Pravni fokus: Tehnologija blockchain

Tehnologija veriženja blokov, ki jo poznamo kot tehnologijo Blockchain, je ena izmed največjih tehnoloških inovacij. Tehnologija, ki bo po mnenju številnih strokovnjakov prinesla drugo internetno revolucijo, bo korenito spremenila sklepanje poslov in delovanje podjetij.
Pravni fokus Tehnologija blockchain

Tehnologija blockchains (Vir: Pixabay)

Tehnologija veriženja blokov se je razvila s prodorom spletne valute Bitcoin. Kot prva spletna valuta na trgu, je Bitcoin s svojim prihodom prevetril obstoječ način investiranja in razmišljanja o denarju. Bitcoin se je od drugih ponudnikov razlikoval v tem, da je ustanovitelj Nakamoto predlagal, da bi izgradili verigo povezanih algoritmov, na katerih bi bile shranjene vse veljavne transakcije.

Kaj je tehnologija blockchain?

Tehnologija temelji na veriženju neprodornih algoritmov, na katerih je zapisana vsota podatkov o neki transakciji – lahko gre za prenos zneska, izvršljivo pogodbo ali prenos drugih podatkov. Vsaka transakcija dobi svoj blok – algoritem, ki se postavi v vrsto z drugimi algoritmi in tako tvori sistem verige blokov, ki prenaša informacije o valuti, njeni vrednosti, nekdanjih in sedanjih lastnikih. Z novo tehnologijo veriženja blokov zato prihajajo novi koncepti, med njimi tudi t.i. pametne pogodbe (ang. Smart contracts), ki bodo močno vplivale na sklepanje poslov.

Kaj so public ledger, hash, nodes in rudarjenje, oziroma mining?

  • Transakcije se izmenjujejo in beležijo na veliki javni mreži, oziroma javnem dnevniku, ki ga imenjujemo tudi public ledger. Ta služi kot register zapisov in informacij. Po tej mreži potujejo bloki, na katerih je zapisana vsebina transakcije.
  • Z bloki lahko upravljajo tisti, ki imajo ustrezen digitalni prstni odtis, ang. hash, ki je po naravi zelo podoben kvalificiranim digitalnim potrdilom spletnih bank. Hash je bistven element elektronskega preverjanja resničnosti podatkov, saj služi kot neke vrste ključ.
  • To, da se informacije hranijo pri vseh uporabnikih omogoča tehnologija nodes. Nodes so ločeni algoritmi, ki se ne izmenjujejo med uporabniki, kot se bloki, ampak ostanejo pri vsakem posameznem uporabniku, ter preverjajo avtentičnost vhodnih in izhodnih blokov.
  • Rudarjenje oziroma mining je postopek, ko nekateri izmed uporabnikov, ki premorejo ustrezno opremo in znanje, z reševanjem algoritmov ustvarjajo nove konce verige. Ko uporabnik, oziroma njegov računalnik najde ustrezno vrednost, pošlje predlog bloka ostalim uporabnikom v potrditev. To je še en korak v zagotavljanju varnosti trgovanja s spletnimi valutami, saj prepreči, da bi se bloki podvajali. Ker je rudarjenje zahtevno za uporabnika in za njegov računalnik, se mu trud povrne tako, da za nagrado prejme nekaj kovančkov spletne valute.

Razmišljaš o ICO kampanji? Pridruži se mentorskemu programu ICOrelator!

Ali je tehnologija blockchain varna in vzdržna?

Tehnologija veriženja blokov (blockchain) uporabnikom omogoča, da na preprost način preverijo, kateri podatki so pristni, kdo je njihov lastnik in iz kje izvirajo, saj so vse te informacije vsebovane v zapisanem algoritmu.

Prve ponudbe kovancev letos zbrale več kot 1,3 milijarde dolarjev

V tem se bistveno razlikuje od drugih digitalnih vsebin in načinov prenosa podatkov. Problem drugih digitalnih vsebin je ta, da ni mogoče razložiti med izvirnikom in originalom. Saj je digitalna kopija povsem enaka. Tudi v svetu digitalnih valut se je pojavil problem dvojne uporabe istega kovančka. Sistem veriženja blokov to rešuje tako, da se informacije o vseh transakcijah hranijo pri vseh uporabnikih. Zato se vsakič, ko se v sistemu pojavi neskladje, sproži nekakšen rdeč alarm. Sistem zazna, da se je pojavil vsiljivec in neveljavno transakcijo razveljavi.

Glavni pomislek, ki se pojavlja med kupci spletnih valut je dejstvo, da valute ne nadzoruje nobena centralna avtoriteta. Navajeni smo, da stabilnost evra, dolarja in drugih valut nadzorujejo centralne banke pod budnim očesom države. Pri spletnih valutah pa te centralne avtoritete ni. Zato ni nobene oblasti, ki bi izvrševala uravnovešen nadzor v javnem interesu. Zagovorniki spletnih valut in tega, da se moderno poslovanje prepusti tehnologiji veriženja blokov trdijo, da je t.i. peer to peer nadzor enako varen, kot sistem centralne banke. To namreč narekuje že sama narava tehnologije. Ideja, da vsi uporabniki zaznajo napake v sistemu, omogoča, da pri transakcijah ne pride do prevar.

Kakšne so razsežnosti tehnologije veriženja blokov?

V prihodnosti lahko pričakujemo številne spremembe na področju poslovanja zaradi tehnologije veriženja blokov, ki bo korenito spremenila sklepanje pogodb in vsakdanje transakcije. Nekatere izmed sprememb, ki jih lahko pričakujemo so naslednje:

  • t.i. pametna pogodba (ang. smart contract) je pogodba, ki je v celoti napisana na verigi blokov. To pomeni, da se bodo pogoji, zapisani na algoritmu izvršili samodejno z nekim sprožilnim momentom. Brez posrednikov in vpletanja tretjih oseb. Pametna pogodba omogoča sklepanje sočasnih multilateralnih poslov (Multi-Signatory oz. Multi-Party Smart Contract). Pogodba se nato prilagaja zunanjim dejavnikom in se sproti izvršuje avtomatično. Takoj ko se izpolnijo posamezni pogodbeni pogoji. V konkretnem primeru to pomeni: dobava, plačilo obroka, uveljavljanje garancije itd.
  • Pri ekonomiji delitve (ang. sharing economy), primera iz prakse sta podjetji Airbnb ali Uber, bi se lahko uporabniki dogovorili neposredno s ponudniki. Brez posrednikov in provizij spletnih platform. Zapis na blockchains bi omogočil, da je zadeva še dodatno varna, saj bi se lahko npr. obstoj nekega stanovanja preveril v zemljiški knjigi. Podobno bi lahko pri igrah na srečo igralci stavili neposredno med seboj, na princip podoben pametni pogodbi.
  • Tehnologija bi se lahko uporabljala tudi pri volitvah in referendumih. S pomočjo digitalnega odtisa bi vsak oddal svoj glas od doma.
  • Številne spremembe je mogoče pričakovati tudi na področju avtorskega prava, javni upravi in vsesplošni zakonodaji, ki bo morala predvidevati vpliv nove tehnologije veriženja blokov na vsa področja življenja.

Odgovor strokovnjaka: Kako je obdavčeno poslovanje s kriptovalutami

Morda vas zanima tudi sorodna vsebina
Z blockchainom do lastne sončne elektrarne?

Z blockchainom do lastne sončne elektrarne?

Pred slabim letom dni je zaživela prva energetska tržnica SunContract, ki temelji na tehnologiji veriženja blokov ali blockchaina. Danes ima slovensko podjetje sklenjenih že za milijon evrov pogodb na področju nakupa in prodaje električne energije ter realiziranih za več sto tisoč evrov naročil za izdelavo sončnih elektrarn in toplotnih črpalk. Preberite več >>

Zakaj uveljavljena podjetja ne posegajo po množičnem financiranju?

Zakaj uveljavljena podjetja ne posegajo po množičnem financiranju?

Lahko pretresi na področju kriptovalut in kriptožetonov ponovno prebudijo zanimanje za množično financiranje na platformah, kot sta Kickstarter in Indiegogo? Preberite več >>

Je TAIA prevajalska rešitev za 21. stoletje?

Je TAIA prevajalska rešitev za 21. stoletje?

Konec oktobra je skupina prevajalskih strokovnjakov, uspešnih podjetnikov in blockchain svetovalcev predstavila prevajalsko platformo TAIA. Z uporabo umetne inteligence bo trajanje prevajanja prepolovljeno. Preberite več >>

Slovenija kot aktivna članica European Blockchain HUB

Slovenija kot aktivna članica European Blockchain HUB

Z organizacijo konzorcija European Blockchain HUB je Slovenija naznanila vodilno vlogo pri globalnem povezovanju vlad, stroke, podjetij, tehnologij, poslovnih eko-sistemov, raziskovalcev in ustvarjalcev na področju blockchain tehnologije. Preberite več >>

Bitnik – od bitcoin bankomatov do lokalne menjave kriptovalut

Bitnik – od bitcoin bankomatov do lokalne menjave kriptovalut

Podjetje Bitnik že od leta 2014 deluje na področju kriptovalut in tehnologije veriženja blokov. Njihova osnovna dejavnost je povezana z menjavo in nakupovanjem kriptovalut, obenem pa želijo širši javnosti čim bolje predstaviti svet kriptovalut in povezanih tehnologij. Preberite več >>

0xcert prepričal vlagatelje širom sveta

0xcert prepričal vlagatelje širom sveta

Slovensko podjetje Oxcert, ki je razvilo prvi protokol za upravljanje nedenarnih sredstev na blockchainu, je s prodajo kriptožetonov zbralo 10 milijonov dolarjev. Preberite več >>

Lahko SunContract sproži energetsko revolucijo?

Lahko SunContract sproži energetsko revolucijo?

Z uporabo platforme SunContract lahko uporabniki dostopajo do električne energije po nižji ceni. Gre za produkt slovenskega znanja, ki temelji na blockchain tehnologiji. Preberite več >>

S predavanjem Nika Slavniča se je zaključil prvi program ICOrelator

S predavanjem Nika Slavniča se je zaključil prvi program ICOrelator

V sredo, 20. junija 2018, se je s predavanjem Nika Slavniča zaključil večmesečni brezplačni mentorski program ICOrelator v organizaciji Tehnološkega parka Ljubljana, IRP (Tovarna podjemov) in Zavoda mladi podjetnik, z vsebinsko podporo Blockchain Think Tanka, Bitcoin društva Slovenije in podjetja Bitnik. Rezultati programa so vzpodbudni, odzivi udeležencev, tako mentorjev kot podjetniških ekip, pa pozitivni. Preberite več >>

Bo Slovenija ostala privlačno okolje za blockchain projekte?

Bo Slovenija ostala privlačno okolje za blockchain projekte?

Vlada Republike Slovenije je konec maja sprejela Akcijski načrt glede blockchain tehnologije. "Med državami EU že poteka tekma, katera bo svoje okolje naredila najbolj privlačno za blockchain projekte," pojasnjuje slovenski strokovnjak za blockchain tehnologijo, dr. Peter Merc. Preberite več >>

Kolumna: insajderski pogled iz kripto industrije

Kolumna: insajderski pogled iz kripto industrije

Po podatkih Coindeska je bilo v prvih treh mesecih letošnjega leta s primarnimi izdajami kripto žetonov (ICO) zbranih za 6,3 mrd USD sredstev. Ta znesek presega vsoto vseh zbranih sredstev v letu 2017. Samo v januarju so slovenski ICO projekti (CargoX, X8Currency, InsurePal, Origin Trail in ostali) zbrali za več kot 50 mio EUR sredstev. Ponudba na kripto trgu v obliki ICO projektov torej obstaja, prav tako obstaja povpraševanje (investitorji). Površen opazovalec ICO industrije bi lahko na osnovi prej navedenih dejstev hitro sklepal, da je svoj ICO vedno lažje izpeljati. Ali je res tako? Preberite več >>

Oznake:, ,

Brezplačne e-novice!
Vse za podjetje