Zvišali so se prispevki za socialno varnost samozaposlenih

Katero obliko podjetja izbrati?

Katero obliko podjetja izbrati? S.p.? D.o.o.? D.n.o.? Morda zavod? Kaj pa društvo? Socialno podjetje? Morda fundacija? Preverite katera je prava za vas.

Društvo in ustanovitev društva

Avtor — 08.07.2021

Društvo je združenje najmanj treh poslovno sposobnih oseb, ki želijo uresničevati nek skupen interes. Namen ustanovitve in delovanja društva ni pridobivanje dobička. V kolikor pride do slednjega, ga društvo ne sme razdeliti med svoje člane.

Preberi več

Socialno podjetje (so.p.)

Avtor — 05.01.2019

Socialno podjetje (so.p.) je oblika podjetniške dejavnosti, ki v Evropski uniji zaposluje že okrog 10 odstotkov delavcev, v slovenski pravni red pa je možnost ustanovitve prišla s sprejetjem Zakona o socialnem podjetništvu (ZSocP) marca 2015.

Preberi več

Družba z neomejeno odgovornostjo (d.n.o.)

Avtor — 25.07.2017

Družba z neomejeno odgovornostjo (d.n.o.) je ena izmed manj poznanih in razširjenih pravnoorganizacijskih oblik, ki ostaja v senci veliko bolj razširjene in priljubljene družbe z omejeno odgovornostjo. Razlogov za to je več, vsekakor pa ima tovrstni tip družbe nekatere prednosti.

Preberi več

Delniška družba (d.d.)

Avtor — 24.07.2017

Delniška družba je po svojem gospodarskem in pravnem pomenu na prvem mestu. Tovrstna družba je bila ena prvih pravnoorganizacijskih oblik, saj izvira že iz 15. stoletja, ko je bila ustanovljena prva delniška družba (Banka svetega Jurija v Genovi, Italija).

Preberi več

Komanditna družba (k.d.)

Avtor — 24.07.2017

Komanditna družba (k.d.) v osnovi spominja na družbo z neomejeno odgovornostjo (d.n.o.), vendar se od nje loči po nekaterih posebnostih. Kakšne so glavne posebnosti komanditne družbe si lahko preberete v spodnjem članku.

Preberi več

Zadruga

Avtor — 23.07.2017

Po podatkih Zadružne zveze Slovenije je bilo konec leta 2015 v Sloveniji registriranih 385 zadrug, največ na področju trgovine, kmetijstva in poslovanja z nepremičninami. Zadružništvo ima pri nas več kot 100-letno tradicijo, saj prvi zakon o zadružništvu izhaja iz leta 1873.

Preberi več

Fundacija – ustanova

Avtor — 13.07.2017

Besedo fundacija lahko v imenu ali firmi uporabljajo zgolj pravne osebe, ki so ustanovljene za splošnokoristne ali dobrodelne namene in tega ne opravljajo kot pridobitno dejavnost. Več na temo o fundacijah si lahko preberete v nadaljevanju.

Preberi več

Zavod in ustanovitev zavoda

Avtor — 04.07.2017

Zavod je pravna oseba javnega ali zasebnega prava, ustanovljena za opravljanje nepridobitne dejavnosti. Gre za obliko, ki nekoliko spominja na d.o.o. in d.n.o., vendar pri zavodu najdemo kar nekaj specifik: ni predvidenega ustanovnega kapitala, na nek način zavod spominja na društvo.

Preberi več

Tiha družba (t.d.) – ukinjena!

Avtor — 19.06.2012

Tiha družba ni družba v pravem pomenu beseda, saj nima lastnosti pravne osebe in ne nastopa samostojno v pravnem prometu. Tihi družbenik navzven ni znan, zato je še posebej primerna, kadar želi vlagatelj ostati anonimen.

Preberi več


Brezplačne e-novice!
Vse za podjetje