
Kako je urejeno upravljanje z droni v Sloveniji? (Vir slike: Pixabay.com)
Droni so t.i. brezpilotni zrakoplovi, za katere velja posebnost, da na letečem plovilu ni osebe, ki bi jo upravljala, temveč ga upravlja oseba na tleh, s pomočjo daljinskega upravljalnika. Novejše različice dronov so sposobne povsem samostojne navigacije, brez osebe, ki bi ga daljinsko upravljala.
Droni so se sprva uporabljali za vojaške operacije, ki jih ljudje niso bili sposobni izvršiti. Dandanes pa so droni na voljo za različne namene, predvsem pa se uporabljajo v video in fotoprodukciji, za nadzor večjih površin pri poljedelstvu in kmetovanju, ter celo za hitrostno dirkanje. Med novejše načine uporabe spada tudi dostava izdelkov na dom. To je preizkusil britanski Amazon, ki je s pomočjo drona že uspešno dostavil izdelke.
Uredba o sistemih brezpilotnih zrakoplovov v Sloveniji določa splošne operativne in tehnične pogoje za varno uporabo dronov in podobnih letalskih modelov do teže 150 kg, ki letijo na območju Republike Slovenije. Poleg tega določa tudi pogoje za osebe, ki lahko takšne zrakoplove upravljajo. Nekaj osnovnih pravil, ki so zajeta v uredbi je:
- leteti je treba varno,
- nikoli ponoči,
- redno preverjanje tehničnega stanje drona,
- let mora biti načrtovan glede na vremenske razmere,
- ni dovoljeno letenje v območju pravega letališča, ki je označeno kot cona letališča (CTR),
- med droni mora biti ustrezna razdalja 30 m, od večje skupine ljudi pa najmanj 150 m,
- upravljalec mora imeti dron ves čas na očeh in na pravi višini (največ 150 m od tal, ob dovoljenju Agencije za določeno področje letenja pa do 300 m),
- dron nima prednosti pred ostalimi vozili in plovili, zato veljajo pravila o izogibanju.
Droni so razdeljeni v 12 kategorij. Med njimi so 3 razredi (v vsakem so 4 kategorije), ki se razlikujejo glede na težo drona: do 5kg, med 5 in 25 kg, ter med 25 in 150 kg. Posamezne kategorije pa se razlikujejo glede na to, v kako poseljenem predelu se dron giba. Pri tem razlikuje med področjem brez objektov in ljudi, področje s pomožnimi objekti brez ljudi, področje s pretežno stanovanjskimi in poslovnimi objekti in področje urbanih con.
Za upravljanje z dronom je predvidena obvezna pridobitev izpita in pridobitev izpita o poznavanju uporabe radiofrekvenčnega spektra (VHF). Prav tako je obvezno zavarovanje za drone, ki so težji od 20 kg. Za kršitve uredbe so predvidene različne globe, glede na jakost kršitve Uredbe.