Kako zahtevam vračilo DDV iz tujine? (Vir slike: Picjumbo.com)
Davčni zavezanec s sedežem v Sloveniji ima ob izpolnjevanju določenih pogojev pravico do vračila DDV, zaračunanega za blago ali storitve, ki so mu jih dobavili drugi davčni zavezanci na ozemlju EU ali iz tretjih držav.
Vračila DDV iz EU
Davčni zavezanec lahko uveljavlja vračilo DDV v Sloveniji tako, da zahtevek za vračilo DDV vloži prek elektronskega portala eDavki. Slednje velja le za račune prejete od dobavitelja v EU. Za račune, prejete izven EU, je potrebno preveriti lokalne predpise vsake posamezne države oz. več v nadaljevanju.
Rok za oddajo zahtevka je odvisen od tega, iz kje ste prejeli račun, na katerem je bil zaračunan DDV. Vračilo DDV, plačanega v drugi državi članici EU, se lahko zahteva najpozneje do 30. septembra po poteku koledarskega leta, v katerem je bil DDV zaračunan. Torej za račune, ki so bili izdani v letu 2014, rok poteče 30. septembra 2015.
Ali je k zahtevku za vračilo DDV treba predložiti dodatna dokazila, je odvisno od zakonodaje vsake posamezne države članice EU, sicer pa velja, da je potrebno priložiti kopije računov, ki imajo davčno osnovo v višini najmanj 1.000 evrov oz. v primeru računa za gorivo 250 evrov.
Ne glede na to, da je sistem vračil iz držav članic EU na podlagi Uredbe EU dokaj poenoten in se oddaja preko elektronskega sistema, načeloma prihaja do razlik med državami članicami. Razlike se opazijo predvsem v zvezi z določanjem stroškov, od katerih se DDV vrne, saj imajo države članice lahko različna pravila, ki urejajo pravico do odbitka vstopnega DDV, in posledično tudi do vračila plačanega DDV. Prav tako ne gre izključiti tudi možnosti, da bo davčni zavezanec moral iz kakršnih koli razlogov dopolniti zahtevek ali imeti z davčnim uradom v drugi državi članici komunikacijo v (praviloma) lokalnem jeziku.
Čeprav je do poteka roka za oddajo zahtevkov za leto 2014 še nekaj časa, je smiselno čim prej pripraviti in vložiti zahtevke, saj države članice zahtevke načeloma rešujejo po vrstnem redu prejema, kar pomeni, da zavezanec, ki zahtevek vloži prej, tudi prej pričakuje vračilo. V kolikor na tem področju nimate ustreznih izkušenj in bi radi postopek opravili hitro in učinkovito, svetujemo pomoč davčnih svetovalcev.
Vračila DDV iz tretjih držav
Zahtevki za vračila plačanega DDV v tretjih državah (npr. Švica, Liechenstein ter Norveška), se oddajo najpozneje do 30. junija po poteku koledarskega leta, v katerem je bil DDV zaračunan. Pri tem je potrebno opozoriti, da se vračilo DDV za račune prejete od dobavitelja s sedežem zunaj Unije prizna samo, če je zagotovljena vzajemnost, kar je potrebno preveriti pri FURS.
Zahtevku za vračilo DDV v tuji državi je načeloma potrebno predložiti vse originalne račune, ki so predmet zahtevka in ostala dokazila (npr. potrdilo pristojnega organa države, v kateri ima sedež, da je zavezanec za DDV v tej državi, ki ne sme biti starejše od enega leta), skladno z zakonodajo države, v kateri se zahtevek vlaga.
Glede na to, da konec junija poteče rok za zahtevke iz tujine in da sistem vračil izven EU ni sistematično urejen, svetujemo, da se pri pripravi zahtevkov čim prej obrnete na davčnega svetovalca, ki vam bo svetoval pri pripravi zahtevka za vračilo.
Obdobje zahtevka
V obeh primerih velja, da se zahtevek za vračilo lahko predloži:
1. za obdobje, ki ne sme biti krajše od treh mesecev koledarskega leta in ne daljše od koledarskega leta, vendar zahtevani znesek za vračilo ne sme biti nižji od 400 evrov;
2. obdobje, krajše od treh koledarskih mesecev, če to obdobje pomeni preostanek koledarskega leta.
Če se zahtevek nanaša na obdobje koledarskega leta ali na preostanek koledarskega leta, znesek DDV, katerega vračilo se zahteva, ne sme biti nižji od 50 evrov.
In še za konec: če davčni zavezanec opravlja transakcije, za katere ima pravico do odbitka DDV, in transakcije, za katere nima pravice do odbitka DDV (oproščene dejavnosti, kot npr. bolnišnična ali šolska dejavnost), se vrne le tak delež DDV, ki se v skladu s pravili o odbitnem deležu v Sloveniji lahko pripiše transakcijam, za katere ima pravico do odbitka DDV.
Kaja Ložar je davčna svetovalka v oddelku za DDV v podjetju Protokorp d.o.o., magistrirala s področja forenzičnega računovodstva na EF v Ljubljani.