Zvišali so se prispevki za socialno varnost samozaposlenih

Tiha družba (t.d.) – ukinjena!

Tiha družba ni družba v pravem pomenu beseda, saj nima lastnosti pravne osebe in ne nastopa samostojno v pravnem prometu. Tihi družbenik navzven ni znan, zato je še posebej primerna, kadar želi vlagatelj ostati anonimen.
Tiha družba (t.d.) – ukinjena!

Tiha družba (t.d.) – ukinjena!

Pravna oblika tihe družbe je od 28.7.2012 dalje ukinjena. Več si preberite v novici: Ukinitev tihe družbe.

Tiha družba (t. d.) ni družba v pravem pomenu besede, saj nima lastnosti pravne osebe in ne nastopa samostojno v pravnem prometu. Posebnost tihe družbe je, da tihi družbenik navzven ni znan, zato je še posebej primerna, kadar želi vlagatelj, ki vlaga svoja sredstva v podjetje koga drugega, iz najrazličnejših razlogov ostati anonimen.

a.) Opredelitev

Tiha družba ni samostojni pravni subjekt, ampak gre za pogodbeno razmerje med tihim družbenikom in nosilcem tihe družbe. Nastane s pogodbo o ustanovitvi tihe družbe, na podlagi katere tihi družbenik s premoženjskim vložkom v podjetje drugega (nosilca tihe družbe) pridobi pravico do udeležbe na dobičku. Tiha družba je torej ustanovljena s ciljem po eni strani zagotoviti nosilcu tihe družbe nov kapital, tihi družbenik pa je v zameno udeležen pri dobičku nosilca tihe družbe. Pogodbe o ustanovitvi tihe družbe ni treba vpisati v sodni register – gre za razmerje izključno med tihim družbenikom in nosilcem tihe družbe, ki navzven ni razvidno.

Nosilec tihe družbe je lahko gospodarska družba ali samostojni podjetnik (s.p.), tihi družbenik pa je lahko domača ali tuja pravna ali fizična oseba. V pravnem prometu lahko nastopa le nosilec tihe družbe, ki je edini nosilec vseh pravic in obveznosti iz poslovanja. Nobenih ovir ni pri tem, da sklene nosilec tihe družbe pogodbo o tihi družbi z več tihimi družbeniki.

b.) Vložek tihega družbenika

Tihi družbenik na podlagi pogodbe o tihi družbi vloži v podjetje nosilca tihe družbe premoženjski vložek, ki je lahko bodisi denarni bodisi stvarni, lahko pa je tudi v obliki storitve ali dela. Višina premoženjskega vložka ni omejena, teoretično lahko premoženjski vložek tihega družbenika znaša tudi do 100 % ustanovnega kapitala družbe.

c.) Firma tihe družbe

Ker tiha družba ni pravna oseba, v pravnem prometu posluje s firmo nosilca tihe družbe. Pri firmi nosilca tihe družbe se lahko uporablja dodatek, ki razkriva, da družba posluje s tihim družbenikom (s t. d.), vendar to ni obvezno. V vsakem primeru pa v firmi nosilca tihe družbe ne smeta biti ime ali priimek tihega družbenika, sicer je tihi družbenik, ki je za to vedel ali bi moral vedeti, odgovoren upnikom za obveznosti nosilca tihe družbe solidarno z vsem svojim premoženjem.

d.) Udeležba na dobičku

Tihi družbenik je v zameno za premoženjski vložek, ki ga je vložil v podjetje nosilca tihega družbenika, upravičen do udeležbe pri dobičku nosilca tihe družbe. Višina udeležbe pri dobičku se določi s pogodbo o ustanovitvi tihe družbe – praviloma je udeležba sorazmerna z višino premoženjskega vložka v podjetje.

Na koncu vsakega poslovnega leta mora nosilec tihe družbe ugotoviti višino dobička in tihemu družbeniku izplačati sorazmerni del, ki mu pripada po pogodbi o ustanovitvi tihe družbe. Pri izgubi je tihi družbenik udeležen le do višine njegovega premoženjskega vložka, razen če sta njegovo ime ali priimek navedena v firmi nosilca tihe družbe – takrat tihi družbenik odgovarja z vsem svojim premoženjem. Dokler je premoženjski vložek tihega družbenika zmanjšan zaradi preteklih izgub, se letni dobiček tihemu družbeniku ne more izplačati, ampak se uporablja za kritje pretekle izgube. Lahko pa se nosilec tihe družbe in tihi družbenik v pogodbi o ustanovitvi tihe družbe dogovorita tudi drugače.

e.) Vpliv na poslovanje nosilca družbe

Tihi družbenik ima po zakonu pravico od nosilca tihe družbe zahtevati prepis letnega poročila in vpogled v poslovne knjige in knjigovodske listine – te pravice ni mogoče omejiti niti s pogodbo o ustanovitvi tihe družbe. S pogodbo o ustanovitvi tihe družbe se lahko tihi družbenik in nosilec tihe družbe dogovorita tudi za dodatne pravice, ki jih ima tihi družbenik v razmerju do nosilca tihe družbe (npr. soglasje k imenovanju zastopnikov, soglasje za odsvojitev premoženja večje vrednosti itd.). Vendar morebitne omejitve učinkujejo le v razmerju med tihim družbenikom in nosilcem tihe družbe, ne pa tudi navzven nasproti tretjim osebam.

f.) Obdavčitev dohodka tihega družbenika

Dobiček, ki ga v tekočem letu ustvari nosilec tihe družbe, se najprej obdavči na ravni nosilca tihe družbe bodisi z davkom od dohodka pravnih oseb (če je nosilec tihe družbe pravna oseba) bodisi z dohodnino (če je nosilec tihe družbe s.p. ali posameznik z dejavnostjo). Nato se sorazmeren del dobička v skladu s pogodbo o ustanovitvi tihe družbe izplača tihemu družbeniku.

Dohodek, ki ga tihi družbenik prejme na podlagi udeležbe pri dobičku nosilca tihe družbe, se za davčne namene obravnava kot dividende. Ob izplačilu dobička nosilca tihe družbe je potrebno opozoriti še na nekaj. Zaradi obveznega poročanja nosilca tihe družbe davčnemu organu o izplačanem dohodku, davčni organ ob izplačilu pridobi podatke o tihem družbeniku, kar je sicer izjema od splošnega pravila o anonimnosti tihega družbenika.

Če je tihi družbenik fizična oseba, je nosilec tihe družbe kot izplačevalec dohodka dolžan od prejetega izplačila odtegniti in plačati davčni odtegljaj po stopnji 20 %1. Tako plačan davek je dokončen, tihemu družbeniku pa ni potrebno vlagati davčne napovedi. Če tihi družbenik ni slovenski davčni rezident, se stopnja davčnega odtegljaja, ki ga je potrebno plačati v Sloveniji, presoja po določbah mednarodne pogodbe o izogibanju dvojnega obdavčevanja. Za natančnejše informacije se je pred izvedbo transakcije v vsakem primeru priporočljivo posvetovati z davčnim svetovalcem.

V kolikor je tihi družbenik pravna oseba in slovenski davčni rezident, se prejeti dohodek iz naslova udeležbe v dobičku nosilca tihe družbe izvzame iz davčne osnove za odmero davka od dohodkov pravnih oseb. Če je tihi družbenik pravna oseba in ni slovenski davčni rezident, je nosilec tihe družbe načeloma dolžan ob izplačilu odtegniti in plačati davčni odtegljaj po stopnji 15 % od izplačanega zneska. V določenih primerih je izplačilo dobička v Sloveniji oproščeno plačila davčnega odtegljaja, kar pa je odvisno predvsem od tega, kje ima tihi družbenik svoj sedež. Za natančnejše informacije se je pred izvedbo transakcije v vsakem primeru priporočljivo posvetovati z davčnim svetovalcem.

Pravna oblika tihe družbe je od 28.7.2012 dalje ukinjena. Več si preberite v novici: Ukinitev tihe družbe.

g.) Preverite druge pravne oblike podjetij:

VIRI:

  • Zakon o gospodarskih družbah (ZGD-1), Ur.l.RS št. 42/2006, s spremembami in dopolnitvami;

  • Zakon o dohodnini (ZDoh-2), Ur.l.RS št. 117/06, s spremembami in dopolnitvami;

  • Zakon o davku od dohodkov pravnih oseb (ZDDPO-2), Ur.l.RS št. 117/2006, s spremembami in dopolnitvami

  • Zakon o davčnem postopku (ZDavP-2), Ur.l.RS št. 117/2006, s spremembami in dopolnitvami

OPOMBE:

1 Od 1.1.2013 dalje bo znašala davčna stopnja 25%.

Ta članek je bil pripravljen na podlagi zakonodaje ter sodne in upravne prakse, veljavne v času priprave besedila. V primeru kasnejših sprememb zakonodaje, sodne ali upravne prakse avtor in Zavod mladi podjetnik ne odgovarjata za ažurnost oziroma uskladitev besedila s kasnejšimi spremembami.

Morda vas zanima tudi sorodna vsebina
Ustanovitev podjeta in registracija podjetja (SPOT točka)

Ustanovitev podjeta in registracija podjetja (SPOT točka)

Ustanovitev podjetja se zaćne z izbiro oblike podjatja. Ob registraciji podjetja se je najprej potrebno odločiti za obliko podjetja. Najpogostejša je odločitev za samostojnega podjetnika (s.p.), predvsem popoldanskega s.p.. Sledi odprtje družbe z omejeno odgovornostjo (d.o.o.). Po pridobitvi vseh informacij sledi registracija podjetja na SPOT točki. Preberite več >>


Delna oprostitev plačila prispevkov ob odprtju prvega s.p.

Delna oprostitev plačila prispevkov ob odprtju prvega s.p.

Ob 1. vpisu v poslovni register je mogoče uveljavljati delno oprostitev plačila prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje za odprtje s.p. Kakšna je delna oprostitev v praksi, si lahko preberete v spodnjem prispevku. Preberite več >>

Koliko znašajo prispevki za s.p.?

Koliko znašajo prispevki za s.p.?

Na tem mestu si lahko ogledate stopnjo oziroma višino prispevkov za socialno varnost, ki jih mora davčnemu uradu mesečno plačevati vsak samostojni podjetnik. Podatki o višini prispevkov se že nekaj let avtomatsko oddajajo v sistem eDavki, kjer lahko zmeraj preverite svoje obveznosti. Preberite več >>

Obdavčitev d.o.o.

Obdavčitev d.o.o.

Družba z omejeno odgovornostjo (d.o.o.) je pravna oseba in je posledično obdavčena z davkom od dohodkov pravnih oseb (DDPO). Obdavčitev pravnih oseb ureja Zakon o davku od dohodka pravnih oseb (ZDDPO-2) in na njegovi podlagi izdani podzakonski predpisi. Na voljo je d.o.o. z dejanskimi stroški in d.o.o. z normiranimi stroški. Preberite več >>

S.p. za upokojence

S.p. za upokojence

Samostojni podjetnik lahko uveljavi pravico do pokojnine in tudi po upokojitvi nadaljuje s svojo dejavnostjo, za kar obstaja več načinov. Od delne pokojnine, do izplačevanja 20 odstotkov pokojnine oziroma do izplačevanja sorazmernega dela pokojnine. Preberite več >>

Ustanovitev s.p.

Ustanovitev s.p.

Ustanovitev s.p. je enostaven postopek, ki ga opravimo prek sistema VEM / SPOT. Koraki za ustanovitev "polnega" in "popoldanskega s.p." so zelo podobni, obstajajo pa razlike, predvsem kar se tiče plačevanja davkov in prispevkov. Preberite več >>

Odgovor strokovnjaka: Mladoletni ustanovitelj podjetja

Odgovor strokovnjaka: Mladoletni ustanovitelj podjetja

V tem članku se bomo ukvarjali z vprašanjem mladoletnosti kot ovire pri ustanavljanju podjetja. Pravo mladoletnega posameznika obravnava kot poslovno nesposobnega oz. delno sposobnega. V nadaljevanju preberite, kako to vpliva na mladoletnikovo željo po vstopu v podjetništvo. Preberite več >>

Odpirate podjetje? Pripravite se na davčno oddajo podatkov

Odpirate podjetje? Pripravite se na davčno oddajo podatkov

Pri samem postopku ustanovitve podjetja se bodoči podjetniki med drugim soočijo tudi z vprašanji o poslovnih prostorih, kapitalskih naložbah, povezanih osebah ipd. Odgovore na ta in še nekatera druga vprašanja je treba imeti že pri samem postopku ustanovitve s.p. ali druge oblike gospodarske družbe, ko se prvič oddaja davčne podatke. Preberite več >>

Odgovor strokovnjaka: Je popoldanski s.p. mogoč brez redne zaposlitve?

Odgovor strokovnjaka: Je popoldanski s.p. mogoč brez redne zaposlitve?

Tokratno rubriko smo posvetili odgovoru na vprašanje, ki nam ga stranke pogosto zastavljajo. Preverili smo, ali je mogoče odpreti popoldanski s.p., če oseba še ni zaposlena kje drugje. Preberite več >>

Izbira imena za vaše novo ustanovljeno podjetje

Izbira imena za vaše novo ustanovljeno podjetje

Končno ste se odločili, da boste ustanovili podjetje. Odlično, kako pa se bo vaše podjetje imenovalo? Pred registracijo vas čaka pomembna odločitev o poimenovanju podjetja. Preberite več >>

Oznake:,

Brezplačne e-novice!
Vse za podjetje