Matej Žagar – mimateam
Kako bi z 2 stavkoma opisal svojo dejavnost in katere so tvoje komparativne prednosti?
Ukvarjam se z izdelavo spletnih strani, poslovnih aplikacij, optimizacijo, s programiranjem, skratka z vsem, kar je povezano s spletom. Moja prednost je predvsem profesionalen in pošten odnos do strank in do ljudi s katerimi sodelujem, kar le-ti zelo cenijo.
Kako si prišel do ideje?
Ideja o lastnem podjetju je nastajala že v otroštvu in rani mladosti. Nikoli pa si nisem mislil, da bom svoje podjetje imel že zares tako kmalu, v bistvu že v času študija. Želja biti samostojen, neodvisen, uresničevati svoje sanje in izziv, ki ga predstavlja podjetništvo, sta neprecenljiva.
Kaj tebi v podjetništvu daje energijo in motivacijo?
Predvsem to, da lahko počnem tisto, kar si res želim. Moj hobi je dejansko postal tudi moja služba. Ustvarjati nekaj novega, biti samostojen, predvsem pa to, da nikoli ne veš, kaj bo prinesel jutrišnji dan. Ali se bo jutri morda porodila prava ideja?
S katerimi problemi si se soočal na začetku svoje podjetniške poti?
Predvsem s pridobivanjem prvih naročnikov in v pridobivanju zaupanja le-teh vame in v moje podjetje.
Osnovne informacije | mimateam.com |
Starost | 26 let |
Dejavnost | Spletne rešitve, programiranje |
Pravna oblika | Samostojni podjetnik (s. p.) |
Število sodelavcev | Več zunanjih |
Si za vstop v podjetništvo pridobival kakšna podjetniška znanja ali si se zanašal le na funkcionalna znanja s svojega področja?
Ko sem se odločal o tem, da bi odprl svoje podjetje (razmišljal sem o s. p.-ju kot dopolnilni dejavnosti, saj sem imel takrat še status študenta), sem največ informacij našel prav na vašem portalu, forumu ter tudi na ostalih spletnih straneh, ki pokrivajo to tematiko. Znanja za vstop v podjetništvo pa žal nisem dobil od šolskega sistema, kar se mi zdi škoda in je hkrati tudi zelo slabo. Imel pa sem tudi strokovno znanje, kar je bil eden izmed pogojev, da sem se odločil za ta korak.
Si se podjetništva lotil načrtno (poslovni načrt; analiza panoge, konkurence) ali je bila to spontana odločitev?
To je bila čisto spontana odločitev. Že kot otrok sem sanjal o tem, da bom imel nekoč svoje podjetje. Potem pa sem enkrat dobil preblisk in se vprašal, zakaj pa ne bi podjetja odprl že sedaj, ko zaključujem študij? No, to sem tudi storil in to je bila prava odločitev.
Kaj je ključ do uspeha v tvoji panogi?
Ključ verjetno velja na splošno za vse, ne samo za mojo panogo. To pa je predvsem pošten ter profesionalen odnos do strank in sodelavcev. Seveda pa mora podjetnik poleg tega imeti tudi druge vrline, kot so znanje, inovativnost, pogum, voljo in še kaj.
Kakšne so marže v panogi, v kateri posluješ?
Ne bi ravno rekel, da so to marže, saj se ukvarjam izključno s storitveno dejavnostjo. Predvsem je tukaj pomembno to, da pravilno oceniš vse stroške in narediš vsak projekt dobičkonosen.
Ne pozabite tudi na ostale MP intervjuje!
Če bi lahko začel še enkrat, katerih napak ne bi ponovil?
Mislim, da ne bi ničesar spremenil. Če pa sem že storil kakšno napako, pa sem se iz nje veliko naučil, kar pa je tudi pomembno.
Kakšni so obeti tvoje nadaljnje podjetniške poti?
Mislim, da kar dobri. Znam se prilagajati, spremljam, kaj se dogaja okoli mene, se razvijam, predvsem pa poskušam pridobiti čim več različnih znanj, za katere sklepam, da so potrebna za uspeh. Glede dejavnosti, ki jo opravljam, pa mislim, da je pred njo še dobra prihodnost, saj se splet razvija vedno hitreje. Podjetja pa bodo tudi potrebovala vedno boljše storitve, ki jim jih lahko s svojim podjetjem tudi nudim, če bodo želela ohranjati konkurenčno prednost.
Nasvet tistim, ki podjetniki šele postajajo.
Predvsem morajo najprej imeti dovolj znanja, ne samo z njihovega področja, temveč tudi z ostalih, saj so ta tudi zelo pomembna (npr. računovodstvo, podjetništvo, vodenje, odnosi ipd.). Seveda ne smem pozabiti tudi na obilo volje, motivacije in poguma ter pripravljenost delati več kot 8 ur na dan. Uspeh pa bo prišel kot posledica.
Kakšni so tvoji enoletni in petletni načrti?
Kratkoročni (enoletni) so predvsem pridobiti na prepoznavnosti in dobiti nekaj zelo dobrih sodelavcev, s katerimi bom razširil svoje dejavnosti ter še dodatno izboljšal storitve. Dolgoročno pa se vidim kot eno izmed uspešnih podjetij, z lastnimi odličnimi produkti ter z vsakoletno rastjo in s stalnimi strankami.
Je biti podjetnik glede na starost in glede na relativno zasičenost trga dandanes težko?
Lahko je, lahko pa ni. Predvsem je to odvisno od posameznika – kakšen je po karakterju, kakšne ima prednosti, ali ima dovolj znanj, motivacije, poguma ipd. Dobrim idejam in njenim realizacijam tudi recesija “nič ne more”, bi lahko rekli v teh časih.