Zvišali so se prispevki za socialno varnost samozaposlenih

Kako je sestavljena plača in kakšen strošek je za delodajalca?

Ali veste iz česa je sestavljena plača? Želite zaposliti osebo, pa niste prepričani, kakšen strošek bo zaposlitev predstavljala za vaše podjetje? Ker se v praksi pojavljajo številna vprašanja povezana s plačami, bomo razjasnili pojme povezane s plačilom za delo osebi v delovnem razmerju.
plača in minimalna plača

Kako je sestavljena plača? (Vir slike: Pixabay.com)

A. Plačilo za delo

Oseba, ki je v delovnem razmerju, mora za svoje delo prejeti plačilo. Plačilo za delo sestavlja plača, ki mora biti vedno v denarni obliki, in morebitnih drugih vrst plačil, če so slednja določena v kolektivni pogodbi (npr. v naravi).

Pri izplačilu mora delodajalec upoštevati minimum – minimalno plačo, določen z zakonom oziroma kolektivno pogodbo, ki zavezuje delodajalca. Plačo lahko v nadaljevanju razdelimo na osnovno plačo, del plače za delovno uspešnost ter nekatere dodatke. Sestavni del plače je tudi plačilo za poslovno uspešnost, če je le-to dogovorjeno s kolektivno pogodbo ali pogodbo o zaposlitvi.

Imate vprašanja? Pridite na MP svetovanje in razjasnili vam bomo vse nejasnosti. Svetovanje je v celoti prilagojeno vašim potrebam. Imamo širok spekter znanja, ki ga črpamo iz naših desetletnih izkušenj.

1. Osnovna plača

Ta predstavlja fiksni del plače in se določi glede na zahtevnost dela, za katerega je delavec sklenil pogodbo o zaposlitvi. V kolektivnih pogodbah po posameznih panogah so lahko predpisane minimalne osnovne plače glede na vrsto dela ali predpisano izobrazbo (t.i. izhodiščna plača).

2. Dodatek za delovno uspešnost in poslovno uspešnost

Delovna uspešnost delavca se določi upoštevaje gospodarnost, kvaliteto in obseg opravljanja dela, za katerega je delavec sklenil pogodbo o zaposlitvi. Sestavni del plače je tudi plačilo za poslovno uspešnost, če je le-to dogovorjeno s kolektivno pogodbo ali pogodbo o zaposlitvi. Pri tem je potrebno opozoriti še na to, da sta dodatek za delovno uspešnost ter dodatek za poslovno uspešnost variabilna (odvisna od uspešnosti zaposlenega oziroma podjetja kot celote), medtem ko je višina dodatkov v nadaljevanju fiksna.

3. Dodatki za posebne pogoje dela

Dodatki se določijo za posebne pogoje dela, ki izhajajo iz razporeditve delovnega časa, in sicer za nočno delo, nadurno delo, delo v nedeljo, delo na praznike in dela proste dneve po zakonu. Dodatki za posebne pogoje dela, ki izhajajo iz posebnih obremenitev pri delu, neugodnih vplivov okolja in nevarnosti pri delu, ki niso vsebovani v zahtevnosti dela, se lahko določijo s kolektivno pogodbo. Višina dodatkov iz prejšnjega odstavka se lahko v kolektivni pogodbi določi v nominalnem znesku ali v odstotku od osnovne plače za polni delovni čas oziroma ustrezne urne postavke.

4. Dodatek za delovno dobo

Delavcu pripada dodatek za delovno dobo. Višina dodatka za delovno dobo se določi v kolektivni pogodbi na ravni dejavnosti in v veliki večini primerov znaša 0,5% od osnovne plače za vsako dopolnjeno leto delovne dobe.

5. Povračilo stroškov v zvezi z delom

Povračilo stroškov v zvezi z delom predstavlja samostojno celoto in ni vključeno v plačilo za delo. Posledično se tudi ne vključuje v osnovo za odmero davka in socialnih prispevkov do višin, predpisanih z Uredbo o davčni obravnavi povračil stroškov in drugih dohodkov v zvezi s delom. V skladu z zakonom mora delodajalec delavcu zagotoviti povračilo stroškov:

  •  za prehrano med delom,
  • za prevoz na delo in z dela,
  • povračilo stroškov, ki jih ima pri opravljanju določenih del in nalog na službenem potovanju.

Minimalne višine povračil stroškov so opredeljene v kolektivnih pogodbah s splošno veljavnostjo.

6. Regres

Vsakemu delavcu, ki mu pripada pravica do letnega dopusta, je delodajalec dolžan izplačati regres najmanj v višini ene minimalne plače. Regres se izplačuje enkrat letno, najkasneje do 1. julija tekočega leta. S kolektivno pogodbo na ravni dejavnosti se lahko v primeru nelikvidnosti delodajalca določi kasnejši rok izplačila regresa, vendar najkasneje do 1. novembra tekočega koledarskega leta.

7. Minimalna plača

Minimalna plača je najnižja z zakonom predpisana plača, ki jo lahko prejema delavec, če pri delodajalcu v Republiki Sloveniji dela poln delovni čas. V primeru krajšega delovnega časa, delavcu pripada najmanj sorazmerni del minimalne plače.

Minimalna plača od 1.1.2020 zajema samo še osnovno plačo delavca za določen mesec. Pred tem je bil v minimalno plačo vštet tudi del plače za delovno uspešnost, plačilo za poslovno uspešnost ter dodatki, ki pripadajo plači, v primeru kolektivne pogodbe ali pogodbe o zaposlitvi pa tudi plačilo za poslovno uspešnost. Hkrati je bila uveljavljena tudi minimalna osnova za obračun prispevkov za socialno varnost, in sicer od 60 % povprečne letne plače, preračunane na mesec. Formula za izračun minimalne plače je torej od letošnjega leta naprej spremenjena in je pripomogla k višjemu znesku minimalne plače v primerjavi s prejšnjim letom.

V minimalno plačo prav tako ni možno vštevati tudi povračil stroškov, ki jih je delodajalec dolžan izplačati delavcu (povračilo stroškov za prehrano med delom, za prevoz na delo in z dela, stroškov na službenem potovanju), kot tudi ne drugih prejemkov iz delovnega razmerja (regres za letni dopust, odpravnine, jubilejne nagrade).

Minimalna plača znaša:

  • od januarja 2020 dalje 940,58 EUR bruto,
  • od januarja 2021 dalje 1.024,24 EUR bruto.

V posameznih kolektivnih pogodbah je lahko določen višji znesek minimalne plače.

8. Izhodiščna plača

Izhodiščna plača je najnižji znesek plače, ki ga lahko prejme delavec glede na stopnjo njegove izobrazbe. Njena višina je določena v kolektivnih pogodbah na ravni dejavnosti.

9. Neto plača

Neto plača je plača, ki jo delavec prejme na svoj transakcijski račun brez upoštevanja povračil stroškov v zvezi z delom (prehrana, prevoz, dodatki idr.).

10. Osnovna bruto plača

Osnovna bruto plača je osnovna plača, dogovorjena s pogodbo o zaposlitvi brez upoštevanja dodatkov.

11. Bruto bruto plača

Bruto bruto plača predstavlja končni strošek delodajalca in vključuje osnovno bruto plačo, h kateri se prištejejo vsi dodatki ter socialni prispevki delodajalca (16,10 %) ter povračilo stroškov v zvezi s delom  (prevoz, prehrana, dodatki idr.).

B. Kalkulacija plače

Za lažjo ponazoritev je v spodnji tabeli pripravljena informativna splošna (brez upoštevanja dodatkov in povračil stroškov v zvezi z delom) kalkulacija neto, bruto ter bruto bruto plače za naslednje višine plač:

  • plača 1: bruto minimalna plača 1.024,24 evrov (podatek za leto 2021),
  • plača 2: neto plača 1.000,00 evrov,
  • plača 3: neto plača 2.000,00 evrov.

Stopnja

Primer 1

Primer 2

Primer 3

Bruto plača

1.024,24

1.498,52

3.333,51

Osnova za obračun davkov in prispevkov

1.024,24

1.498,52

3.333,51

Prispevki za PIZ

15,50 %

172,63

232,27

516,69

Prispevki za zdravstvo

6,36 %

70,83

95,31

212,01

Prispevki za zaposlovanje

0,14 %

1,55

2,10

4,67

Prispevki za starševsko varstvo

0,10 %

1,13

1,50

3,33

Socialni prispevki iz bruto plače

22,10 %

246,14

331,17

736,71

Splošna olajšava

403,126*

291,67

291,67

Olajšava za vzdrževane družinske člane

/

/

/

Osnova za dohodnino

486,43

875,68

2.305,13

Akontacija dohodnine

77,83

156,84

544,03

Neto plača

 

700,27

1.010,51

2.052,78

Prispevki delodajalca za PIZ

8,85 %

98,56

132,62

295,02

Prispevki delodajalca za zdravstvo

6,56 %

73,06

98,30

218,68

Prispevki delodajalca za zaposlovanje

0,06 %

0,63

0,90

2,00

Prispevek delodajalca za poškodbe

0,53 %

5,90

7,94

17,67

Prispevek delodajalca za starševsko varstvo

0,10 %

1,13

1,50

3,33

Prispevki delodajalca na plačo skupaj

16,10 %

179,28

241,26

536,70

Bruto bruto plača – celotni

strošek delodajalca**

 

1.203,52

1.739,78

3.870,21

* Upošteva se posebna splošna olajšava. Vsi zneski v tabeli so v evrih.

** Povračila stroškov v zvezi z delom niso upoštevana.

Ta članek je bil pripravljen na podlagi zakonodaje ter sodne in upravne prakse, veljavne v času priprave besedila. V primeru kasnejših sprememb zakonodaje, sodne ali upravne prakse avtor in Zavod mladi podjetnik ne odgovarjata za ažurnost oziroma uskladitev besedila s kasnejšimi spremembami.

C. Strošek zaposlenega v enem letu

V zgornji tabeli ste si lahko ogledali, kakšen strošek za delodajalca zaposleni predstavlja v enem mesecu. Pripravili pa smo tudi članek, v katerem smo razjasnili, kakšen strošek zaposleni predstavlja skozi celotno leto.

Preberite članek in poiščite odgovor: Koliko nas zaposleni stane v enem letu? >>

Morda vas zanima tudi sorodna vsebina
Kaj se dogaja z novim zakonom o evidencah delovnega časa?

Kaj se dogaja z novim zakonom o evidencah delovnega časa?

Pred kratkim je minilo tri mesece od začetka uporabe novele zakona o evidencah delovnega časa zaposlenih v podjetjih. Po treh mesecih uporabe je ministrstvo že lani napovedalo, da bo uvedlo morebitne izboljšave novele zakona. Preberite več >>

Koliko delodajalca stane delo prek študentske napotnice?

Koliko delodajalca stane delo prek študentske napotnice?

Preverili smo, koliko delodajalca stane plačilo prek študentske napotnice. Gre za razliko med neto zneskom, ki jo dobi študent, ter bruto zneskom, ki ga na koncu plača podjetje. Ugotovitev je, da študentsko delo zaradi stalnih povečanj prispevkov že vrsto let ni več ugodno. Preberite več >>

Javni natečaj za podelitev letnih nagrad delodajalcem za dobro prakso na področju zaposlovanja invalidov

Javni natečaj za podelitev letnih nagrad delodajalcem za dobro prakso na področju zaposlovanja invalidov

Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Republike Slovenije (MDDSZ) je objavilo Javni natečaj za podelitev letnih nagrad delodajalcem za dobro prakso na področju zaposlovanja invalidov za leto 2022. Preberite več >>

Na kaj morate biti pozorni pri zaposlovanju delavcev iz tujine?

Na kaj morate biti pozorni pri zaposlovanju delavcev iz tujine?

V trenutni situaciji, ko podjetja težko najdejo primerno delovno silo, ali pa kandidatov za razpisano delovno mesto sploh ni, je zaposlovanje delavcev iz tujine za podjetje pozitivna ali celo nujna rešitev. Preberite več >>

8 prednosti, ki vam jih prinesejo službena potovanja

8 prednosti, ki vam jih prinesejo službena potovanja

Mnoge kandidate od prijave na novo delovno mesto odvrnejo tista, ki od zaposlenih zahtevajo pripravljenost na službene poti. Najpogostejši razlogi so povezani z življenjem stran od svojih bližnjih in od udobja svojega doma. Preberite več >>

Pri zaposlovanju novih sodelavcev ne spreglejte njihove osebnosti

Pri zaposlovanju novih sodelavcev ne spreglejte njihove osebnosti

Osebnost je odličen pokazatelj tega, ali bo nekdo svoje delo v podjetju opravljal kvalitetno ali nekvalitetno. Pri zaposlovanju novih sodelavcev zato pazite tudi na to, da v svojo organizacijo ne sprejmete katerega izmed tipov ljudi, naštetih v nadaljevanju. Preberite več >>

Katera slovenska podjetja trenutno zaposlujejo?

Katera slovenska podjetja trenutno zaposlujejo?

Iščete zaposlitev? Si želite spremembe? V nadaljevanju predstavljamo seznam slovenskih podjetij, ki iščejo nove okrepitve! Preberite več >>

V Sloveniji še naprej primanjkuje delovne sile

V Sloveniji še naprej primanjkuje delovne sile

Pomanjkanje delovnega kadra se kaže v skoraj vseh dejavnostih. Že večkrat izpostavljeno problematiko nezadostnega števila delavcev delodajalci rešujejo na različne načine. Preberite več >>

Odmera letnega dopusta, rok: 31. marec

Odmera letnega dopusta, rok: 31. marec

Delodajalci morajo delavcem izdati obvestilo o odmeri letnega dopusta do zakonsko določenega 31. marca. Če delavec nima obvestila o odmeri letnega dopusta za tekoče koledarsko leto, to ne pomeni, da mu pripada enako število dni letnega dopusta kot prejšnje leto. Preberite več >>

Kako voditi postopek zaposlovanja in izbrati pravega kandidata?

Kako voditi postopek zaposlovanja in izbrati pravega kandidata?

Da bi vaše podjetje uspešno delovalo, je ključnega pomena, da zaposlite prave ljudi. Kako voditi sam postopek zaposlovanja in kako med vsemi prijavami izbrati tiste kandidate, ki bi najbolj ustrezali zahtevam delovnega mesta, ter med njimi na razgovoru izbrati najboljšega? Preberite več >>

Oznake:, , , ,

Brezplačne e-novice!
Vse za podjetje