
Do konca leta naj bi slovenski delodajalci odprli skoraj 8.500 novih delovnih mest (Vir slike: Bigstockphotos).
Največjo rast števila zaposlenih predvidevajo delodajalci iz drugih raznovrstnih poslovnih dejavnosti, med katere se uvrščajo tudi agencije za zaposlovanje. Optimizem prihaja tudi s strani delodajalcev iz gradbene dejavnosti, gostinstva, prometa in skladiščenja, predelovalnih dejavnosti, zmanjšala pa se bo v izobraževanju.
Kaj je prispevalo k upadu brezposelnosti?
Upad registrirane brezposelnosti napoveduje tudi Urad za makroekonomske analize in razvoj (UMAR), kar je povezano z gospodarsko rastjo. »Pozitivna gibanja se obetajo tudi v prihodnjih dveh letih, k čemur bo v največji meri prispeval izvoz, okrepila se bo tudi zasebna poraba, višje bodo investicije,« sporočajo iz zavoda. To gibanje se kaže tudi v napovedih delodajalcev, ki pravijo »da bodo podjetja v prihodnjega pol leta potrebovala nekaj več kot 20 tisoč delavcev, deloma zaradi nadomeščanja, deloma pa tudi zaradi povečanega števila zaposlenih«.
Kateri so najbolj iskani poklici?
Iščejo se predvsem vozniki težkih tovornjakov in vlačilcev, varilci, delavci za preprosta dela v predelovalnih dejavnostih, prodajalci, komercialni zastopniki za prodajo, orodjarji, čistilci, strežniki in gospodinjski pomočniki, strugarji, elektromehaniki in kuharji.
Zavod je k sodelovanju povabil 4.269 podjetij in organizacij, vprašalnik pa je izpolnilo 2.553 delodajalcev, pri katerih je zaposlenih 332 tisoč oseb.