Davčna sprememba: del plače za poslovno uspešnost
Nudite del plače za poslovno uspešnost?
Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1) podeljuje možnost plačila za poslovno uspešnost kot sestavni del plače. Del plače za poslovno uspešnost je vezan na poslovno uspešnost tistega, ki izplačuje dohodek, torej delodajalca. Za ugodnejšo davčno obravnavo dela plače za poslovno uspešnost je torej treba upoštevati kriterije, ki merijo poslovne rezultate konkretnega delodajalca. To pomeni, da sta obstoj in višina plače za poslovno uspešnost neposredno odvisna od tega, kako uspešno je podjetje poslovalo v preteklem letu. Le na ta način je mogoče preprečiti, da bi podjetja izplačevala dodatke k plači z namenom ugodnejše davčne obravnave, četudi so v preteklem letu poslovala slabo.
Zakon o dohodnini določa, da je iz davčne osnove dohodka izvzet del plače za poslovno uspešnost do višine 70% zadnje povprečne plače zaposlenih v Sloveniji. V praktičnem prikazu to pomeni, da v primeru, da bi zadnja povprečna plača zaposlenih v Sloveniji znašala 1000 evrov, bo delavcem (tudi v zasebnem sektorju) del plače za poslovno uspešnost izvzet iz davčne osnove, če bo znašal 700 evrov ali manj. Del, ki bo presegal ta znesek, bo vštet v davčno osnovo.
Ugodnejša davčna obravnava je pogojena z naslednjima kriterija in izpolnjen mora biti vsaj eden:
- da je pravica do izplačila dela plače za poslovno uspešnost določena v splošnem aktu delodajalca, pri tem pa imajo vsi delavci enako možnost, da dobijo tak dodatek in so s svojo pravico seznanjeni (pogoji za pridobitev morajo biti določeni enotno za vse delavce). To ne pomeni, da morajo vsi delavci dobiti enako visok dodatek, temveč da prejmejo ta del plače vsi delavci, ki izpolnjujejo vnaprej znane pogoje; ali:
- da je pravica do takšnega dodatka predvidena v kolektivni pogodbi, ki določa tudi merila za pridobitev pravice do izplačila. Kolektivna pogodba pa lahko razlikuje med različnimi skupinami delavcev, zato ni nujno, da so pogoji določeni enotno za vse.
Zakon o dohodnini zato na svoj način dopolnjuje Zakon o delovnih razmerjih, saj uvaja nov predpogoj za izplačilo dela plače za poslovno uspešnost, tj. določenost v splošnem aktu delodajalca ali pa v kolektivni pogodbi. S tem predpogojem se omejuje možnost zlorab, da bi delodajalec posameznega delavca favoriziral v pogodbi o zaposlitvi.
Vir: FURS