsebojno spoštovanje – in, odkrito povedano, vsem zapravlja čas. Vključitev iskrenosti v vaš slog vodenja je lahko za marsikoga izziv, še posebej, če ste po naravi zadržana oseba, vendar dejstvo je, da je izplačilo vredno truda. Prizadevajte si, da boste zadeve reševali neposredno in takoj, pri čemer ne pozabite, da je iskrenost najvišja oblika integritete. Z negovanjem odprtega in preglednega okolja boste v svoji ekipi spodbujali kulturo zaupanja in spoštovanja.
Gradite zaupanje skozi osebni stik
Poštenost na delovnem mestu je pomembna, a hkrati je dobro delati tudi na zaupanju in osebnemu odnosu s člani svoje ekipe. Vzemite si čas za nestrukturirana druženja s člani svoje ekipe, ki nudijo priložnost za pristno povezanost, ki presega zgolj razprave o delu. Aktivno poslušajte pogovor in v njem sodelujte. Spoznajte svoje sodelavce! Vsi smo ljudje s svojimi željami, skrbmi in izkušnjami in prav povezovanje na tej osebni ravni je najboljši način, da pokažete, da vam je zanje mar. Sčasoma ta pristop spodbuja občutek pripadnosti in krepi zavezanost ekipe k doseganju skupnih ciljev. Vzpostavitev močnih odnosov z vašo ekipo ne bo samo izboljšala morale ekipe, ampak vam bo tudi omogočila, da boste bolje razumeli edinstvene prednosti in slabosti vseh.
Spodbujajte odprto in iskreno dvosmerno komunikacijo
Spodbujanje odprte in iskrene dvosmerne komunikacije je naslednji del vodstvene uganke. Vzpostavite kulturo, v kateri se člani ekipe počutijo dovolj udobno, da lahko delijo svoje misli, pomisleke in ideje brez strahu pred posledicami. Kot vodja aktivno iščite povratne informacije svoje ekipe. Upoštevajte njihove predloge, kadar je to primerno, kar jim bo dokazalo, da je njihov glas pomemben. Poleg tega ustvarite več možnih kanalov za odprt dialog, kot so na primer redni (kratki) sestanki ali pa priskrbite skrinjice za anonimne predloge. S tovrstnim načinom komuniciranja boste hitro prišli do izboljšanega reševanja problemov in boljše timske dinamike, dolgoročno pa bo to postavilo temelje za bolj inovativno podjetje.
Svoji ekipi dopustite več avtonomije
Dober vodja razume, kako pomembno je dati svoji ekipi avtonomijo in jim omogočiti, da se na svoj način prilagodijo svojim vlogam. Zaupajte članom svoje ekipe, da bodo prevzeli odgovornost nad svojimi nalogami ter jih opolnomočite za sprejemanje odločitev. To lahko na primer storite tako, da jim omogočite prilagodljiv delovni čas ali pa jim ponudite možnost dela na daljavo. Če svoji ekipi dovolite, da si sama sestavi urnik, ki ji ustreza, boste pomagali ustvariti kulturo na delovnem mestu, ki daje prednost zdravemu ravnovesju med poklicnim in zasebnim življenjem. In zaposleni, ki čutijo podporo v zasebnem življenju, bodo bolj verjetno produktivni in angažirani pri delu. Lahko izberete tudi kakšen drugačen način, a vedite, da če boste zaposlenim omogočili neodvisnost in prilagodljivost, boste posledično izboljšali njihovo zvestobo in motivacijo ter na ta način zgradili ekipo, ki bo zavezana uspehu podjetja.
Podpirajte rast in razvoj članov ekipe
Kot vodja vaša odgovornost presega vsakodnevne operacije; vlagati morate tudi v rast in razvoj članov vaše ekipe. Ugotovite njihove prednosti, slabosti in karierne želje, da jim pomagate doseči svoj polni potencial. Spodbujajte nenehno učenje in strokovni razvoj z zagotavljanjem priložnosti za usposabljanje in krepitev spretnosti. Ali poznate znani citat, ki se glasi: “Kaj če bomo ljudi usposobili, nato pa nas bodo zapustili in odšli delat v drugo podjetje?”, na kar je odgovor: “Kaj če jih ne bomo usposobili in bodo ostali pri nas?” Težava je torej v tem, da nobeno podjetje ne more doseči svojega polnega potenciala, ne da bi svoje osebje usposobilo za doseganje celotnega potenciala. Ko vlagate v rast svoje ekipe, gradite zvesto in predano delovno silo, ki bo znatno prispevala k uspehu organizacije. Torej sprejmite miselnost, da je bolje usposobiti ljudi, da bodo tako dobri, da bodo morda odšli zaradi drugih priložnosti, namesto da zanemarite svojo rast in vaši zaposleni ostanejo v vlogah, ki jih ne izpolnjujejo.
Skorajda vsak poslovnež razmišlja o tem, kako bi izboljšal svojo produktivnost na delovnem mestu in tako pridobil več časa za naloge, ki ga veselijo ali prinesejo največji dobiček. Preberite si nekaj enostavnih nasvetov in postanite bolj učinkoviti pri svojem delu >>
Vir: Entrepreneur.com