
SEO optimizacija za prodajne spletne strani (Vir slike: Pixabay.com)
Kaj lahko storite, da bi izboljšali vidnost vaše prodajne spletne strani v Googlu in tako pridobili več organskega prometa? Preberite 10 nasvetov:
1. Za začetek ne pozabite na osnove SEO optimizacije
Naslovna značka (ang. Title Tag) in meta opis (ang. Meta Description) sta velikokrat prva interakcija vaše spletne strani s potencialnim obiskovalcem. Poskrbite, da bosta oba elementa ustrezno oblikovana in bosta obiskovalcem sporočala resnične podatke. Predstavljene produkte na svoji prodajni spletni strani opremite z značkami (ang. Tags), poskrbite pa tudi za ustrezno meta označenost priloženih fotografij.
2. Raziščite vse podatke o vaših obiskovalcih
Raziskava ključnih besed je z vidika SEO optimizacije pomembna, a da bi dosegli uspeh, morate storiti več kot le to. Zakopljite se globoko v podatke o vaših obiskovalcih in ugotovite, kaj je tisto, kar obiskovalce privlači, nato pa prodajno stran (in ključne besede) oblikujte s temi podatki v mislih.

Primer popolnoma različnega oblikovanja MasterCardove prodajne strani za 2 različni demografski skupini – za Američane in za Japonce (Vir slike: searchenginejournal.com)
3. Razmišljajte širše
Produkti nikoli ne morejo obstajati in se prodajati v izolaciji. Smiselno jih povežite z vašo blagovno znamko in s preostalimi produkti ali storitvami, ki jih nudite. Če boste napravili dobro razporeditev produktov na spletni strani, si boste prihranili tudi kasnejše težave z optimizacijo za spletne iskalnike.
4. Vsak produkt naj ima unikaten opis
Veliko prodajnih spletnih strani je pravzaprav kopija in prilagoditev besedil iz interneta. Izognite se takšnemu početju, saj s tem ne boste pomagali ne potencialnim kupcem, ko bodo iskali informacije, ne vašim uvrstitvam v spletnih iskalnikih. Google namreč podvajanje in kopiranje vsebin kaznuje.
5. Izkoristite funkcijo »Rich Snippets«
Večina lastnikov prodajnih spletnih strani še vedno ne izkorišča funkcije obogatenih opisov (ang. Rich Snippets) na prvi strani Googlovih zadetkov. Na ta način lahko na svojo stran privabite tudi do 30 odstotkov več klikov.
6. Povabite bralce, da podajo svoje mnenje
Raziskave kažejo, da prodajne strani, ki potrošnikom omogočajo javno delitev mnenja, dosežejo kar 58 odstotkov večjo prodajo kot tiste, ki tega ne omogočajo. Poleg tega pa lahko na ta način dobite novo vsebino na svoji spletni strani (v obliki ocen in komentarjev), kar bo pozitivno vplivalo na vašo uvrščenost v spletnih iskalnikih.
7. Testirajte (ves čas)
Ne morete vedeti, kakšen vpliv bi lahko manjša sprememba na vaši spletni strani imela na odziv obiskovalcev. Preizkušajte različne variacije barv, opisov, slik ter tudi gumbov »call to action«, ki obiskovalce pozivajo k naslednjemu koraku (npr. nakupu), testirajte tudi različne načine plačanega oglaševanja in tako naprej.
8. Poskrbite za kvaliteten uporabniški vmesnik
Google v želji po izboljšanju uporabniške izkušnje njihovega spletnega iskalnika izjemen poudarek daje na kvaliteto uporabniških vmesnikov na spletnih straneh. Uporabniki morajo tako na spletni strani enostavno videti vse želene podatke (tako opis kot tudi slike), podati oceno produkta / storitve in podobno.

Primer odličnega uporabniškega vmesnika (Vir slike: searchenginejournal.com)
9. V mislih imejte tudi uporabnike mobilnih naprav
V tem času mora biti vsaka spletna stran optimizirana za mobilne naprave, kot so pametni telefoni in tablični računalniki. V kolikor se spletna stran na teh napravah ne bo naložila prej kot v 3 sekundah, jo bodo uporabniki tovrstnih naprav namreč zapustili in se podali h konkurenci.
10. Podajte natančne informacije
Potrošniki želijo točno vedeti, kaj bodo dobili za svoj denar. Podajte popoln opis svojih storitev oziroma produktov: bolj natančni in relevantni kot bodo zapisani podatki, bolj verjetno je, da bodo potencialni kupci pri vas hitreje našli tisto, kar iščejo.
Če se želite na Googlu in ostalih iskalnikih povzpeti na višja mesta od konkurence, pridite na delavnico Optimizacija spletnih strani.