
Vpis medija v razvid medijev
Mediji so po ZMed časopisi in revije, radijski in televizijski programi, elektronske publikacije, teletekst ter druge oblike dnevnega ali periodičnega objavljanja uredniško oblikovanih programskih vsebin s prenosom zapisa, glasu, zvoka ali slike, na način, ki je dostopen javnosti. ZMed med medije uvršča tudi elektronske medije kot elektronske publikacije, s katerimi fizične ali pravne osebe razširjajo programske vsebine prek računalniških povezav tako, da so dostopne širši javnosti, ne glede na njihov obseg.
V primeru, da je izdajatelj spletne strani pravna oseba, zanj prav tako velja obveznost vpisa v razvid medijev. Če je izdajatelj spletne strani fizična oseba, se mu ni treba vpisati v razvid medijev.
Vsak posameznik ali podjetje, ki izdaja enega ali več od zgoraj vpisanih medijev, mora pred začetkom izvajanja dejavnosti priglasiti medij pri Ministrstvu za kulturo Republike Slovenije kot registrskemu organu zaradi vpisa v razvid. Namen razvida medijev je zagotoviti pregled nad strukturo in lastništvom medijev v Republiki Sloveniji.
Priporočamo branje članka: Katere zakone mora poznati podjetnik?
V predlogu za vpis v razvid je treba navesti:
- ime medija;
- ime ali firmo in sedež oziroma stalno prebivališče izdajatelja;
- odgovorno osebo izdajatelja, kadar je izdajatelj pravna oseba;
- zvrst in časovni interval razširjanja medija;
- ime in priimek odgovornega urednika;
- sedež uredništva oziroma odgovornega urednika;
- način in predvideno območje razširjanja programskih vsebin;
- jezik razširjanja programskih vsebin;
- vire in način financiranja;
- podatke o osebah, ki imajo najmanj 5-odstotni lastniški ali upravljavski delež oziroma delež glasovalnih pravic v premoženju izdajatelja splošno-informativnega tiskanega dnevnika in tednika ter radijskega in televizijskega programa.
Priloge k predlogu za vpis v razvid medijev:
- dokazilo o vpisu v sodni register;
- temeljni pravni akt izdajatelja;
- programska zasnova;
- dokazilo o plačilu upravne takse (22,66 evrov).
V razvid medijev so na podlagi obvezne priglasitve vpisani vsi mediji, ki delujejo v Republiki Sloveniji.
Ministrstvo za kulturo mora izdati odločbo o vpisu v razvid medijev najpozneje v 15 dneh od prejema popolne vloge (predloga za vpis). Odločbo o vpisu v razvid medijev je potrebno priložiti ob vsaki prijavi na javne razpise subvencioniranja medijev.
O spremembi glede pogostosti izdaje ali pa o prenehanju izdaje je izdajatelj dolžan obvestiti Ministrstvo za kulturo RS v petnajstih dneh od spremembe oziroma prenehanja.
V pomoč:
- Obrazec vloge za vpis v razvid medijev
- Navodila za prijavo medija v razvid medijev
VIRI:
- http://www.arhiv.mk.gov.si/
- Zakon o medijih (Uradni list RS, št. 47-1962/2012)
- Pravilnik o načinu vodenja in postopku za vpis ter o posredovanju podatkov iz razvida medijev (Uradni list RS, št. 58/01 in 94/02)