thirtsy-river-pivo

Pivoljubi lahko v Bovcu uživajo v Thirsty River pivu (foto: Simon Maljevac)

“V ZDA stokrat lažje do kredita kot v Sloveniji”

Čarobna dolina reke Soče ponuja podjetnikom obilo priložnosti, a tudi takšnih in drugačnih omejitev. Tudi mladi slovensko - ameriški zakonski par Meinel se ob vodenju hostla in pivovarne Thirsty River sooča s pozitivnimi in negativnimi učinki poslovanja v turističnem biseru.
thirtsy-river-pivo

Pivoljubi lahko v Bovcu uživajo v Thirsty River pivu (foto: Simon Maljevac)

Navdušena popotnika, Slovenko Ano in Američana Chada, je usoda združila na enem izmed številnih popotovanj po svetu. Medtem ko si je Ana vedno želela voditi svoj hostel, se je Chad navduševal nad pivovarstvom. Interese sta združila s hostlom in pivovarno Thirsty River brewing & rooms v Aninem domačem Bovcu, kjer turizem doživlja pravi razcvet.

Bogata izbira za pivoljube

“Veliko sva premišljevala, v katerem delu sveta bi se lahko podala v resen posel. Iskala sva primerno lokacijo. Najprej nisva resno razmišljala, da bi ostala v Bovcu, temveč sva “guglala”, kje bi bilo najbolj zanimivo okolje za najin posel. Ko so naju Chadovi starši obiskali v Bovcu, so bili navdušeni nad okoljem. Svetovali so nama, naj se ustaliva kar tukaj in tako sva začela, kljub temu da sva imela ogromno težav pri iskanju primerne lokacije v mestu,” se začetkov skupne poslovne poti spominja Ana, ki je bila pred tem vključena v vodenje enega izmed bovških hostlov.

chad-ana-thirsty-river

Chad in Ana Meinel uspešno vodita hostel in pivovarno Thirsty River (FB Thirsty River)

V najem sta vzela eno izmed zgradb v samem centru mesta in praktično s svojimi rokami uredila nastanitvene kapacitete, pivnico ter malo pivovarno. V njej Chad, ki se je z varjenjem piva v Združenih državah Amerike ukvarjal zgolj ljubiteljsko, zvari nekaj sto litrov piva na teden“V ponudbi imamo vsakodnevno vsaj sedem različnih vrst piva – Stout, IPA, Double IPA, Black IPA, Pale Ale,… Na žalost sem omejen s prostorom, tako da moram precej improvizirati. Imel sem kar nekaj izkušenj z gradbeništvom, a sem se pri urejanju prostorov spopadal z različnimi težavami, saj imate v Slovenij malce drugačna orodja in gradbene materiale (smeh).”

Kako priti do sredstev za investicije?

Ob nerazumevanju bank za podporo zanimivemu projektu, ki je popestril turistično ponudbo v Bovcu, sta bila celoten proces prisiljena financirati iz lastnih prihrankov, tako da sta vsak evro “obrnila” vsaj trikrat.

“Mogoče sva premalo časa posvetila možnostim za pridobivanje evropskih sredstev. Za nekaj tisoč evrov kredita s strani ene izmed bank sva porabila več kot pet mesecev urejanja dokunentacije. Vprašal sem se, kaj sploh želijo od nas. Res je bilo zapleteno vse skupaj. V Združenih državah Amerike bi do kredita prišel stokrat lažje! Pogrešala sva pomoč nekoga, ki bi nam natančno povedal, kako priti do investicije. Večkrat nisva dobila primernega odgovora na najina vprašanja. Namesto, da bi večino časa namenjala razmišljanju o razvoju, ga trošiva za boj s številnimi birokratskimi težavami,” opozarja Chad, ki je v opremo pivovarne vložil več deset tisoč evrov. Zaradi odmaknjenosti Bovca se mora po sestavine za varjenje piva redno voziti v bližnji Videm z druge strani meje, saj so cene prevozov slovenskih dobaviteljev zelo visoke.

soca-thirsty-river

Dolina reke Soče privablja številne turiste (foto: Simon Maljevac)

Slovenci bi varčevali, Američani pa investirali

Po Chadovem mnenju je birokratski ustroj v deželi na sončni strani Alp preveč tog. Onkraj luže več pozornosti namenjajo praktičnim vidikom poslovanja, kar je opazno že v času študija. Chad je med študijem bančništva in financ veliko potoval po svetu skupaj z vodji velikih ameriških podjetij in na ta način pridobival dragocene izkušnje. Nejevoljen je zaradi visoke davčne stopnje v Sloveniji, saj v njegovem domačem Wisconsinu znaša le pet odstotkov, kar je velik plus za razvoj podjetništva. Razlike v poslovni miselnosti Slovencev in Američanov lepo razkriva dejstvo, da je Ana v začetnem obdobju želela 80 odstotkov dobička privarčevati za “slabe čase”, medtem ko je Chad omenjeni znesek želel nameniti nadaljnjim investicijam.

Osredotočeni na lokalno

V dobrem letu dni sta v Thirsty River privabila ogromno gostov, čeprav domačini v začetku niso bili najbolj navdušeni nad ponudbo. “Za nekatere je bila cena našega piva previsoka, medtem ko je za turiste iz tujih držav cena smešno nizka. Našim gostom skušamo ponuditi čim več lokalnih dobrot in na ta način pomagati k razvoju domačega okolja. V našem pubu tako poleg piva lahko najdejo tudi lokalna žganja, postrežemo jim z domačim kruhom, sirom in skuto, tudi mesnine so iz bližnje okolice. Lokalna skupnost se še ne zaveda, da Thirsty River ponuja nekaj novega. Nisva distributerja, tako da lahko ljubitelji piva naše pivo poskusijo zgolj v Bovcu,” poudarja Chad.

thirsty-river-hrana

V Thirtsy River je na mizi hrana iz domačega okolja (foto: FB Thirsty River)

“Mladina zapušča Bovec, saj je priložnosti za zaposlovanje mladih malo. Težko je najti delovno silo. Malo je tudi nastanitvenih kapacitet, ki so posledično zelo drage. Ogromno lastnikov agencij je tujcev in v Bovcu se vse manj pogovarjamo v slovenskem jeziku. To prinaša svoje pluse in minuse,” meni Ana.

Pivovarski turizem velika priložnost za Slovenijo

Mlada podjetnika veliko časa namenjata tudi sodelovanju z blogerji, ki Thirsty River umeščajo med boljše pivovarne v Sloveniji. Z boljšim povezovanjem malih pivovarn bi lahko Slovenija naredila velik korak naprej tudi v takoimenovanem “pivovarskem” turizmu, ki je v svetu vse bolj razširjen. “S pravilnim pristopom bi lahko v Slovenijo privabili ogromno navdušencev nad pivovarstvom. Bovec sva pozicionirala na pivovarski zemljevid. Domače pivovarne si nikakor nismo konkurenca. Veseli naju, ko vidiva, kako so uspešne ostale majhne pivovarne. Naš skupni “sovražnik” so velike pivovarne.”

thirsty-river-brewing

V Thirsty River pivnici na dan prodajo nekaj sto litrov piva (foto: FB Thirsty River)

Bo Thirsty River ostal v Bovcu?

In kakšna bo prihodnost bovškega Thirsty Riverja? Trenutno direktno pred vhodnimi vrati v njun hostel in pivnico stoji prireditveni oder, kar bi v vrhuncu sezone znalo odgnati marsikaterega gosta. “Lani sva organizatorjem priskočila na pomoč, saj sva upala, da se bodo stvari letos spremenile in bodo oder malce premaknili. A do dogovora ni prišlo. Župan nikoli nima časa za pogovor. Resda sva mlada, a sva dokazala, da sva lahko uspešna. Turisti v Bovcu nimajo kam in meniva, da bi bilo v primeru najinega odhoda to izguba za mesto. Rada imava ta kraj in želela bi si nadaljevati to zgodbo. Vendar pa z glavo skozi zid ne moreva. Z najinimi izkušnjami lahko uspeva povsod. Če se zadeve ne bodo spremenile, bova očitno prisiljena spremeniti lokacijo,” sta zaključila zakonca Meinel.

Morda vas zanima tudi sorodna vsebina
MP hub: Povezovanje Slovenije in Španije v industrijskem oblikovanju

MP hub: Povezovanje Slovenije in Španije v industrijskem oblikovanju

BigD Design & Innovation je podjetje, ki se ukvarja z industrijskim oblikovanjem. Ustanovitelj Adrian Larripa se je po študiju v Milanu vrnil na univerzo Navarra v Pamplono, kjer je začel s svetovanjem na področju industrijskega oblikovanja. Podjetje deluje deset let, v tem času pa so se specializirali za projekte LED svetil za turbine vetrnic. Z njimi sodeluje Anamarija Čuden, sicer “coworkerka” v MP hubu. Več >

Nejc Apšner: “Nobena juha ni tako vroča, kot se skuha. To je nekako osnoven recept.”

Nejc Apšner: “Nobena juha ni tako vroča, kot se skuha. To je nekako osnoven recept.”

Pred 13 leti je takoj po zaključenem študiju skočil v podjetniški svet, točneje v finančništvo. V vseh letih so se morali kar nekajkrat preoblikovati v skladu s trendi, ker če bi ostali v istem segmentu financ, jih danes ne bi bilo več, priznava. Nejc Apšner, soustanovitelj podjetja Nekster finance (zdajšnji Achilles op.a.), ki upravlja spletno platformo Nekster, pravi, da je rast podjetja potekala zelo generično. "Začeli smo z ničle, danes pa se lahko pohvalimo, da smo ena večjih slovenskih faktoring družb. Čeprav v resnici nismo več faktoring družba, ampak se pozicioniramo kot neke vrste “airbnb’ za investitorje in na drugi strani podjetja, ki jim na platformi omogočamo, da prihajajo do likvidnostnih sredstev na enostaven način." Več >

Kako vaš komunikacijski stil vpliva na vašo ekipo?

Kako vaš komunikacijski stil vpliva na vašo ekipo?

Reči, da dobra komunikacija na delovnem mestu vpliva na finančni rezultat, je resno podcenjevanje. Raziskave kažejo, da je povprečna ocenjena izguba na podjetje zaradi slabe interne komunikacije zelo velika. Več >

SparkLPG: “Program HardwareSTART je obliž na rano hardware startupov

SparkLPG: “Program HardwareSTART je obliž na rano hardware startupov

Za startup podjetja, ki razvijajo fizični produkt, je eden ključnih dejavnikov uspešnega razvoja povezovanje s podjetji iz t.i. hardware industrije. Ekipa SparkLPG, ki razvija avtoplinski sistem za novejša vozila z vbrizgavanjem tekoče faze avtoplina, se je vključila v pospeševalniški program HardwareSTART, ker bi brez podpore večjih podjetij projekt težko izpeljali, pravi direktor podjetja Simon Štrancar. Več >

Evegreen: HardwareSTART ponuja podporo močnega industrijskega partnerja

Evegreen: HardwareSTART ponuja podporo močnega industrijskega partnerja

Podjetje Evegreen razvija 100-odstotno bio-razgradljive, naravi prijazne materiale in izdelke na osnovi organskih odpadkov, ki jih proizvedejo različna industrijska in uvozna podjetja. Tako jih po eni strani razbremenijo stroškov z odpadki, po drugi pa nadomestijo del njihove ponudbe z zelenimi, inovativnimi izdelki. Do zdaj so pri ustvarjanju receptur uporabili že pšenično slamo, riževe in pšenične luščine ter odpad kave, njihov cilj pa je trgu ponuditi čim širšo paleto alternativnih produktov, ki bodo v naravi povsem razgradljivi. Ta misija jih je pripeljala tudi v pospeševalniški program HardwareSTART, ki ga v konzorciju izvajajo Dewesoft, Katapult in Zavod mladi podjetnik. Več >

Aleš Zorc, Agitron: V programu HardwareSTART dobiš več, kot pričakuješ

Aleš Zorc, Agitron: V programu HardwareSTART dobiš več, kot pričakuješ

V podjetju Agitron razvijajo napredne strojne in programske rešitve za podporo digitalizaciji fizičnih trgovin. Razvili so napravo, ki je nameščena na nakupovalni voziček in trgovcem daje podatke o gibanju kupcev po trgovini, na podlagi katerih trgovec določi postavitev artiklov in vrednost posamezne pozicije. Njihov drugi produkt pa je digitalna cenovka, ki trgovcem omogoča spreminjanje cen na daljavo, kupcu pa daje informacije o posameznem izdelku. Več >

Produkt startupa Microbium sam oceni kvaliteto vode

Produkt startupa Microbium sam oceni kvaliteto vode

Microbium je mlado podjetje, dejavno na področju detekcije in eliminacije mikrobov v industriji. Razvilo je avtomatiziran sistem za identifikacijo in štetje bakterij v vzorcih pitne vode, s tem pa omogočilo enostaven nadzor nad kvaliteto vode, brez laboratorijev in znanja mikrobiologije. Več >

Anže Miklavec: »V podjetništvu je pomembno, da si med prvimi pri zaznavanju novih trendov.«

Anže Miklavec: »V podjetništvu je pomembno, da si med prvimi pri zaznavanju novih trendov.«

Pri blagovnih znamkah EQUA in GOAT STORY gre za dve slovenski zgodbi o uspehu, ki sta plod istega podjetja. Dokazujeta, da se lahko inovativnost in težnja po stalnih izboljšavah bogato obrestujeta. Obe zgodbi sta namreč uspešni tudi v svetovnem merilu. Več >

Beesmetic – startup, ki se ukvarja z izdelavo medene kozmetike

Beesmetic – startup, ki se ukvarja z izdelavo medene kozmetike

Beesmetic je startup, ki ga sestavlja ekipa študentov. Ukvarja se z izdelavo naravne kozmetike iz čebeljih proizvodov, ki imajo zaradi bogate vsebnosti vitaminov, mineralov in antioksidantov številne pozitivne učinke na kožo. Več >

Marin Medak: “Cilje, postavljene za letošnje leto, smo konkretno presegli.”

Marin Medak: “Cilje, postavljene za letošnje leto, smo konkretno presegli.”

V začetku tega leta je Marin Medak z ekipo Gigodesign ustanovil startup Della Spina. Gre za optiko, ki ponuja kakovostna dioptrijska očala po ugodnih cenah. Posebnost je v tem, da lahko stranka tri pare očal en teden brezplačno preizkuša na domu, preden se odloči, če jih bo kupila. Kako optika posluje danes? Več >

Oznake:, ,
© 2007-2025 Zavod mladi podjetnik, so.p. - Vse pravice pridržane |  Piškotki