
Pravne zanke pri zaposlovanju in odpuščanju. (Vir slike: Bigstockphoto.com)
Podjetniška ekipa se pri mladih podjetjih najprej širi preko sklepanja civilnih pogodb (pogodbe o delu, avtorske pogodbe, študentske napotnice), slej ko prej pa pride do trenutka, ko je bolj smiselno z delavcem skleniti pogodbo o zaposlitvi.
S pogodbo o zaposlitvi delavec in delodajalec skleneta delovno razmerje
Delovno razmerje je razmerje med delavcem in delodajalcem, v katerem se delavec prostovoljno vključi v organiziran delovni proces delodajalca in v njem za plačilo, osebno in nepretrgano opravlja delo po navodilih in pod nadzorom delodajalca.
Delodajalec mora pri zaposlovanju paziti predvsem na:
- prepoved diskriminacije (delodajalec mora pri zaposlovanju zagotavljati enako obravnavo ne glede na narodnost, raso, spol ali etično poreklo, nacionalno ali socialno poreklo, spol, barvo kože, zdravstveno stanje, invalidnost, vero ali prepričanje, starost, spolno usmerjenost, družinsko stanje, članstvo v sindikatu, premoženjsko stanje ali drugo osebno okoliščino);
- javno objavo prostega delovnega mesta;
- prepovedana vprašanja na zaposlitvenem razgovoru (delodajalec delavca ne sme spraševati o družinskem oziroma zakonskem stanu, o nosečnosti, o načrtovanju družine oziroma drugih podobnih zadev, če te niso v neposredni zvezi z delovnim razmerjem);
- seznanitev s pogoji dela ter pravicami in dolžnostmi delavca;
- obveznost pisnega obvestila neizbranim kandidatom (neizbran kandidat mora biti o neizbiri obveščen najkasneje v 8 dneh po končanem zaposlitvenem postopku).
Odpoved pogodbe o zaposlitvi
Po drugi strani pa se mora delodajalec občasno soočiti tudi z odpovedjo ali odpustitvijo delavca. Pogodba o zaposlitvi tako preneha veljati v naslednjih primerih:
- s potekom časa, za katerega je bila sklenjena,
- s smrtjo delavca ali delodajalca – fizične osebe,
- s sporazumom,
- z redno ali izredno odpovedjo,
- s sodbo sodišča,
- po samem zakonu, v primerih, ki jih določa Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1),
- v drugih primerih, ki jih določa ZDR-1.
Kakšne so razlike med zgoraj naštetimi načini prenehanja pogodbe o zaposlitvi, kakšen način naj delodajalec izbere, kakšen je pravilen postopek odpuščanja ter o vseh ostalih zadevah, ki jih mora delodajalec poznati v postopkih sklepanja in prekinjanja delovnih razmerij pa preberite v članku Sklenitev in prekinitev delovnega razmerja.
Vabljeni pa tudi na našo delavnico: Kadrovski in drugi pravni vidiki poslovanja podjetja, kjer se bomo omenjenih tematik lotili še precej bolj podrobno! Prijave sprejemamo tule >>