Aplikacija H2O Globe za potapljače je na voljo v prvi stabilni verziji
Vitomir Maričič, Alenka Artnik in Jure Daić (Vir: H2O Globe)
Na našem portalu smo avgusta letos pisali o aplikaciji H2O Globe, ki je namenjena povezovanju in izmenjavi informacij med potapljači. Slovenska ekipa je v sklopu kampanje na Kickstarterju uspešno zbrala sredstva, s katerimi se je lotila snovanja programa. Aplikacija je tako 26. novembra dobila prvo stabilno verzijo, uporablja pa jo že prek 280 ljudi. Na isti dan je v Ljubljani potekal tudi dogodek, na katerem je bilo delovanje aplikacije predstavljeno zainteresirani javnosti. Dogodek sta z udeležbo podprla tudi aktualna svetovna rekorderja v potapljanju; Alenka Artnik in Vitomir Maričič.
»Po 5 mesecih testiranja in odpravljanja napak smo zasnovali stabilno verzijo aplikacije. Občutek, ko projekt po enem letu garanja oblikovno, vsebinsko in družbeno zraste do te mere, je fenomenalen. Ob odzivih obiskovalcev na predstavitvi aplikacije je bil poplačan ves trud,« je na dogodku povedala Valentina Metež, vodja razvoja H2O Globe.
Delovanje aplikacije H2O Globe
Aplikacija je namenjena vsem potapljačem; tako profesionalnim kot ljubiteljskim. Ti so morali do sedaj številne informacije, vezane na to dejavnost, iskati prek različnih portalov. Informacije so bile pri tem dostikrat subjektivne in neverodostojne.
Prek zemljevida, ki je del platforme, lahko potapljači poiščejo najboljše lokacije za potapljanje ter trgovine in centre s potapljaško opremo. Prek H2O Globe se je možno dogovoriti za skupne potapljaške podvige, si pošiljati sporočila in deliti videe, ki so bili med temi aktivnostmi posneti. Uporabniki lahko prek nje primerjajo cene potapljaških storitev, ocenjujejo produkte in storitve, delijo informacije glede možnih nastanitev v bližini potapljaških točk ter se seznanijo z napotki za varno potapljanje.
Spletna aplikacija H2O Globe je dostopna na naslednji povezavi >>
Za leto 2020 načrtuje ekipa tudi mobilni verziji aplikacije za iOS in Android.
Ideja se je porodila Juretu Daiću
Jure Daić, idejni vodja H2O Globe, je prvi Slovenec, ki se je uspel z enim vdihom potopiti globlje od stotih metrov. Je tudi inštruktor potapljanja. Med njegovimi tečajniki je bila tudi Alenka Artnik, ki je osvojila naziv svetovne prvakinje in rekorderke, saj se je na vdih uspela potopiti kar 113 m globoko.
Daić se je v svoji dolgoletni potapljaški karieri dostikrat spopadal s težavo, kako priti do pravih, objektivnih informacij o potapljaških lokacijah in ponudnikih. Ugotovil je, da se s tem problemom srečujejo tudi drugi potapljači. Čim se namreč potapljači odločijo, da bodo obiskali novo lokacijo za izvajanje tovrstnih aktivnosti, se lahko zanesejo zgolj na direktna priporočila prijateljev, ki so tam že bili. Na internetu se nahajajo zgolj promocijska sporočila samih ponudnikov, ki so precej subjektivne narave. Primerjava med njimi pa je težko izvedljiva. Daić je nekaj časa zaman iskal aplikacijo, ki bi reševala ta problem. Ker je ni našel, se je odločil, da jo zasnuje sam.
Finančna podpora Slovenskega podjetniškega sklada
Slovenski podjetniški sklad je v letošnjem letu finančna sredstva podelil 40 tehnološko najbolj naprednim startupom. Med njimi je bila tudi aplikacija H2O Globe, za katero je ekipa prejela nepovratna sredstva v višini 54.000 €. Ob prejemu subvencije je Valentina Metež povedala, da bo ekipi finančna podpora omogočila stabilnejši nadaljni razvoj, širitev ekipe in pospešeno vlaganje v marketing.