MP intervju: Viljem Ambrožič, čistilni servis Kapljica

MP intervju: Čistilni servis Kapljica, Viljem Ambrožič s. p.

MP intervju: Viljem Ambrožič, čistilni servis Kapljica

Čistilni servis Kapljica strankam nudi vse vrste čiščenja, osredotočili so se na trg globinskih čiščenj. Njihove glavne komperativne prednosti so izredna fleksibilnost, dobra vpetost v slovensko gospodarstvo, ekološka osveščenost ter učinkovito trženje.
MP intervju: Viljem Ambrožič, čistilni servis Kapljica

MP intervju: Čistilni servis Kapljica, Viljem Ambrožič s. p.

Kako bi z 2 stavkoma opisal svojo dejavnost in katere so tvoje komperativne prednosti?

Enostavno opravljamo vse vrste čiščenja, posebej pa smo se osredotočili na trg globinskih čiščenj. Postavljamo družbeno in okoljsko odgovorno podjetje, ki s svojim poslovanjem pozitivno vpliva na naravne vire in vzpodbuja ekološko ravnanje posameznikov in podjetij. Vse to pa gradimo na temelju pozitivnega ter poštenega odnosa do dela, do zaposlenih ter do vseh poslovnih partnerjev.

Naše glavne komperativne prednosti so predvsem izredna fleksibilnost, dobra vpetost v slovensko gospodarstvo, ekološka osveščenost ter učinkovito trženje.

Kako si prišel do ideje?

Nekoč, davno v otroških letih, se spominjam sprehoda z družino po Radovljici, mojem domačem mestu. Mogoče se tega dneva tako živo spominjam še danes, ker je bil to verjetno prvi dan v mojem življenju, ko sem prvič točno vedel, kaj hočem postati ko bom “velik”. Takrat pri starosti mogoče okoli 5 let sem si izjemno želel postati kralj. Starši se še danes spominjajo, kako vneto sem govoril, kako bo dobro, ko bodo morali vsi ubogati mene, jaz pa bom lahko počel kar koli in kadar koli bom hotel, imel vse igrače, prestol, grad, konje idr. Verjetno se jima je zdela moja ideja precej nemogoča, meni pa je še danes všeč.

Verjetno me je ta odločitev vodila na poti mojega življenja. Ko sem bil že malo večji, sem začel ugotavljati, da se kralji v današnjem času imenujejo podjetniki, tako se že od srednje šole naprej izobražujem z namenom, da postanem najboljši podjetnik.

Potem pa se je moja vizija v času fakultete še izostrila in od takrat naprej vem, da če resnično želim postati kraj, ni dovolj le to, da vzpostavim lastno podjetje, potrebno je postaviti podjetje, ki bo ustvarjalo množico uspešnih podjetij. Zaradi tega je bila odločitev, ko je prišel pravi čas, otročje lahka. Postaviti franšizno podjetje. Čiščenje pa je le posel, ki je trenutno najboljši na svetu za razvoj franšiznega sistema.

Spletna stran Čistilni servis Kapljica, Viljem Ambrožič s. p.
Starost 26 let
Dejavnost Čiščenje stavb
Pravna oblika Samostojni podjetnik
Število sodelavcev 4

* predvideni prihodki od prodaje za 2010.

Kaj tebi v podjetništvu daje energijo in motivacijo?

Tega pa resnično ne manjka. Predvsem me motivira misel na to, da s svojim početjem še sedaj pozitivno vplivam na življenja ljudi, ki so neposredno ali posredno vpleteni v naš poslovni proces. Nekaj najlepšega, kar se mi je zgodilo, odkar imam podjetje je, da mi je ena od zaposlenih povedala, da je delo pri nas najboljša služba v njenem življenj ter, da je izjemno hvaležna, da lahko dela za nas. Sploh ne najdem besed, ki bi opisale ta izjemen občutek.

Mogoče pa največ energije prihaja iz želje po pozitivnem vtisu, ki ga želim pustiti svetu. Resnično menim, da imajo velika podjetja dandanes največji vpliv na svet. Žalostno pa je dejstvo, da si zelo malo današnjih velikih podjetij resnično prizadeva za pozitiven vtis na svet.  Ampak hej, zato smo tu, da stvari vzamemo v svoje roke in spremenimo stvari na bolje, mar ne?

S katerimi problemi si se soočal na začetku svoje podjetniške poti?

Kot podjetnik mislim, da si ne smem privoščiti govoriti o problemih. Problemi obstajajo v službah, ko nimamo moči, da bi vplivali na stvari. V lastnem podjetju pa lahko govorim samo o izzivih, za katere je potrebno poiskati rešitve. Če je izziv prevelik, lahko poiščemo pot naokrog.

Eden izmed večjih izzivov pa je zagotovo premagovanje lastnih omejitev in osebna rast. Moje prepričanje je, da je dovolj, da se moramo bojevati na trgu, zakaj bi se morali bojevati še sami s seboj?

Si se podjetništva lotil načrtno (poslovni načrt; analiza panoge, konkurence) ali je bila to  spontana odločitev?

Kljub temu, da si lastno podjetje želim že od nekdaj, je bila odločitev za brezpogojen vstop v svet podjetništva popolnoma spontana. Svojo takratno službo sem pustil sredi delovnega časa, po še enem nesmiselnem sporu 11. 8., 18. 8. 2008 pa je bilo podjetje že ustanovljeno.

Izdelava poslovnega načrt se mi je v tistem trenutku zdela popolnoma nesmiselna, saj bi večina temeljila na ugibanju. Najprej sem se lotil prodaje, potem pa sem na podlagi naročil usmerjal podjetje in kupoval potrebno opremo. To se je na začetku izkazalo za izjemno učinkovito. Sedaj pa, ko imamo realne podatke o trgu, konkurenci, prodaji, stroških itd., lahko izdelamo zelo realen poslovni načrt.

Kaj je ključ do uspeha v tvoji panogi?

Izstopi iz množice.

Ne pozabite tudi na ostale MP intervjuje!

Če bi lahko začel še enkrat, katerih napak ne bi ponovil?

Če bi lahko začel še enkrat, bi se zadeve, brez dvoma, lotil na enak način. Res pa je, da bi sedaj imel za seboj že 2 leti izkušenj in neprimerno večjo vero vase. Zato bodo naslednja podjetja zrasla še hitreje.

Kakšni so obeti tvoje nadaljnje podjetniške poti?

Za vedno bom ostal podjetnik.

Nasvet tistim, ki podjetniki šele postajajo.

Svoboda je neprecenljiva.

Kakšni so tvoji enoletni in petletni načrti?

V letu 2011 bomo imeli poslovalnice po celotni Sloveniji in v Celovcu v Avstriji. Ne vem sicer točno, kako daleč bomo prišli do leta 2016. Do leta 2025 pa želimo doseči 5-% tržni delež v vsaki od držav članic EU.

Je biti podjetnik glede na starost in glede na relativno zasičenost trga dandanes težko?

Večino časa je zelo zabavno. Včasih pa pridejo časi, ko se preprosto moraš spomniti, zakaj si se sploh lotil tega. Sicer bi bilo res dandanes biti podjetnik težko.

Morda vas zanima tudi sorodna vsebina
MP hub: Povezovanje Slovenije in Španije v industrijskem oblikovanju

MP hub: Povezovanje Slovenije in Španije v industrijskem oblikovanju

BigD Design & Innovation je podjetje, ki se ukvarja z industrijskim oblikovanjem. Ustanovitelj Adrian Larripa se je po študiju v Milanu vrnil na univerzo Navarra v Pamplono, kjer je začel s svetovanjem na področju industrijskega oblikovanja. Podjetje deluje deset let, v tem času pa so se specializirali za projekte LED svetil za turbine vetrnic. Z njimi sodeluje Anamarija Čuden, sicer “coworkerka” v MP hubu. Več >

Nejc Apšner: “Nobena juha ni tako vroča, kot se skuha. To je nekako osnoven recept.”

Nejc Apšner: “Nobena juha ni tako vroča, kot se skuha. To je nekako osnoven recept.”

Pred 13 leti je takoj po zaključenem študiju skočil v podjetniški svet, točneje v finančništvo. V vseh letih so se morali kar nekajkrat preoblikovati v skladu s trendi, ker če bi ostali v istem segmentu financ, jih danes ne bi bilo več, priznava. Nejc Apšner, soustanovitelj podjetja Nekster finance (zdajšnji Achilles op.a.), ki upravlja spletno platformo Nekster, pravi, da je rast podjetja potekala zelo generično. "Začeli smo z ničle, danes pa se lahko pohvalimo, da smo ena večjih slovenskih faktoring družb. Čeprav v resnici nismo več faktoring družba, ampak se pozicioniramo kot neke vrste “airbnb’ za investitorje in na drugi strani podjetja, ki jim na platformi omogočamo, da prihajajo do likvidnostnih sredstev na enostaven način." Več >

Kako vaš komunikacijski stil vpliva na vašo ekipo?

Kako vaš komunikacijski stil vpliva na vašo ekipo?

Reči, da dobra komunikacija na delovnem mestu vpliva na finančni rezultat, je resno podcenjevanje. Raziskave kažejo, da je povprečna ocenjena izguba na podjetje zaradi slabe interne komunikacije zelo velika. Več >

SparkLPG: “Program HardwareSTART je obliž na rano hardware startupov

SparkLPG: “Program HardwareSTART je obliž na rano hardware startupov

Za startup podjetja, ki razvijajo fizični produkt, je eden ključnih dejavnikov uspešnega razvoja povezovanje s podjetji iz t.i. hardware industrije. Ekipa SparkLPG, ki razvija avtoplinski sistem za novejša vozila z vbrizgavanjem tekoče faze avtoplina, se je vključila v pospeševalniški program HardwareSTART, ker bi brez podpore večjih podjetij projekt težko izpeljali, pravi direktor podjetja Simon Štrancar. Več >

Evegreen: HardwareSTART ponuja podporo močnega industrijskega partnerja

Evegreen: HardwareSTART ponuja podporo močnega industrijskega partnerja

Podjetje Evegreen razvija 100-odstotno bio-razgradljive, naravi prijazne materiale in izdelke na osnovi organskih odpadkov, ki jih proizvedejo različna industrijska in uvozna podjetja. Tako jih po eni strani razbremenijo stroškov z odpadki, po drugi pa nadomestijo del njihove ponudbe z zelenimi, inovativnimi izdelki. Do zdaj so pri ustvarjanju receptur uporabili že pšenično slamo, riževe in pšenične luščine ter odpad kave, njihov cilj pa je trgu ponuditi čim širšo paleto alternativnih produktov, ki bodo v naravi povsem razgradljivi. Ta misija jih je pripeljala tudi v pospeševalniški program HardwareSTART, ki ga v konzorciju izvajajo Dewesoft, Katapult in Zavod mladi podjetnik. Več >

Aleš Zorc, Agitron: V programu HardwareSTART dobiš več, kot pričakuješ

Aleš Zorc, Agitron: V programu HardwareSTART dobiš več, kot pričakuješ

V podjetju Agitron razvijajo napredne strojne in programske rešitve za podporo digitalizaciji fizičnih trgovin. Razvili so napravo, ki je nameščena na nakupovalni voziček in trgovcem daje podatke o gibanju kupcev po trgovini, na podlagi katerih trgovec določi postavitev artiklov in vrednost posamezne pozicije. Njihov drugi produkt pa je digitalna cenovka, ki trgovcem omogoča spreminjanje cen na daljavo, kupcu pa daje informacije o posameznem izdelku. Več >

Produkt startupa Microbium sam oceni kvaliteto vode

Produkt startupa Microbium sam oceni kvaliteto vode

Microbium je mlado podjetje, dejavno na področju detekcije in eliminacije mikrobov v industriji. Razvilo je avtomatiziran sistem za identifikacijo in štetje bakterij v vzorcih pitne vode, s tem pa omogočilo enostaven nadzor nad kvaliteto vode, brez laboratorijev in znanja mikrobiologije. Več >

Anže Miklavec: »V podjetništvu je pomembno, da si med prvimi pri zaznavanju novih trendov.«

Anže Miklavec: »V podjetništvu je pomembno, da si med prvimi pri zaznavanju novih trendov.«

Pri blagovnih znamkah EQUA in GOAT STORY gre za dve slovenski zgodbi o uspehu, ki sta plod istega podjetja. Dokazujeta, da se lahko inovativnost in težnja po stalnih izboljšavah bogato obrestujeta. Obe zgodbi sta namreč uspešni tudi v svetovnem merilu. Več >

Beesmetic – startup, ki se ukvarja z izdelavo medene kozmetike

Beesmetic – startup, ki se ukvarja z izdelavo medene kozmetike

Beesmetic je startup, ki ga sestavlja ekipa študentov. Ukvarja se z izdelavo naravne kozmetike iz čebeljih proizvodov, ki imajo zaradi bogate vsebnosti vitaminov, mineralov in antioksidantov številne pozitivne učinke na kožo. Več >

Marin Medak: “Cilje, postavljene za letošnje leto, smo konkretno presegli.”

Marin Medak: “Cilje, postavljene za letošnje leto, smo konkretno presegli.”

V začetku tega leta je Marin Medak z ekipo Gigodesign ustanovil startup Della Spina. Gre za optiko, ki ponuja kakovostna dioptrijska očala po ugodnih cenah. Posebnost je v tem, da lahko stranka tri pare očal en teden brezplačno preizkuša na domu, preden se odloči, če jih bo kupila. Kako optika posluje danes? Več >

Oznake:
© 2007-2025 Zavod mladi podjetnik, so.p. - Vse pravice pridržane |  Piškotki