
Poiskali smo odgovore na vprašanja, ki ste nam jih zastavili naši bralci.
Vprašanje:
Ali je možno hkrati skleniti dve (ali več) pogodbi o zaposlitvi za polni delovni čas?
Odgovor:
Ne. Dveh (ali več) pogodb o zaposlitvi za polni delovni čas sočasno ne moremo skleniti.
Tako namreč določa Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1; UL RS št. 21/2013), in sicer v 142. in 143. členu, ko pravi, da polni delovni čas ne sme biti daljši od 40 ur na teden (razen v primeru nadur). Tudi 149. člen ZDR-1 to potrdi, saj določa, da skupna delovna doba v koledarskem letu ne sme presegati 12 mesecev (v primeru dveh sklenjenih pogodb o zaposlitvi za polni delovni čas bi tako v 1 letu “oddelali” za 2 leti delovne dobe).
Obstaja sicer možnost dopolnilnega dela (147. člen ZDR-1). “Delavec, ki dela polni delovni čas, sme izjemoma skleniti pogodbo o zaposlitvi s krajšim delovnim časom z drugim delodajalcem. Vendar največ za osem ur na teden, po poprejšnjem soglasju delodajalcev, pri katerih je zaposlen s polnim delovnim časom. Če gre za opravljanje deficitarnih poklicev po podatkih zavoda za zaposlovanje ali za opravljanje vzgojno-izobraževalnih, kulturno umetniških in raziskovalnih del.” Vendar pa je le-ta, kot je razvidno iz same določbe, restriktivno omejena na opravljanje določenih deficitarnih poklicev.
Kdor ima možnost delati za dva delodajalca, naj razmisli o odprtju popoldanskega s.p. Tako bi lahko obdržal eno zaposlitev, za drugo podjetje bi pa delal “popoldne”, in tako zaslužil za dve plači. V takšnem primeru velja razmisliti tudi o delu preko avtorske pogodbe ali podjemne pogodbe.